Anasayfa / Hastalık / Dirsek Ağrısının Nedenleri

Dirsek Ağrısının Nedenleri

Dirsek Ağrısının Nedenleri

Burs (kese iltihabı). Dirseğinizin etrafı şiş; özellikle bastırdığınızda ağrıyor. Ateşiniz de olabilir. Doktorunuz sıvıyı akıtarak enfeksiyon olup olmadığından emin olmak isteyebilir…

Kırık/çıkık. Düştünüz veya dirseğiniz yaralandı. Şiş, çürük veya kanama söz konusu; dirseğiniz burkulmuş ya da deforme olmuş gibi görünüyor; yaralanmadan yarım saat sonra ağrıyor, hassas, zor hareket ediyor ve sertleşti. Dirseğiniz çıkmış, kırılmış veya dirseğinizin etrafındaki bir kemik çatlamış ya da yumuşak doku yırtılmış olabilir. Tazyik yaralanması. Dirseğiniz ağrıyor ve dördüncü ve beşinci parmaklarınızda uyuşma ve karıncalanma var. Dirseğinizi sürekli sert bir masaya veya bisikletin gidonuna dayıyorsunuz. Dirseğinizin altından geçen ve çoğu kez “dirsek siniri” adı verilen sinir zedelenmiş olabilir. Dirseğinize dayanmamaya çalışın ve dayanmak zorundaysanız, bir koruyucu destek kullanın.

Tenisçi dirseği. (Tenis oynarken, tornavida veya çekiç kullanırken) sürekli kolunuzun alt kısmını çevirmekten, döndürmekten dolayı dirseğinizin dış kısmında ve kolunuzun alt kısmında ağrı var. Kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.

• İlk 48 saat: Buz koyun (20 dakika uygulama, 20 dakika ara). Gerektiğinde bir askıya alarak dirseğinizi dinlendirin. Eklemi zor¬layıp germeyin. İbuprofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici kullanın.
• 48 saat sonra: Saatte bir dirseğinizi hareket ettirin. Bir sağlık uzmanına dirsek hareketleri konusunda danışın.

Önleme
• Bir sağlık uzmanına kolunuzu ve omzunuzu güçlendirecek egzersizleri danışın.
• Daktilo yazmak, tornavida kullanmak, golf, tenis veya basketbol oynamak gibi tekrara dayanan faaliyetlere uygun teçhizat, duruş ve hareketlere dikkat edin. Tenis açısından: Öğretmeninizden ters vuruşunuzu düzeltmesini isteyin; tenis oyna¬ma süresini azaltın; oyundan önce ısınma hareketleri yapın; oyundan soma buz koyun; dirseklik kullanın.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir