Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Diş Eti Siyahlaşması

Ağız Diş kategorisine
21 Mart 2012
eklenmiştir.

Diş Eti Siyahlaşması

Diş eti siyahlaşması tedavisi, nedenleri ve daha fazlası için sitemizi takip edebilirsiniz.

Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar.

Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Ve bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ileri safhalarda çekim kaçınılmaz olabilir.

Dişeti iltihabının ilk belirtisi dişetindeki kanamalardır. Dişetlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Dişeti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır.
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki , Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak – pütürlü bir görünümü vardır.

Diş eti Hastalığının Belirtileri :

Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz
Diş etlerinde şişmeler, kızarmalar oluyorsa,
Diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet oluşuyorsa,
Dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülüyorsa,
Diş ile dişeti arasından iltihap geliyorsa,
Dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar oluyorsa,
Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi var ise,

geç kalmadan bir dişhekimine muayene olunması gerekir.

Neler Dişeti Hastalığına sebep olur?

Dişeti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanısıra aşağıdaki faktörler de dişeti sağlığınızı etkilemektedir.

GENETİK FAKTÖRLER Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile dişeti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede dişeti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir dişeti uzmanına siz de muayene olun.
SİGARA Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olur.
İLAÇ KULLANIMI Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önem veriniz.
HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER Hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Diş etleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.
STRES Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında dişeti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahil olmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.
DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK Diş ve dişeti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.
KÖTÜ BESLENME Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur (Bakınız, Dengeli beslenme ve diş sağlığı).
DİABET-ŞEKER HASTALIĞI Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti uzmanına (periodontolog) yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.
KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR Dişetine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.
Sağlıklı Diş ve Diş etleri

Bakteri plağı kaldırılmazsa sertleşir ve diştaşı ya da tartar olarak isimlendirilen birikintiler oluşur. Plaktaki bakteriler tarafından üretilen toksinler (zararlı maddeler) dişetlerine zarar verir. Toksinler dişetlerinin etrafındaki destek dokularını yıkar, dişlerden uzaklaşır, oluşan periodontal ceplerde daha fazla bakteri plağı birikir. Periodontal hastalık geliştikçe cepler daha da derinleşir. Bakteri plağı dişlerin açığa çıkmış kök yüzeylerine yapışır. Dişlerin kemik desteği yok olur ve tedavi edilmeyen dişler sallanmaya başlar ve sonunda çekilir.

sık rastlanılan siyah boya üreten bazı bakterilerin yaptığı renklenmedir. Bunlar fırçalamayla kolay kaybolmazlar diş hekiminin polisaj dediğimiz parlatma işlemi ile uzaklaştırılabilirler. Uzaklaştırılması gerekir mi? Hayır. Ancak çocuk kafasına taktıysa dert ediyorsa temizlenmesi gerekebilir o zaman muhtemelen kendisi paşa paşa oturup temizletecektir. Can yakmayan bir işlemdir. Çocuklarla çalışmayı seven her dişhekiminin rahatlıkla yapabileceği bir işlemdir.
ikinci sebep daha düşük olasılık olmakla birlikte çürüktür.

Merhaba benim diş etlerimde siyahlaşma oluyor sigaradan diye bıraktım sigarayı ama halen geçmiyor estetik ameliyatla ya da başka bir şeyle geçer mi bilemiyorum yardımcı olursanırız çok sevinirim teşekkür ediyorum şimdiden.

Siyahlaşma diş ve diş eti kenarında meydana geliyorsa diş taşı oluşmuş olabilir.Ama diş etiniz pembe değil siyah bir renge sahipse bu tamamen o bölgedeki melanin pigmentinden kaynaklanmaktadır ve hiçbir işlemle geçmeyecektir.Eğer diş taşınız varsa diş taşı temizliği yaptırmanız yeterlidir.

Yaklaşık 10 gün önce sol üst arka dişlerimde dayanılmaz bir ağrı başladı, doktora gittim iltihap var dedi antibiyotik ile ağrı kesici yazdı, şiddetli şekilde özellikle geceleri ve sabahları devam ediyor, tekrar gittim ilaçlara devam et dedi, ne zaman geçer bu işkence, saygılarımı sunarım.

Sizi görmeden net bir şey söylemek mümkün değil.Öncelikle ağrınızın kaynağı bulunmalıdır ve gerekli müdahale yapılmalıdır.Sadece antibiyotik almanız sorununuzu uzun süreli olarak çözmeyecektir.Başka bir hekime daha danışmanızı tavsiye ederim.

Apse yapan dişimdeki apse geçti, dişimi kanal tedavisi veya dolgu yaptırabilir miyim?

Kanal tedavisinin amacı, dişinizdeki oluşan absenin iyileşmesini ve zamanla yok olmasını sağlamaktır.Kanal tedavisine başlanıldığında dişinizdeki abse ve belirtileri azalır.Böyle bir durumda kanal tedavisi tamamlanır yani dişin kanallarının dolgusu yapılır.Bu işlemden sonra ise dişin üzerine gerekli restorasyon dolgu ,kuron vs.. yapılması gerekir.

Doktor hanım, ben daha öncede diş taşı temizlettim ama yeniden oluştu.devlet kurumları bu temizliği yapıyor mu?yapmıyorsa özel muayenehanelerde ne kadar?diş eti çekilmesine bir çare yok mu?

Devlet kurumlarında diş taşı temizliği yapılmaktadır.Diş eti çekilmesi meydana geldiyse ve diş eti hastalığınız varsa;düzenli diş taşı temizliği,kontroller ve sizin dikkatli ağız bakımınız ile bu hastalığı o seviyede tutabilirsiniz:Maalesef diş eti hastalığı bir kere meydana geldikten sonra geri döndürmek mümkün olmuyor ancak ilerlemesine engel olabilirsiniz.

Çenemde yamukluk var daha doğrusu bir tara doğru eğik sorunum sizin bölümünüzü mü ilgilendiriyor yoksa ortopediyi mi?

Sizi muayene etmeden ,nasıl bir durumda olduğunuzu görmeden net bir şey söylemek zor.Bir diş hekimine danışın lütfen.

Sağ alt çenemde 20’lik dişim gömüktü Kasım 2007 de ameliyat oldum dişlerimde hiç bir problem yoktu ameliyattan sonra diş etlerimde çekilme oldu ne yapmam gerekiyor.

20 Yaş operasyonları rutin yapılan işlemlerdir ve genel diş eti çekilmesine neden olmazlar. Galiba sizinki aynı döneme denk geldi.Diş hekimi konusunda uzman bir hekime(periodontolog) danışmanız gerekmektedir.

Merhabalar efendim ben 18 yaşındayım ve ön dişlerim de aralık var bu yüzden çok rahatsız oluyorum tedavisi pahallımı ne yapmam gerek teşekkürler.

Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor ama bir ortodontiste danışmanızda fayda var.

Hayırlı günler ben bu sene kışın kar yağdığında dışarıdaydım düştüm ön dişimin yarısı kırıldı ve dişime kaplama yapıldı (estetik kaplama) yapılan dişin dişlerimle rengi aynı fakat kaplama dişler dahil dişlerimin tümünü beyazlatmak istiyorum kaplamalar da beyazlar mı?

Beyazlatma işlemi ile kaplamanız beyazlamaz.Ciddi bir fark oluşursa kaplamanızı da değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Merhaba Duygu hanım annem şeker hastası ve dişlerinde sorun var dişlerini çektirmek istiyoruz fakat benim bildiğim en düşük şeker ölçümü 235 geldi ve insülün de kullanmıyor sadece şeker hapları var dişlerini çektirmemiz sizce ne kadar doğru olur annem dişlerini çektirmek istiyor ve çok rahatsız ettiğini söylüyor bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. 🙂

Annenizin açlık kan şekeri ölçümü ağız ve diş sağlığı ile herhangi bir işlem yapılmadan önce mutlaka ölçülmelidir.Tercih edilen açlık kan şekeri 180’dir.Kontrolsüz diabet ağız ve diş sağlığında birçok soruna neden olur.Annenizin dişlerinin mutlaka çekilmesi gerekiyor mu?Başka tedavi alternatifleri uygulanabilir mi? Bunlarda değerlendirilmelidir.Diş kaybetmek düşünülecek en son nokta olmalıdır.Özellikle diabetli hastaların ağız ve diş sağlığına çok daha fazla dikkat etmeleri gerekir.Ağızda yaralara dişlerde enfeksiyona yakalanma şansları çok yüksektir.Bu konu için bir diş hekiminden detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır.Eğer diş çeki gerekiyorsa da annenizin doktoruyla yazılı konsultasyona geçilmeli,açlık kan şekeri değerlendirilmeli,diş çekimi özellikle sabah saatleri tercih edilerek yapılmalıdır.Üniversite hastanelerine danışırsanız daha detaylı bilgi alabilir ve gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.

Benim Annem 59 yaşında. 2 defa açık kalp ameliyatı geçirdi.ama dişlerinde bu yaşa kadar hiç problem olmadı.Son bir yıldır bütün dişlerinde sızlamalar başladı.Bu günlerde diş hekimine gitti azılarda 20’lik iki dişinin kökten oynadığını ve alınması gerektiği söylendi.Bir tanesini aldırdık çekim esnasında fenalaştı yarım saat sonra kendine geldi.ağrıları durmadı yine hekime gidildi bu defa üç tane daha dişinin çekilmesi gerektiğini ama bu çekimlerden sonrada ağrının geçmeyeceğini söylemiş fakat teşhis konulmadı şu nedenle denmiyor.ne yapmamız lazım.lütfen yardımcı olur musunuz.Bize bir yol gösterin.(bu arada annem mersinde teşhis orda kondu ancak ben Bursa’da ikamet ediyorum burada ayrı iki hekime gösterdik çekim burada yapıldı)

Annenizi muayene etmeden sorunu hakkında bir şey söylemek mümkün değil.Ağrı şikayeti varsa sebebi bulunmalı ve neler yapılabileceği değerlendirilmeli.20 Yaş çekimleri zorlu ise sonradan bazı sorunlar meydana gelebiliyor ama bunlar çok uzun süre devam etmiyor.Annenizin sorunu 20 yaş dişindeyse cerrahi konusunda uzman bir hekime danışmanız faydalı olacaktır.Fakat ağrısı başka bir yerden kaynaklanıyorsa o konuda uzman bir diş hekimine danışmanız gerekir.

Diş aralarım seyrek olduğu için aralarda lekeler gözükmekte çok çirkin duruyor yardımcı olur musunuz ve sarılır var.

Diş taşı temizliği yaptırırsanız lekeleriniz geçecektir.Dişlerinizin seyrekliği sizi rahatsız ediyorsa ortodontik tedavi veya laminate veneer tekniği ile gerekli tedavi yapılabilir.

Hocam ben 20 yasındayım ve bundan 5 sene önce sağ üst kösede bulunan kök dişimi çektirdim.1 senedir çekilen dişin yerine ufak bir parça gibi diş var ve şuan ağrı ve apseli bunun anlamı nedir?Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

O bölgede enfeksiyona neden olan bir dişiniz veya kök olabilir.Bir diş hekimine danışmalısınız;eski çekimden kalan kök ise aldırmalısınız,başka bir dişten kaynaklanıyorsa dişinizi kanal tedavisi yaptırmalısınız.

Benim 20lik dişim çıkamıyor yer yokmuş biraz sancı yapınca doktor ilaç verdi şimdilik geçti ufak operasyon geçirecekmişim hemen yaptırsam mı yoksa ağrıyana kadar bekliyim mi bir sorun olur mu cevabınız için şimdiden teşekkürler.

En kısa zamanda dişinizi aldırmanız daha iyi olur.Herhangi bir yerde herhangi bir zamanda ağrı yapması sizi zor durumda bırakabilir.

İyi günler 1 yaşında bebeğim var dişi 7 tane normal mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

Bebeğiniz süt dişlerini 3 yaşına kadar tamamlayacaktır.Şu an için normal gözüküyor. Endişelenmenize gerek yok.

Selam 26 yaşındayım dişime kanal tedavi yapılması gerekiyordu 2 ay önce korktuğum için yaptırmadım şimdi apse yapmış durumda çok üzüldüm o zaman yaptırmadığım için çekilmesini istemiyorum ama apse yaptığı için çekilir mi yoksa kanal tedavisi yapılır mı?

Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor,ama iyi bir kanal tedavisi ile dişiniz kurtulabilir.Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışın lütfen

Kanal tedavim sırasında aletin ucu kırılınca içeride kaldı. Ağrım yok. Ameliyatla aldırmazsam ileride iltihap yapar mı? Teşekkürler.

Kanal tedavisi sırasında alet kırılmaları ile karşılaşılabiliyor.Kökün ucunda kalan ve orayı tıkayan kanal aletleri için genellikle bir sorun meydana gelmemektedir.Kanal aleti kökün dışına çıktıysa tekrar değerlendirilmesi gerekir.Dişte herhangi bir sorun yoksa orada bırakılıp takip edilebilir ve kontrollerde soruna neden olabileceği gözlendiğinde alınır.Dişte kanal aleti var diye iltihap kesin iltihap olur denemez.Bir kanal tedavisi uzmanına danışmanız faydalı olacaktır.

Duygu Hanım Merhaba; benim anne tarafından kaynaklanan genetik diş problemlerim var,onlarda oldugu gıbı bendede erken çürümeler meydana geldi, şu an 22 yasındayım ve ağzımda 2 azı dişim yok,lise dönemimde gece oluşan ağrılarım nedeniyle çektirmek zorunda kaldım:( ve şuan pişmanım,üstüne üstelik şuan azı dişlerimde çürüme meydana geldi ve sıcak soğuk ne yersem ve içersem dişlerim hemen etkileniyor ve bir iki saniyelik şiddetli sancı hissediyorum, daha önce bu problemlerimden kurtulmak için bir diş hekimiyle görüştüm ve bana azı dişlerime dolgu yeri boş olan yerlerime de köprü yapabileceği söyledi fakat bos olan bir yerime müdahale etmeyeceğini alanın dar olduğundan ve henüz hiçbir yirmilik dişimin çıkmamasından dolayı o alanın daha da daralabileceğini söyledi benim size sorum dişlerimin en iyi şekilde hangi tedavi yöntemini uygulamam gerekir yaşım itibariyle ve kullanış acısından dolgu ve köprü yöntemi sizce ne kadar uygundur çünkü ben bir daha dişlerimi kaybetmek istemiyorum ve acıda çekmek istemiyorum bir şey daha 7 yasında geçirdiğim kotu bir dolgu tecrübesinden dolayı dolgu yaptırmaktan korkuyorum bunu dişimi çekerken uyuşturulduğu gibi dolgu esnasında da hiçbir acı hissetmemem için uyuşturma işlemi yapılabilir mi? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Dolgu,kanal tedavisi vs.. tüm işlemlerde anestezi yapılabilir ve siz bir şey hissetmezsiniz.Sizi muayene etmeden en iyi tedavi şeklinin ne olacağını söylemek zor.Dolgu dişi koruyan bir yöntemdir ve tercih edilebilir.Diş eksikliği olan bölgelere implant da düşünülebilir,ama yine muayene edip değerlendirmek gerekir.İmplant uygun olmazsa köprü yapımı 2. bir seçenek olabilir.Sıcak maddelere hassasiyetiniz olması kanal tedavisine ihtiyacınız olacağını gösteriyor.Kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışıp iyi bir tedavi yaptırmanız dişinizi kaybetmemeniz açısından önemli.Uzman hekimlerin çalıştığı bir merkezde tedavinizi yaptırırsanız sizin için daha kolay bir tercüme olur ve daha sağlıklı bir şekilde tedavinizi tamamlarsınız.

DİŞETİNDE KANAMALARIM VAR. DİŞLERİMİ FIRÇALADIĞIM ZAMAN FIRÇAM VE LAVABO KAN OLUYOR.YASTIĞIMDA KAN GÖRÜYORUM.SEBEPLERİ NELERDİR?

Hastalarımızda en çok rastladığımız sorunlardan bir tanesi olan dişeti kanamaları çoğunlukla diş fırçalama eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çünkü plak ve diş taşları hemen diş üzerine yerleşir dişetleri plak ve yemek artıklarına karşı kendini korumak için kısmen iltihaplanır. Buna gingivitis diyoruz. Diş fırçalaması düzgün ve dikkatli bir şekilde yapılmazsa mutlaka dişeti kanamaları görülür.

Yukarıda yazılan durum sağlıklı bir birey için geçerlidir. Ama kullanılan bazı ilaçlar(jinekolojik, nörolojik, kardiyovasküler, vs vs) gibi bazı ilaçlarda bu kanamalara sebep olabilir.

Bunun yanında bazı sistemik hastalıklarda kanamalara sebep olabilir(lösemi, epilepsi gibi).dişetleri diş hekimleri için bir ayna gibidir. Dişetlerinde renk ve şekil değişikliklerinden hekim iyi bir gözlemciyse hastanın genel sağlık durumunu kısaca özetleyecek kadar bilgi edinir.

Bu nedenlerle dişeti kanamaları mutlaka önemsenmeli ve dikkatli bir ANAMNEZ alınarak hastanın genel sağlık durumu kontrol edilmeli ve mümkün olduğu en kısa sürede de tedavi edilmelidir. Daha ciddi sorunlara yol açmadan kanama problemleri çözülmek zorundadır.

Eğer soru cümlesinin sonunda ki gibi kanamlar artık uyurken yastığa kadar ulaşabiliyorsa geç kalınmış olabilir.

Kanama mutlaka değerlendirilip çözülmelidir.

2.DİŞETLERİMDE ÇEKİLMELER VAR, DİŞLERİMİN KÖKLERİ GÖRÜLÜYOR, NEFES ALIRKEN BİLE ACIYOR. ÇEKİLMELERİN SEBEBİ NE OLABİLİR ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

Dişeti çekilmeleri birçok sebepten olabilir. Ama en sık rastlanılanları

1.hatalı fırçalama

2.diş gıcırdatma

3 diş sıkma,

4 hatalı fırça kullanımı

Sistemik hastalıklar ve diğer faktörler dışında bu üç sebep en sık rastlanılan sebeplerdir. Biz bu sebepleri inceleyelim.

HATALI DİŞ FIRÇALAMA

En sık dişeti çekilmesi sebeplerindendir. Gerek dişlerin tam temizlendiğini hissetmediğinden gerekse dişlerin daha beyaz olmasının istendiğinden diş fırçası dişleri üzerinde aşırı bir basınçla ve hızla hareket ettirilmektedir. Buda dişler üzerinde ciddi strese sebep olmakta ve dişeti diş birleşim yerinde diş etinin reaksiyonuna bağlı olarak çekilmeler meydana gelmektedir. Bu durum köklerin açığa çıkmasına sebep olur kök yüzeyi mine dokusu kadar sert olmadığı ve daha gözenekli olduğu içinse hassasiyet yapmaktadır(soğuk- sıcak hassasiyeti)

Bu durum ileri düzeylere çıkarsa o zaman dişlerin yitirilmesi ve kısmı dişsizlikler sebep olabilir. Kök yüzey çürüklerinde artışa sebep olur ve dişler çürüyebilir.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • diş eti siyahlaşması
  • dis eti siyah olmasi
  • diş etinde kahverengi leke
  • çocuklarda diş etlerinde siyahlik
  • dis eti siyahlarsa ne olur
  • mersindeki periodontolog