Anasayfa / Ağız Diş / Dil Yarasına Ne İyi Gelir

Dil Yarasına Ne İyi Gelir

Dil Yarasına Ne İyi Gelir

Dil yaraları bazı bakterilerin ağız içinde yoğunlaşıp dili tahriş etmesiyle başlayan bir rahatsızlıktır. Dil yarasına ne iyi gelir merak edenler için makalemizi okumalarını tavsiye ederiz.

Ağız içinde bulunan mikroplar ve mantarlar bir denge halindedirler. Bu dengeyi bozan ve enfeksiyon etkeni olan bakteriler, virüsler ve mantarlar ağızda ülser meydana getirebilirler.

Ağızda oluşan bu ülser lezyonlarına ise aft veya halk diliyle pamukçuk denir.

Mantarların neden olduğu aftlar, ağız içerisinde, dil yüzeyi, iç yanak kısımları ve diş etleri üzerinde görülen ağrılı genellikle solgun beyaz, gri renklerde, çevresinde yoğun kızarıklar olan ağrılı oluşumlardır.

Aftlar, nedeni bakteri ya da virüs olmadığı için bölgesel yayılımı ya da bir başkasına bulaşması söz konusu değildir.

Ağızda çıkan ve ağrı veren aftlar için Prof. Dr. Ahmet Maranki bitkisel tedaviler öneriyor.

* Sirke ile gargara yapabilirsiniz. 1′er çorba kaşığı böğürtlen yaprağı, hünnap, mercimek ve sinirli yaprağını kaynatın.Elde edilen su ılıdığında gargara yapın.

* Kuru üzüm. Anason ve balı eşit miktarlarda karıştırarak ezin ağız yaraları’nın üstüne sürün.

* Kuru üzüm suyu, baldıran suyu, kitre suyu, gül suyu aynı oranda karıştırılır. Ağızda tutulur ve bol bol gargara yapılır.

* Bol kekik çiğneyin. Sirke ve susam yağı karışımı ile ağızda gargara yapın.

* Çocuk çiviti de ağız yaralarına iyi gelmektedir.

Dil Yarasının Bitkisel Tedavisinde
Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:
Ekşi nar kabuğu, Sinirli yaprak otu, Böğürtlen filizi, Sumak, Mersin yaprağı, Meyan kökü, Bal, Zeytinyağı

Hazırlanış Şekli:
Ekşi nar kabuğu suda kaynatıldıktan sonra süzülerek dinlendirilir. Dinlendirilen su ile ağız bol bol çalkalanır.
* Sinirli yaprak, sumak ve böğürtlen filizi suda kaynatılır. Süzüldükten sonra elde edilen karışım, merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile yoğrulur. Hazır­lanan merhemden sabah-akşam dil üzerine sürülür.
* Meyan kökü, eşki nar kabuğu, mersin yaprağı ku­rutularak dövülür. Elde edilen toz bal ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilir. Hazırlanan merhemden tedavi süresince dil üzerine sürülür.

Pek çok dil yarası türü vardır fakat yaygın olarak karşılaşılan dil yarası kendisini dil üzerinde meydana gelen küçük beyazlıklar şeklinde gösterir. Görünüş itibariyle çok ciddi bir durum yokmuş gibi gözükse de verdiği acı çok sancılı olabilmektedir. Dil yarası mevsimler olarak yaygınlaşan bir hastalıktır. Özellikle sonbahar aylarında grip hastalığının dirençlerinin düşmesine paralel olarak yaygınlaşır.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

1 yorum

  1. benim dilimde beyazlıklar var tane tane bu nedendir neden olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir