Anasayfa / Hastalık / Deri kanserleri ölümcül müdür?

Deri kanserleri ölümcül müdür?

Bugün deri kanseri olarak bilinen esas olarak üç değişik tablo mevcuttur. Bunlar içerisinde en sık karşılaşılanı “bazalyoma” adını verdiğimiz tiptir ki bugün artık kanser olarak değerlendirilmemektedir. Çok çeşitli klinik tipleri vardır. En sık görülen tip zamanla merkezinde bir yara gelişen sert deriden kabarık bir oluşum şeklindedir. Hemen hiçbir zaman derine ilerlemez ancak ihmal edildiğinde çevreye doğru genişler.

Cerrahi olarak çıkarılarak veya dondurularak tamamen iyileşir. “Spinalyoma” denilen diğer tip istilacı özelliği olan gerçek bir kanserdir. Hemen her zaman güneşten zarar görmüş deri üzerinde gelişir. Ayrıca kronik tahrişler de zemin oluşturur, örneğin sigara ve piponun alt dudak, bozuk protezlerin ağıziçi spinalyomlarına yolaçtığı gözlenmiştir. Alt dudak, el ve önkol, yüzün üst kısmı en çok yerleştiği yerlerdir. Dudak ve cinsel bölgede yerleşenler iyileşmeyen, sürekli kanayan bir çatlak ya da yara şeklinde başlayabilir. Özellikle erken dönemde kesin tedavisi mümkün olup gecikildiğinde derin dokulara yayılarak hayati tehlike oluşturabilir. “Malign melanoma” denilen üçüncü tip ileri derecede habis bir tümördür. Çoğunlukla normal deride esmer renkli bir alan oluşturarak ortaya çıkarlar. Mevcut bir ben üzerinden gelişiyorsa öncelikle onun rengi koyulaşmaya başlar. Tümörün ka¬rakteristik “zeytuni siyah” bir rengi vardır. Başlangıç aşamasında bile gecikilmiş olabileceğinden bu tipteki deri kanserinin öncüsü ola¬bilecek benlerin takip ve kontrolü alınabilecek en iyi önlemdir.

İlginizi çekebilir

Güneş Alerjisi nedir?

Güneş allerjisi aynı allerjik egzema gibi, genellikle yerel uygulanan bazı duyarlandırıcılara bağlıdır. Fakat bu maddelerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir