Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

deride kabarcık

Hastalık kategorisine
18 Mayıs 2012
eklenmiştir.

deride kabarcık Kabarcığın Nedenleri

Sürtünme. Ayağınıza uymayan bir ayakkabı giymiş veya gitar çalmak, bahçe çapalamak gibi tekrarlamalı bir faaliyetle derinizi tahriş ederek kabartmış olabilirsiniz. Kendi kendine tedavi yöntemleri yeterlidir. İlaç. Son birkaç gün içinde yeni bir ilaç içmeye başladınız ve şimdi vücudunuzun bir yerinde ya da her tarafında kabarcıklar oluştu. Antibiyotikler, idrar çözücüler ya da ağrı kesiciler de dahil, bazı ilaçlara karşı hassasiyet veya alerji kabarcıklara yol açabilir. Sağlık uzmanına ya da doktora danışarak bu ilacı değiştirip değiştiremeyeceğinizi sorun. Herpes (uçuk). Cinsel organların çevresinde içi su dolu kabarcıklar oluşmadan önce karıncalanma ve yanma oldu. Kabarcıklar cerahatlendi ve büyüdü, iyileşmeden önce kabuk bağlayan ve kuruyan yara acıyordu. Herpes simpleks bulaşıcı bir enfeksiyondur ve hemen hemen hiç geçmez.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Kabarcığın üzeri kapalıysa, dokunmayın. Gerekiyorsa üzerini bir bezle ya da plasterle kapatm.
• Kabarcık ayağınızdaysa, bölgeyi ilaçsız nasır kompresleriyle koruyun ve ayağınıza uymayan ayakkabıyı değiştirin.
• Kabarcığınız açıksa ve kirli değilse, deriyi korumak için yara bölgesinin üzerine kapatın. Üzerine temiz bir bez veya gazlı bez sarın. Kabarcığın üzeri açık ve kirliyse, bölgeyi su ve sabunla yıkayın ve bandajlayın.

Herpes söz konusuysa:
– İltihaplı bölgeyi günde iki defa su ve sabunla yıkayın. Dayanabiliyorsanız sıcak banyo yapın.
– Her sefer 5-10 dakika buz veya soğuk kompres uygulayın.
– Gevşek pamuklu çamaşır giyin.
– Stresten uzak durun.
– Cinsel organlarında, makatında ya da dilinde yara olan veya cinsel bölgelerinde karıncalanma ya da tahrişten şikâyet edenler¬le ilişkiye girmeyin. Başkalarına bulaştırma¬mak için cinsel ilişki esnasında lateks prezer¬vatif kullanın.

Önleme
• Derinizi sürtünmelerden koruyun.
• Rahat ayakkabı giyin. Uzun bir yürüyüşe çıkmadan önce ayakkabılarınızı deneyin.
• Bahçe işleri gibi tekrarlamalı faaliyetlerde eldiven kullanın.