Anasayfa / Ağız Diş / Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Dil hastalıkları ve tedavi yolları ile ilgili aradığınız herşeyi sitemizi takip ederek bulabilirsiniz.

Dilin en önemli görevleri çiğnemeye yardımcı olmak, tad almak, besini yutmaya yardımcı olmaktır. Tad alma noktaları dilin iki yanında bulunur. Dilin koyu renk ve kuru olması hastalık belirtisi sayılabilir. Bu rahatsız edici etkenler yanında birde dilde acı ve yanma duygusuda vardır. Dilin virüslerle, mikroplarla, ve mantarlarlar yüzünde iltihaplanmasıa glossit denir. Ağız ve Diş Sağlığı için dilin sağlığı çok önemlidir.

Dildeki yanma duygusu genellikle sindirim sistemindeki bozukluklara işaret eder. Bunlarda Dil Hastalıklarına neden olabilir. Bu gibi şikayetleriniz varsa sindirim sisteminizi düzeltmek adına uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bazı vakalarda dişteki yanma duygusunun diş dolgusu yapıldıktan sonra ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bazı vakalardada dilin üzerinde siyah tüyler çıktığı gözlenmiş bunlara sebep olarak mantarlar, mikroplar ve bazı antibiyotikler gösterilmiştir. Ağız ve Diş Sağlığınıza önem veriyorsanız bizi takip etmeye devam ediniz.

Dil sıkça rahatsızlığa maruz kalan organlarımız arasında yer alıyor. Yediğimiz besinlerin hijyeninie dikkat etmemek, sıcak – soğuk içecekleri aynı anda tüketirsek dil rahatsızlıklarına maruz kalabiliyoruz. Dil rahatsızlıklarının daha pek çok farklı sebebi vardır. Dil hastalıklarına karşı korunmak ve sağlığınızı korumak istiyorsanız bu makalemizi kesinlikle okumalısınız. Dil hastalıklarına ne tür sebeplerin neden olduğunu hep birlikte öğrenelim…

DİL HASTALIKLARI

Ağız boşluğunun önemli organı dil, 17 kastan oluşmuştur; damar ve sinir bakımından da çok zengindir. Dil, klinik muayene sırasında titizlikle muayene edilmelidir; çünkü, birçok hastalığın ortaya çıkarılmasını sağlayabilir.

DOĞUŞTAN OLUŞUM BOZUKLUKLARI

Dilin bulunmamasına son derece ender raslanır.

Doğuştan dil yapışıklıklarının tam olmalarına da ender raslanır. Kısmi yapışıklıklar dil hareketlerini, emmeyi ve konuşmayı engellerler. Yapışıklıkların tedavisinde, elden geldiğince erken yaşta dil gemciğini kesmek yeterlidir.

Dil büyüklüğü (makroglossi), dilin aşırı büyük olmasıdır; nedeni bilinmeyen bir bozukluktur, değişik işlevlerin bozulmasına, hattâ diş kemerlerinde biçim bozukluklarına yolaçabilir. Tedavisi güçtür; çoğunlukla ameliyatla kesip çıkarmaya ya da ışın tedavisine dayanır.

İYİCİL URLAR

Doğuştan kistler

Emme ve yutma bozukluklarına yolaçarlar; hattâ, büyük oldukları zaman solunumu engellerler. Gözle ve elle muayenede saptanan bu kistlerin evrimi oldukça yavaştır.

Tedavi, ameliyatla çıkarmaya dayanır.

Mukoza kistleri (Dilaltı kurbacığı: ranula)

Dil ucunun alt yüzüne yerleşirler.

Kist dermoyitler Yağ urları (lipomlar)

Ender raslanırlar; özellikle erkekte, erişkin yaşta gözlenirler. Yağ uru genellikle bir ceviz bü-yüklüğündedir; çoğunlukla yumuşaktır; ama bazen, kıvamı kemik sertliğine varabilir. Hiç bir bozukluğa yolaçmaz; yalnızca büyük olursa, hastayı rahatsız eder.

Teşhis, ameliyat parçasının muayenesiyle doğrulanır. Yağ urunun evrimi yavaştır ve hiç bir ihtilata yolaçmaz.

Tedavi, ameliyatla çıkarmaya dayanır.

Lenf yolları urları (lenf anjiyomlar)

Dil büyüklüğüne yolaçarlar. Teşhis özellikle doku incelemesiyle konur. Bu hastalık ağrısızdır; ama araya iltihaplı dönemler girebilir.

Damar urları (anjiyomlar)

Çok ender raslanırlar. Tanecikli hücreli urlar ya da Abrikossof urları

Çeşitli nedenlerin etkisiyle oluştukları ileri sürülmüştür: Isırma ya da tahriş; lökoplazi; epitel uru; asalak hastalıkları. Erişkinde (gerek erkek, gerek kadın) daha sık raslanır, çeşitli yerlere yerleşebilirler. Çoğunlukla, dilin yan kenarında ya da üst yüzünde yerleşmiş bir mercimek büyüklüğündedirler. Evrimleri yavaştır, bisturi ile çıkarıldıktan sonra tekrarlamazlar.

Dil guatrı

Yutma ve konuşma bozukluklarına yolaçar. Teşhis, röntgen ve radyoaktif iyotla muayene sayesinde konur. Ameliyatla çıkarılır.

Doğuştan dil büyüklüğünün yanısıra, akromegali (hipofiz ön lob gelişme hormonunun fazla salgılanmasında), tiroyit yetmezliği (miksödem, cüDil büyüklüğü. Bu dilin hacmi, diş kemerleri arasındaki kullanılabilir yere göre hafifçe daha büyüktür. Dil kenarlarında diş izleri gözlenmektedir.

çelik), damar ve lenf yolları urları, Recklinghausen hastalığı (paratiroyit bezinin aşırı çalışmasında) ve yaygın amiloyidoz gibi hastalıklarda dil büyümesi gözlenir.

Normal olarak dilin rengi pembemsi beyaz, nemli ve temizdir. Dilin hasta olduğunu anlayabilmek için;
* koyu renk alması,
* üzerinde tüy bulunması,
* dildeki yanma ve acı duygusu gibi durumlara dikkat etmek gerekir

Dil hastalıkları ve dil yarası çeşitleri
kızıl hastalığı
Kızıl hastalığında, dil şişer, üzerinde kü­çük kabarcıklar belirir ve parlak, kırmızı bir renk alır. Bu görünüm çileğe benzedi­ğinden çilek dili adı verilir.

Glossit
Dilin mikropla, mantarlar ve virüslerle eh-fekte olmasına veya sivri ve çarpık dişler yüzünden iltihaplanmasına glossit denir. –

Dil yanması
Dil yanması çoğunlukla sindirim sistemin­deki bozuklukla ilgilidir. Bu durumda, sin­dirim sistemi şikâyetlerini gözden geçir­mek üzere doktora gitmek faydalıdır.
Bazı vakalarda dildeki yanmanın ve yara­ların, dişlere dolgu yapılması sonucu or­taya çıktığı anlaşılmıştır. Dolgu yerindeki elektrik potansiyelinin farklı olması bu du­rumu doğurur.
Bazen dilin yüzeyi, düzgünlüğünü yitirip girinti çıkıntılarla dolabilir. Bu duruma coğrafya dili denir. Bulaşıcı değildir. Ba­sit antiseptiklerle, ağız yıkamayla, vitamin bakımından zengin, demir ve karaciğer gi­bi kansızlığa karşı maddeler içeren besin ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Papillaların aşırı uzayarak küçük siyah kıllar şeklini almasına siyah kıllı dil (Lingua nigra pilosa) denmektedir. Sebep olarak antibiotikler bazı mantarlar ve mikroplar gösterilmektedir.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

1 yorum

 1. benim dilim bir yildan beri
  kabarcık kabarcık ve rahatsız oluyorum
  yasım
  kırk
  agzimda
  curuk dişler cok
  doktorurm mantar hastalığı dedı
  ve cok korkuyorum
  lutven bana yardımcı
  olun
  mehıl adresim yok
  ismim sengul dinç
  lutven yardımcı olun
  cok korkuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir