Anasayfa / Ağız Diş / Diş Eti Kanaması Bitkisel Tedavisi

Diş Eti Kanaması Bitkisel Tedavisi

Diş Eti Kanaması Bitkisel Tedavisi

Diş eti kanamaları bakımın eksikliğinden olabileceği gibi damar hastalıklarının yanı sıra, anne adaylarının gebelik süresince değişen hormonlarından dolayıda oluşabilmektedir. Diş eti kanaması bitkisel tedavisi için yapılması gerekenler ise şunlardır;

Diş eti kanamaları devam ettiği müddetçe iltihap ve dişlerde sallantı başlayabilir, bunun yanı sıra diş eti ka­naması ağrıda yapmaktadır. Diş etlerindeki kanama de­vam etse bile dişler fırçalanmaya devam edilmelidir. Ay­nı zamanda bol tuzlu bir bardak ılık suyla gargara yap­makta da fayda vardır.
Diş Etleri Kanamasının Bitkisel Tedavisinde İlk Yöntemde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: Ebegümeci, Pelit otu, Mazı otu, Papatya, Nar çiçeği, Sirke
Hazırlanış Şekli:* Ebegümeci çiçeği ve papatya kurutulduktan sonra sı­cak suda demlenir. Süzülerek elde edilen lapa, sirke ile karıştırılarak dişlere sürülür.
* Pelit otu ve mazı otu kurutularak dövülür. Elde edilen karışım suda pişirilen nar çiçeği ve sirke ile birlikte ma­cun kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazırlanan bu macunla dişler misvaklanır.
* Taze pelit otu ve mazı otunun ezilmesinden elde edi­len sıvı ile ağız sık sık çalkalanır.
* Ebegümeci ve papatya sıcak suda demlenir. Süzüle­rek elde edilen sıvı ile ağız tedavi süresince çalkalanır.
Başka bir yöntemde ise; Mersin yaprağı suyu ve Nar kabuğu kullanılır. Bir tutam nar kabuğu alınarak bir kaba konur. İyice ezilerek toz haline getirilir. Yeteri kadar mersin yaprağı suyu eklenerek karıştırılır. Kuruduktan sonra diş etleri­ne sürülür.
Ciddi sorunlarda diş hekiminize başvurmanız tavsiye edilir…

Düzenli diş hekimi kontrolleri, çoğunlukla diş ve dişeti problemlerini kontrol altında tutabilmenizi sağlamaktadır. Yaşanabilecek sorunlar genellikle önemsizdir ya da kişinin dikkatine göre ilerlemesi durdurulabilmektedir. Ama bu acısız oldukları anlamına gelmez; ağız ülserleri veya diş apseleri boyutarından çok daha büyük ağrılara sebep olabilirler. Genelde antibiyotik içeren tedaviler uygulanmaktadır; fakat aslında enfeksiyon ile savaşıp, bağışıklığınızı güçlendirebilecek bitkisel alternatifler de kullanılmalıdır.

Kanayan ve süngerimsi dişetlerinin nedeni genelde ağız hijyeninin yetersizliğidir. Tedavi edilmezse diş kaybına bile yol açabilir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve çiğnerken dişlerinizi temizleyebilecek, fazlaca selüloz içeren besinleri tercih edin. Astringent ve antiseptik bitkiler, diş eti kanamasını ve iltihabını azaltmak için sabah akşam ağız yıkamalarında kullanılabilir: koyunotu, kurtpençesi, adaçayı veya fındıkotu (aslanpençesi) kullanın veya bu bitkilerden birinin bir çay kaşığı tentürünü bir bardak su ile karıştırın.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir