Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

diş rontgeni nasıl çekilir

Genel kategorisine
6 Ekim 2012
eklenmiştir.

Diş röntgeni dişlerin, kemik ve dişetlerinin muayene ile görünemeyen kısımlarının x ışını yardımıyla elde edilmesidir.

Diş röntgeni dişhekiminin dişler yada çenelerle ilgili problemleri teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir. Örneğin ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, röntgenle başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir.

Modern teknik ve metotlarla çekilen diş röntgeninden yayılan radyasyon minimal düzeydedir. Sürekli kontrol ve bakımları yapılan cihazlarla yapılan çekimlerden çekinceye gerek yoktur. Dişeti hastalıklarının verdiği zararı ve tedavi tipini belirlemede en etkili tetkik yöntemi standart panaromik röntgenlerdir.

Bu röntgenler sayesinde, hastalığın tüm ağızda yarattığı kemik kaybı miktarı ve şekli daha iyi belirlenir.Panaromik diş röntgenleri, alt ve üst çeneyi, eklemlere kadar gösteren, ağız içindeki tüm dişlerin konumlarını (sürmüş yada gömük) belirleyen, kistik oluşumların, çürük derinliklerinin belirlenmesi gibi durumları bir defa da tüm ağız hakkında detaylı bilgi veren bir metoddur.

Ayrıca implant uygulamaları gibi, kemik cerrahisi içeren ve alveol kemiğinin uygunluğunun belirlenmesinin önemli olduğu tedavi metotlarında, standart panaromik röntgenler en kolay ve en etkin tetkik yöntemleridir.

Ağız içi muayeneler mümkünse mutlaka röntgenle desteklenmeli ve tedavi planlamaları bu verilere dayandırılarak yapılmalıdır.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • diş röntgeni nasıl çekilir