Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

diş eti hastalığı nasıl olur

Ağız Diş kategorisine
10 Ekim 2012
eklenmiştir.

Dişetleri yumuşak dokudan oluşur. Dişlerimizin diş kökü olarak adlandırılan alt bölümünü sarar. Ancak dişeti hastalığı olarak bilinen bu hastalık aslında dişlerin etrafını saran bütün dokuların ve özellikle alveol kemiğinin rahatsızlanması ve zamanla erimesidir.

Zaman içerisinde, bu hastalık nedeniyle diş etleri, dişlerden uzaklaşır, diş etrafındaki kemik zayıflar, dişler destek dokularını kaybettikleri için sallanırlar ve sonunda hızlı bir şekilde diş çekimleri başlar.

Pek çok kişi diş eti hastalığı sorunu olduğunun farkında değildir. Çünkü diş eti hastalıkları sessiz ilerleyen hastalıklardır. Hastalar diş eti problemi olduğunu fark ettiklerinde genelde dişleri sallanmaya başlamış ve ağızda dolaşan abseler sıklıkla görülüyordur. Bu nokta da gelen hastalara tedavilerle müdahale etme şansı azalmaktadır. Çünkü eriyen kemiği yeniden iyileştirip yükseltmek mümkün değildir. Ancak dişlerin etrafını saran bu özel kemik erimeye başladığında, yani hastalık ilk safha da yakaladığında, kemik erimesi durdurulabilmekte ve dişler kurtarılmaktadır.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • di eti hastal