Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

diş protezi

Genel kategorisine
14 Ekim 2012
eklenmiştir.

Tam protezler ağızda bulunan doğal dişlerin tamamının kaybında, kalan dokudan destek alınarak yapılan protezlerdir. Bölümlü protezler ise doğal diş sayısının eksikliğinin fazla, mevcut diş sayısının az olduğu ve mevcut dişlerin sabit bir proteze izin vermediği zaman tercih edilen, diş ve doku destekli protezlerdir.

Bu protezler sayesinde kaybedilmiş olan konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının yanı sıra estetik görüntü ise geri kazanılmaktadır.

Başarı Şansını Yükseltmek İçin?

Başarılı bir protetik rehabilitasyon için protez öncesi yapılacak hazırlıklar çok önemlidir.

Stabil ve sağlıklı bir ağız yapısı şarttır.

Protezin Kullanımı

Diğer bütün konularda olduğu gibi protez kullanımının öğrenilmesi de zaman alacaktır. Öncelikli olarak kararlı olmak şarttır. Başlangıçta yeni protez ağızda yabancı ve büyük gibi hissedilecektir. Alt protez daha çok hareket edecek ve bazı hareketlerde daha kolay yerinden çıkacaktır. Alt proteze alışmak çoğunlukla üst tam proteze alışmaktan daha uzun zaman alır. Başlangıçta tükürük miktarı artar. Ancak zamanla geçer. Protezin yapımı esnasında ne kadar özen gösterilirse gösterilsin, bazı bölgelerde vuruklar olabilir. Diş hekimi tam protezi teslim ettikten sonraki 24-48 saat içerisinde hastayı mutlaka görmek zorundadır, hasta da hekime gelmeden önce protezini en az 8 saat kullanmış olmalıdır.

Protez Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başlangıçta yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Normal yemek yemeye başlamak en az 6-8 hafta kadar sürebilir. Proteze dokuların adaptasyonu zaman alacağından düzgün konuşma biraz zaman alabilir. Kişi protezi kullanmaya alıştıktan sonra akşamları mutlaka çıkartmalıdır. Böylece ağız dokuları dinlenecek ve ağız sağlığı korunmuş olacaktır. Protez, gece çıkartıldığında çocukların erişemeyeceği yerlerde su içerisinde bırakılmalıdır. Ortalama olarak protezin ömrünün 4-5 yıl olduğu unutulmamalıdır.

Protezlerin Temizliği

Sağlıklı bir ağız için protezde bulunan gıda artıklarını her yemekten sonra mutlaka temizlemek gerekir. Temizleme için diş fırçaları veya aktif temizleme tabletleri kullanılabilir.

Doktor Kontrolü

Tam protez kullanan kişilerde, doğal dişleri olan kişiler gibi belli aralıklarla doktor kontrolü gerekir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak protez altındaki dokular değişmiş olabilir ve hekimin bunu gözlemlemesi gerekmektedir. Zaman içerisinde protezin dokulara uyumu bozulur ve dokulara zarar verebilir. Hastanın kilo alması ya da kilo vermesi bile protezin ağıza uyumunu etkiler. Bu nedenle diş hekimi tarafından yılda en az bir kez kontrol yapılmalıdır.