Anasayfa / Genel / Demirhindi nedir faydaları

Demirhindi nedir faydaları

Demirhindi

Demir hindi bir meyve ağacıdır. Baklagiller ailesinden geldiğine inanılır ve tropikal bir ağaç olup kökeni Afrika’dır. Bu ağaç türü Madagaskar ve Sudan’ın çeşitli bölgelerinde bulunmuştur.

Demir hindi Hindistan’da çok uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. İnsanların bunu besin maddesi olarak ilk defa Hindistan’da kullanmaya başlamışlardır. Daha sonra kullanımı Araplar ve Persler arasında yaygınlaşmıştır.

Demir hindinin birçok ismi vardır ve insanların birçoğu bu meyveye birçok farklı isim takmıştır. Demirhindi ayrıca Hintçe bir isimdir bu da kökeninin Hindistan olduğunu kanıtlamıştır.

Bu meyve ağacı don olaylarına karşı hassas olup 20 metreye kadar gelişip, büyüyebilir. Bu bitkinin tohumları çimlenme hızının artmasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca bitkinin yaprakların çok kaliteli yağ elde edilebilir, bu aynı zamanda çok popüler bir yağdır. Yetiştiği bölgelerde bu bitkiler reçel yapımında bile kullanılabilir.

Çorak bölgelerde demirhindi meyvesini yemeklerinde değişik şekillerde kullanan birçok insan vardır. Bu bitki aynı zamanda tıbben çok değerlidir.

Demirhindinin Faydaları

Ateşi düşürüp, soğuk algınlığından korunması ile bilinir. Bağırsak hastalıklarında ve problemlerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Meyvenin suyu, gargara olarak kullanıldığı taktirde boğazı temizler ve boğaz ağrılarının geçmesine yardımcı olur. Midede sindirime yardım eder ve kabızlığı giderir. Meyvesi şerbet yapılıp içildiği zaman insanın susuzluğunu giderip, serinlemesine yardımcı olur. Cilt üzerinde bulunan leke ve çillerin tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Ayrıca Uzakdoğu ülkelerinde nezle ve sarılığın tedavisinde senelerdir kullanılır.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir