Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Dalak Yırtılması

Hastalık kategorisine
12 Mart 2012
eklenmiştir.

Dalak Yırtılması

Dalak nedir, dalak karın boşluğunda olan ve kan dolaşımı ağı üzerinde olan bir organdır. Dalak yırtılması ise, dalağın yaralanma sonucu yırtılmasıdır.

DaLak yumuşak ve içerisinde pek çok kan daman bulunan mor renkli bir organdır. Vücudun sol tarafında, midenin arkasında ve sol böbreğin üstünde bulunur. Kan yapımında önemli görevi vardır. Aynca kan deposu göre­vi de vardır.
Dalak ömrü biten alyuvarları parçalar ve onların he­moglobin ve diğer maddelerini yeniden kullanmak üzere vücuda iade eder.
Demirin, yağların ve proteinin metabolizmasının bir bölümü dalakta olur. Dalak kansızlıkta ve Lösemi’de (Kan kanseri) kan yapmaya başlar. Aynca Antikor (bağışıklık maddeleri) da üretir.
Hastalanmalarda bol akyuvar yaparak vücudun ko­runmasını sağlar. Dalak kan içindeki mikroplann çoğunu tutar ve öldürür. Böylece dalak hem al ve hem de akyuvar üretir.
Dalağın başlıca rahatsızlıkları şunlardır:
DALAK YIRTILMASI: Dışandan.batan bir bıçak veya kurşun dalağa gelip onu yaralayabilir. Aynca düşme ve çarpmalarda da dalak yırtılabilir. Dalağın kanaması çok sürekli olur. Dalaktan çıkan kan kann boşluğuna akar ve ölüme sebeb olur. Dalak yaralanmalannda hemen heki­me gidilmelidir. Çünkü cenahi müdahale gerekir.

DALAK BÜYÜMESÎ: Dalak vücudumuzun mikroplara karşı korunmasını üstlendiği için çeşitli hastalıklarda şi­şer: Sol böğür ve alt kaburganın altında el ile basınca dalak şişliği anlaşılır. Bazan dalak o kadar şişer ki hasta­nın karni bile şişer. Sıtmalardaki kann şişliği dalaktan olur. Suma, tifo, frengi ve zehirlenmelerde dalak şişer. Fazla koşmalarda ve yorulmalarda da dalak şişer ve tıkanarak yürümeyi engeller.
Dalağı şişmeye zorlayan hastalık varsa önce onlar te­davi edilmelidir. Hastaya A vitamini, demir, iyot, arsenik içeren sebze ve meyveler bol verilerek, dalağın temiz-, lenmesi ve çalışması sağlanmalıdır. Ayrıca şu doğal iİaçlar da kullanılmalıdır:

İLAÇLAR:
• Kurutulmuş ve ufalanmış yabani hindiba kökünden bir çay bardağı suya bir kahve kaşığı konur. 5 dakika’ kaynatıp 10 dakika demlenir, günde iki bardak içilir.
• 1 litre suya bir çorba kaşığı-kekik konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna bir fincan sirke ko-v nur. Günde üç kere birer çay bardağı içilir.
* 1 litre suya, iki kahve kaşığı katran köpüğü, aynı miktar kekik ve toz karanfil konur. 20 dakika kaynatıl­dıktan sonra, 2 litre inek sütünün içine süzülür. İçine bir su bardağı sahlep koyup koyulaşmcaya kadar kaynatılır. Üzerine tarçın ekilerek günde iki su bardağı içilir.
‘ 1 litre suya bir avuç ısırgan otu konur 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Haşlanmış olan otlar alınıp karın boşluğunun soluna sürülür. İki saat sonra ılık suyla yıkanır.
* 1 litre suya iki kahve kaşığı kişniş ve bir çay bardağı kurutulmuş siyah üzüm konur ve kaynatılır. 10 dakika ka­dar kaynatılıp süzüldükten sonra günde üç kez birer çay bardağı içilir.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • dalak yırtılması
  • dalak yırtılması tedavisi
  • dalak kanaması nasıl olur ve tedavisi neler
  • dalak patlarsa ne olur