Anasayfa / Ağız Diş / Diş Ağrısı ve Tedavisi

Diş Ağrısı ve Tedavisi

Diş Ağrısı ve Tedavisi

Diş Ağrısı nedenleri arasında ilk sırayı diş çürükleri, alır. Diş minesinin aşınması, dişeti hastalıkları ve iltihaplanması gibi nedenlerin yanı sıra sinüzit gibi hastalıklar da diş ağrısına neden olabilir.

Diş ağrısı en zor ağrılardan biri olarak kabul edilir ve ihmal edilmemelidir. Tedavi edilmezse ağrı giderek şiddetlenir ve dayanılmaz bir hal alabilir. Dişeti iltihapları ağrının yanında şişliklere de neden olabilir.

Diş ağrısı ihmal edilmemeli ve diş hekimine gitmekte gecikmemelidir. Çünkü diş ağrısı çok ender olarak kendiliğinden geçer ve hasar görmeye başlayan diş tekrar eski halini almaz. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı için erken müdahale ile tedaviye başlanması önemlidir.

Diş ağrısı tedavisi için diş hekiminin tavsiyelerine uymak gerekir. Bununla birlikte diş ağrısını hafifletmek için “Diş ağrısına ne iyi gelir?” dersek: Öncelikle ağrının sebebine bakmak gerekir. Çürük Dişlerden kaynaklanan ağrıların kesin çözümü çürüğün tedavi edilmesidir. İltihaplardan kaynaklanan ağrılar, çoğunlukla iltihabın kuruması ile geçer. Bunun için deuygun bir antibiyotik kullanmak gerekebilir. Ağrı kesiciler diş ağrısına çözüm değildir fakat ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. Dişetlerini tahriş etmemek için aspirin gibi ağrı kesicileri doğrudan ağrıyan bölgeye koymamak gerekir.

Diş ağrısı için şifalı bitkiler kullanmak da yararlı olabilir.Özellikle, sirkeye birer tutam kekik ve kimyon katılıp bununla gargara yapılırsa diş ağrısını kesmekte ve iltihabı kurutmada etkilidir. Bu uygulamaya bir süre devam etmek gerekir.

Gecenin bir yarısı başlar bu diş ağrıları ve dayanılmaz olurlar, diş ağrıları için hızlı tedavi yöntemlerini incelemeye çalıştık.

En kısa ve etkili yol en yakın bir 7/24 diş polikiliniği varsa hemen oraya gitmek en etkili çözümdür. Diş ağrısına en iyi gelen ilaç yani ağrı kesicilerden de faydalanabilirsiniz (apranax, distril vb. ilaçlardır.). Tabii size yan etkisi olmayan ilaçları kullanmalısınız mesela apranax ı mide problemi olanlara vermezler. Ayrıca bu ilaçlar dişe direk uygulanmamalıdır.

Bu dediklerimiz imkanlarınız dahilinde değilse, diş ağrısına başka ne iyi gelir? nasıl geçer? evde neler yapılabilir? gibi sorularınız devam ediyor demektir.

Eğer sadece yattığınız zaman dişinizdeki ağrı şiddetleniyorsa bu kan basıncından kaynaklanan bir ağrı olduğu için ağrı kesici aldıktan sonra yarı oturur bir pozisyonda uzanmanız. Kan basıncını diş bölgenizde azaltacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Diş Ağrısı için şifalı bitkilerden ve bitkisel çözümden bahsedecek olursak;
Karanfil tomurcukları diş ağrısı bitkisel çözümüdür. Karanfilde, ogenol adı verilen hidrokarbon, şahsilik
asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ bulunmaktadır.

Karanfılyağı da denilen ogenol, diş hekimliğinde sıkça kullanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında da kullanılır.

Karanfilin yağının diş ağrısınıkesme yöntemi: Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

Karanfilde yok ne yapacağım diyorsanız..
Sıcak veya soğuk kompresyon deneyebilirsiniz. Bazı ağrılar soğuğa, bazı ağrılar sıcağa duyarlıdır.birinde çok ağrı yapar, diğerinde hafifler. Soğuk ağrınızı hafifletiyorsa, buz alabilirsiniz.

Ağrıyan dişinizin arasına birşey kaçmışsa ağrıyı arttırır onu temizlemekte diş ağrısını hafifletir. Ayrıca tuzlu su ile çalkalamakta rahatlatabilir.

• Dis agrisi tedavisi için agriyan dis üzerinde ve dislerin arasinda bulunan gida birikintileri, dis firçasi ve dis ipi kullanilarak temizlenmeli ve yarim su bardagina yarim çay kasigi tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile agiz iyice çalkalanmalidir.

• Dis agrisi tedavisi için kesinlikle agriyan dis üzerine ASPIRIN ya da herhangi bir agri kesici ilaç uygulanmamalidir.

• Kimyasal yapilari nedeni ile bu gibi ilaçlar dis etinde ve çevre yumusak dokularda tahrislere neden olabilmektedir.

• Bu da dis agrisinin yaninda ikinci bir agrinin olusmasina neden olacaktir.

• Eger iltihap nedeni ile yüzde sislik olusmussa dis agrisi tedavisi için o bölgeye soguk kompres yapilmalidir.

• Dishekimine gitmeden önce bir agri kesici ilaç alinabilir.

• Dis üzerinde çürük nedeni ile oyuk olusmussa dis agrisi tedavisi için buraya çok az karanfil yagi (eugenol) emdirilmis pamuk koyulabilir.

• Eugenol agrinin azalmasini saglayacaktir. Ancak, bu islemi yaparken eugenol fazla kullanilarak dis etine sizmasina neden olunmamalidir.

• Çünkü karanfil yagi da yumusak dokulari tahrip edici özellige sahiptir.

• Dis agrisi tedavisi için bir an önce dishekimine basvurulmalidir.

dis agrisi ve tedavisi, dis agrisina iyi gelen bitkiler, dis agrisini ne keser, dis agrisi, dis tedavisi, dis agrisi ve nedenleri, dis agrisi nedenleri, dis hastaliklari, dis eti hastaliklari, dis agrisina neden olan hastaliklar, dis eti kanamalari, dis eti rahatsizliklari, dis eti tedavisi, dis eti tedavi yontemleri, dis eti tedavi yontemleri nelerdir,

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir