Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

diş beyazlatma

Genel kategorisine
15 Ekim 2012
eklenmiştir.

Günümüzde estetik önem kazandıkça bembeyaz dişlere ilgi artmıştır. Herkes daha beyaz dişlere sahip olmak istemektedir. Nasıl ki ten rengimiz farklıysa diş minesinin rengi de ten rengine uyumlu olarak farklıdır.

Beslenme şeklimiz, aldığımız besinler rengini etkiler. Çay, kahve, sigara, kola gibi boyalı içecekler dişler üzerinde birikerek dişlerimizi koyulaştırır. Genellikle bu içeceklerin etkileri 6 ayda bir olması gereken rutin temizlikle ortadan kaldırılır, dişler kendi ana rengine döner. Ancak çocuklukta kullanılan yanlış ilaçlar diş rengini bozar. Bu lekeler ve bazı genetik koyu lekeler daha farklı uygulamalarla giderilebilir.

Beyazlatma işlemi öncesi dişlerimiz diş hekimi tarafından temizlenir.

Diş taşı ve çürükten arındırılır. Beyazlatma (bleaching) karbamid, peroksit ve türevleri kullanılarak yapılan bir renk açma işlemidir. İşlem sonunda oksijen açığa çıkar ve diş rengi açılır. Uygulama öncesi vaka seçimi önemlidir.

Beyazlatma işlemi iki sistemle uygulanır.

• Ofis tipi beyazlatma sistemi

Muayenehane ortamında dişlere sürülen bir jel ve ışık kaynağı ile beyazlatma sağlanır.

• Ev tipi beyazlatma sistemi

Hastanın alt ve üst çene diş ölçüsü alınır. Özel şeffaf bir plaka hazırlanır. Beyazlatma jelleri hastaya verilir. Hasta evde bu plaka içine jel sürerek,  2-3 saat süresince ağzına uygular. 1 hafta içinde sonuca ulaşılır. Tedavi süresince çay, kahve, sigara, alkol kullanılmaz. İşlem sonrasında soğuk, sıcak hassasiyeti olabilir. Ama bu hassasiyet kalıcı değildir. İşlem sonrasında beyazlatıcı diş macunlarıyla tedavi desteklenmelidir.

Ağız içi duruma göre; hangi sistem diş beyazlatma işleminin uygulanması gerektiğine diş hekimi ve hasta beraber karar verirler.