Anasayfa / Ağız Diş / Dil Büyümesi Nedenleri

Dil Büyümesi Nedenleri

Dil Büyümesi Nedenleri

Dil büyümesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili aradığınız herşeyi sitemizden bulabilirsiniz.

Sağlıklı olduğumuzda dilimiz pembe bir renktedir. Ancak renk değişiklikleri beslenme tarzıyla da yakından ilgilidir. Örneğin lifli besinler, tohumlar, çiğ sebze ve meyvelerle beslenen toplumların dil rengi, Batı toplumlarınınkinden çok daha pembedir. Bunun nedeni, tahmin edilebileceği gibi, Batılıların giderek daha fazla endüstriyel besinlere yönelmeleri ve doğal besinlerden uzaklaşmalarıdır.

Dilimizin mukozası, kendi kendini çok çabuk yenileyen hücrelerden oluşur. Bu ölü hücrelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu temizlik işlemi, doğal olarak çiğneme sırasında gerçekleşir. Eğer çiğneme sırasında alınan besinler sert ve lifli değilse temizlik tam olarak gerçekleşemez. Çünkü sert ve lifli besinler, örneğin taze sebze ve meyveler dili temizleyen başlıca besinlerdir. Eğer bu besinler yeterli düzeyde alınmazsa dilin o doğal, canlı pembe rengi giderek değişir, bozulur. Genellikle sağlıklı kişilerin beslenme alışkanlıklarına göre bu pembe renk değişik tonlara bürünebilir.

Dilimizin üstünü kaplayan tabakanın sık sık yenilenmesi, hastalıklardan hemen etkilenmesinin nedenini de kolaylıkla açıklar. Dilde görülen bir iltihaplanma, organizmanın demir ya da vitamin eksikliğinin belirtisidir.

Dilinizi kendi kendinize muayene edebilirsiniz. Bunun için küçük bir aynayla incelemek, parmakla dokunarak muayene etmek yeterlidir. Doktorunuz, gerekirse mukozadan hücre alıp laboratuvar incelemesi de yaptırtabilir.

Dil, cildimizden çok daha kolay etkilenebilen, daha zayıf ve daha nemli bir organdır. Bu nedenle en basit doku bozukluğu, zedelenme ya da hasar, görünümünde hemen değişiklikler yaratır. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Değişiklik ya dilin renginde, ya da dokusunda ortaya çıkar. Dokuda çıktığında, insan tat alma duyusunda da bir değişiklik hissedebilir. Tat alma duyusu zayıflar; dil, ağızda sertleşmiş gibi bir duyguya kapılırsınız. Hatta dil hissizleşebilir. Böyle durumlarda kişi, kendi kendini tedavi etmekten kaçınmalıdır.

Dildeki yaralar ya da kabarcıklar basit bir gargarayla bile iyileşebilir. Ancak bu durum gerçek bir hastalığı gizlemiş de olabilir. Bu yaralar aft, mantar enfeksiyonları, herpes gibi bir virüsün yol açtığı doku bozuklukları olabilir. Bu gibi durumlarda bir sindirim sistemi uzmanına, bir gastroenteroloğa ya da bir cildiye uzmanına başvurulabilir. Bir dahiliye uzmanı da ilk aşamada teşhis koyabilir.

Küçük dilin vücudumuzdaki görevi nedir ve küçük dil bazı kişilerde neden uzar?

Küçük dilimizin vücudumuzdaki görevi:
İki tarafında ve ön kısmında bulunan yumuşak damak kasla­rı sayesinde inip kalkarak burun kanallarını kapatır. Beslenirken yukarı hare­ket ederek yiyeceklerin burun kanalına kaçmasını da engeller. Bu sırada epiglot da nefes boru­sunu kapayarak bu maddelerin yemek borusuna kaymasını sağlar. Ayrıca küçük dilin sarkık olma­sı horlamaya sebep olur. Sesi titreştirme özelli­ği var. Bazı sesleri küçük dilin yardımıyla çıkartabiliyoruz.

Küçük Dil Hangi Durumlarda Sarkar (Küçük dil neden uzar):
Allerjik durumlarda, yorgunken ya da alkol alımın­dan sonra (şalgam suyu içmek de neden olabilmekte) küçük dilde büyüme görülebilir. Genel anlamda iriyse ve öksürü­ğe yol açıyorsa, uykuda rahatsızlık yaratıyorsa cerrahi olarak basit bir işlemle kısaltı­lır. Cerrahi dışında radyofrekans yöntemi ile yukarı doğru çekilmesi sağlanabilir belki ama kalıcı olmaya­bilir.

Kısa süren cerrahi müdahaleler ile darlık, büyü­me, deformasyon gibi anormarllikle­rin giderilerek hava yollarının açılmasıy­la, uyku apnesi ve yol açtığı yaşamı tehdit eden rahatsızlıklardan kolay­ca kurtulabiliniyor.

Kısa süreli dil büyümelerinde doktorunuza gidip uygun bir gargara veya doktorunuzun vereceği başka bir ilaç ile oluşan şişlik durumundan kurtulabilirsiniz. Aşağıda­ki tıbbi reçete de kullanılabilir. 2-3 gün­de geçmeyen dil büyümesinde doktora başvurmamız gerekir.

Tedavi için gerekli malzeme : Nar kabuğu şeftali su.
Hazırlanışı : 1 bardak suya bir avuç nar kabuğu ko­nur. 15 dakika kaynatılıp süzülür. Suyuna 3 su bardağı şeftali suyu ila­ve edilip gargara yapılır.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir