Anasayfa / Ağız Diş / Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler

Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler

Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler

Diş apsesi için şifalı bitkiler arıyorsanız sitemizi takip edebilirsiniz.

Apse Belirtileri: Vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşan apse, kendini ağrı, kızarıklık ve şişikler yaratarak belli eder.
Apse Tedavisi: Apsenin tedavisi, türüne ve yerine bağlı olarak cerrahi ya da ilaçla yapılır.

Tedaviye yardımcı olmak için kullanılabilecek şifalı bitkiler:

Soğan: Bir baş soğan, kabuklarıyla külde pişirilir. Apsenin bulunduğu yere tülbentle sarılır. Yaklaşık 1 gün içinde apse olgunlaşıp, cerahat akar.

İncir: Taze incir ortadan kesilip apsenin üzerine konarak yine bir tülbentle sarılır. Bu da cerahat toplanmasına yardımcı olur. Apseden cerahat çıkmaya başladıktan sonra hafifçe sıkmak suretiyle iltihap akıtılır. Sonra oksijenli su veya tentürdiyot ile yara etrafı temizlenerek gazlı bezle kapatılır.

Sarımsak: Bir diş sarımsağı ikiye bölüp apsenin üzerine koyarsanız, iltihabı kurutmaya yardımcı olur.

Çok güçlü bir antibiyotik olan sarımsak, harici kullanımının yanında dahilen de apse tedavisi için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri ile Ekinezya apsenin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunun için hazır Ekinezya ürünleri alınabileceği gibi çayı da yapılabilir.
Bir bitki olmamasına rağmen bitkilerden hazırlanan bir besin olan Bal da ciltteki yara, bere ve apselerin tedavisi için oldukça yaygın olarak kullanılır

Dişlerde ortaya çıkan hassasiyet son derece rahatsız edici olabilir. Dişlerdeki bu hassasiyet özellikle sıcak yaz günlerinde serinlemek adına içtiğiniz soğuk içecekler ve yediğiniz dondurmayla kendini hissettirmeye başlar. Bazı durumlarda ise sıcak ya da asitli bir şeyler yemek hassas dişlerden kaynaklı ağrı ve sızıntıya neden olabilir. Eğer bu sıkıntıları yaşıyorsanız hassas dişlere sahipsiniz diyebiliriz. Plusdent Diş Kliniği Diş Hekimi Mehmet Kazandı birçok kişinin bu soruna sahip olduğunu belirtiyor ve dişlerde görülen bu hassasiyeti önlemek için önerilerde bulunuyor;
Ağız Hijyeninize dikkat edin; Plusdent Diş Kliniği’nden Mehmet Zahid Kazandı’ ya göre birçok insan dişlerinin yarısını fırçalıyor. Ancak dişlerinizi 2-3 dakika boyunca bütün dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olarak fırçalamalısınız. Diş aralarına fırça ile ulaşamadığınızı düşünüyorsanız diş ipi kullanın. Böylelikle plak oluşum riskinden kurtulmuş olursunuz. Bunun yanında düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edip dişlerinizi kontrol ettirip temizletmeniz sizi dişeti hastalıklarından koruyacaktır.
Uygun diş fırçası kullanın; Sert diş fırçalarıyla dişlerinizde istediğiniz temizliği gerçekleştirdiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak sert diş fırçaları diş yüzeyinde ciddi aşınmalara neden olurlar. Bu nedenle ağız ve diş yapınıza uygun diş fırçalarını tercih edin.
Hassas dişlere uygun diş macunu kullanın; Hassas dişler için üretilmiş çeşitli diş macunları vardır. Bunların düzenli olarak kullanılması büyük rahatlama sağlayabilir.
Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat edin; Özellikle asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Narenciyeler ve taze meyve suları,limon ve limon suyu diş hassasiyetine neden olurlar.
Floridli ağız çalkalama suları kullanın; Gün içinde floridli ağız çalkalama sularının kullanılması hem ağız hijyeninin korunması hem de dişlerde oluşan hassasiyeti önlemek için kısmen faydalı olabilir.
Dişlerinizi gıcırdatıyor ya da sıkıyorsanız tedavi olun; Günümüzde birçok kişi stresli hayat şartları yüzünden uykularında dişlerini sıkmakta ya da gıcırdatmaktalar. Bir kısmı da gün içresinde bu eylemi gerçekleştirmektedir. Bu durum bireylerde baş ağrısı, boyun ağrısı ya da eklemlerde ağrılarının yanında dişlerde hassasiyete neden olur. Bu gibi şikayetleri olan bir çok hastası olduğunu belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı onlara gece kullanmaları için bir gece plağı verdiklerini böylece dişlerini sıkmayan hastaların dişlerindeki hassasiyetin zamanla azaldığını belirtiyor.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir