Anasayfa / Ağız Diş / diş eti kanaması, nedenleri

diş eti kanaması, nedenleri

diş eti kanaması, nedenleri

Öteki Nedenler Dişeti iltihabı, Dişetleriniz kızardı, yumuşadı, parlıyor ve şiş. Hafif fırçalamayla bile kolayca kanıyor. Dişeti iltihabı diş temizliğiyle Kan pıhtılaşması bozukluğu önlenebilir. Ancak bir kere başladı mı, tedavi edilmezse, ciddi dişeti ve çene kemiği hastalıklarına yol açabilir. Eğer dişinizde diş eti şişmesi varsa buradaki makaleyi de lütfen okuyunuz.

Diş hastalıkları. Dişeti iltihabınız tedavi edilmedi. Dişleriniz kolayca kanıyor. Şişmiş dişetlerinizle dişlerinizin arasında bakteriler ve yemek artıkları birikmiş. Ağzınızda tuhaf bir tat var ve nefesiniz kokuyor. Dişetleriniz diş diplerinden çekiliyor, bu bölge sıcağa, soğuğa ve tatlı yiyecek ve içeceklere hassas. Bazen dişeti torbalarında apseler oluşuyor. Diş kökünüzdeki kemik hasar gördü ve bir ya da birkaç dişinizi kaybet¬tiniz. Bu, ciddi bir durumdur.

Anemi veya lösemi. Diş etleriniz kolayca kanıyor ve aynı zamanda burun kanaması, yorgunluk ve güçsüzlük, nefes darlığı, çabuk çürüme eğilimi söz konusuysa, ciddi bir aneminiz olabilir. Bu belirtilere ek olarak kemik ağrısı – özellikle bacaklarınızda – karında ağrı ve şişme, mide bulantısı, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık ve kilo kaybı görülüyorsa, bir tür lösemi söz konusu olabilir.

Vincent enfeksiyonu. Kızarmış, şişmiş, ağrıyan ve kanayan dişetleriniz gri bir zarla kaplanmış. Konuşurken ya da nefes alırken acıyor ve nefesiniz kötü kokuyor, ağzınızda kötü bir tat var. Aşırı tükürük oluşuyor. Bu durum diş temizliğine dikkat etmemekten, fiziksel ve duygusal stresten, yetersiz beslenmeden ve çok sigara içmekten kaynaklanan ve bulaşıcı olmayan bir enfeksiyondur. Tedavi edilmesi gerekir ve tahrişe yol açan nesnelerden (sigara ya da baharatlı yiyecekler) uzak durulmalıdır.

• Dişlerinizi fluoıiirlü bir diş macunuyla günde en az iki kere veya mümkünse her yemekten sonra fırçlayın. Günde en az bir kere diş ipliği kullanın. Dişlerinizi iyi temizleyip temizlemediğinizi renk veren tabletlerle kontrol edin.
• Yediklerinize dikkat edin! Aşırı rafine şeker içeren, özellikle de dişlerinize yapışan yiye¬ceklerden kaçının. Yeşil sebze ve elma gibi kaba maddeli yiyecekleri seçin. Asiti almak için yemeğin sonunda ağzınıza peynir atın.

• A ve C vitaminini eksik etmeyin. Bunlar kavun, brokoli, ıspanak, ciğer, güçlendirilmiş süt ürünleri, portakal, greyfurt, domates, patates ve yeşil biberde vardır.
• Yılda iki kere dişlerinizi diş hekimine temizletin.

Önleme
• Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın, günde bir kere diş ipliği kullanın, rafine şeker içeren yiyeceklerden kaçının, bol bol A ve C vitami¬ni alın ve yılda iki kere dişçiye gidin.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir