Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

diş teli ile tedavi

Genel kategorisine
7 Ekim 2012
eklenmiştir.

Diş teli kullanımı gibi ortodonti tedavileri ile çarpık ya da birbiri üzerine oturmayan dişler üst ve alt çene arasındaki kapanış bozuklukları düzeltilebilir. Bu sorunların giderilmesi ile, ortodonti aynı zamanda ağız sağlığınızın korunmasına da yardımcı olur. Çarpık dişlerin temizlenmesi daha zor olabileceğinden, çürük ve diş eti hastalığına eğilim artar.Diş hekiminiz röntgen ve diğer araçları kullanarak ortodonti tedavisinin sizin için uygun olup olmayacağına karar verecektir.

Ortodonti hakkında  bazı bilgiler:

• Diş teli kullanılarak yapılan ortodonti tedavileri ile çarpık ya da birbirine tam oturmayan dişler düzeltilebilir.

• Diş teli kullanımı sırasında iyi bir ağız bakımı uygulanması diş ve diş etlerinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca diş teli kullanmanız gereken süreyi de kısaltabilir.

• Diş ipi geçirici, diş arası fırçası ve ortodonti için özel olarak geliştirilmiş şarj edilebilir diş fırçası gibi araçların kullanımı tedavi sırasında ağız sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Tedaviye ne zaman başlanmalı?

En uygun zaman 10-14 yaş aralığıdır. Bu dönemde çocuğun başı ve çene kemikleri büyümeye devam etmektedir ve dişlerin düzeltilmesi daha kolaydır. Ancak hastalara herhangi bir yaşta da diş teli takılabilir. Giderek daha fazla sayıda yetişkin diş teli kullanmaktadır.

Diş telleri çıkarıldığında dişlerinizin ve iş etlerinizin nasıl görüneceği diş tellerinin kullanıldığı süre boyunca  ortodontik tedavinize gösterdiğiniz özene bağlıdır.En yaygın ortodonti tedavisi diş teli kullanımıdır.

Diş telleri bantlar, teller ve destek parçalarından oluşur. Dişleri doğru konumlarına doğru nazikçe hareket ettirirler. Bu şekilde kapanış sırasında dişlerin duruşu düzelir.

Farklı diş teli tipleri bulunmaktadır. En yaygın kullanılan tipler dişlerin ön yüzüne takılan, metal ya da plastikten yapılan destek parçalarıdır. “Lingual” diş telleri dişin arka yüzeyine takılır. Dışarıdan görülmezler ancak temizlenmeleri daha zordur.