Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Dişleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılmalı

Ağız Diş kategorisine
16 Şubat 2012
eklenmiştir.

Dişleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılmalı

Sararmış dişlere sahipseniz ve dişleri beyazlatmak için ne yapılmalı bilmiyorsanız işte size birkaç öneri.

Hekimin ağızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz ince lastik kalıpları hazırlatması
Hastanın kendisi için hazırlanmış özel kalibın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı ağartılacak dişlerin üstüne günde en az 6-8 saat takması (tercihen uykuda)
Tedavinin ortalama 1-4 hafta içinde sonlandırılması

İkinci yöntem ise muayenehane’de hekim tarafından yapılan ağartmadır ki aşağıdaki şekilde uygulanır:
Ağartıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.
İlgili dişin üzerine beyaz renkli dolgu yapılırken kullanılan ışık kaynağı (çogu hasta bunun lazer cihazı olduğunu zanneder) belli bir süre tutulur.
İlaç yıkanır yıkanmaz dişin renginin ağarmıs oldugu görülür.
Her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istenmesine ve tabii ki bu işlem için hastanın ayırabileceği tedavi ücretine bağlıdır.
Bazı insanların dişleri neden daha koyu sarı ya da gri renklidir?
Bu durum dişin yapısından ileri gelebileceği gibi diş etkenlerin boyaması ile, gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür nedeni ile, yaşlılıkla, dişe gelen bir darbe nedeni ile de olabilir.
Herkes diş rengini beyazlatabilir mi?
Neredeyse herkes bu ağartma tedavisinden faydalanabilir. Ancak yaklaşik %10 gibi bir hasta grubunda başarı elde edilemeyebilir. Bu nedenle ağartma hizmeti veren bir diş hekiminin fikrini almak gerekir.
Ağartma tedavisi zararsız mıdır?
Evde uygulanan ağartma tedavisinde, %10 konsantrasyona sahip ‘karbamid peroksit’ in hiçbir kalıcı zarara yol açmadığı degişik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ancak daha yüksek konsantrasyonlar dikkatle kullanılmalıdır. Ancak hamile ya da emziren anneler ile çok genç hasta grupları üzerinde yeterli çalışma olmadığından bu sınıfa giren hastalara ağartma tedavisi kliniğimizde uygulanmaz.
Dişlerim beyazladıktan sonra eski haline geri döner mi?
Hastaların %70′i geri dönüş gözlemlememektedir. Ancak değişim gözlediğini söyleyen %30′luk bir grup 1-2 sene de bir defa yalnızca bir gece uygulama yaparak gene tedavi sonrası ortaya çıkan beyazlıgı yakalamaktadırlar.
Özetle bu tedavinin basarılı olması için neler önemlidir?
Kullanılan ilacın markası ve içerigi
Bu konuda deneyimli bir hekimin tedavisi altında olmanız
Ilacın kullanılma şekli ve tedavi süresi

Gülümsediğinizde dişlerinizin yeterince parlak görünmediğinden endişelenip ağzınızı kapatmaya çalışmak yerine pratik yöntemlerle dişlerinizi beyazlatmayı deneyebilirsiniz.
Doğal diş beyazlatıcılar
Karbonat: Bilinen en popüler doğal diş beyazlatma malzemesidir. Dişleri beyazlatmasının yanı sıra ağızdaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaları öldürür ağızdaki plak tabakasını (diş taşı) temizler.
Sofra Tuzu: Karbonat kadar güçlü olmasa da sofra Tuzu da bilinen diş beyazlatıcılar arasındadır. Ağızdaki bazı mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özellikleri olmasına karşın tüm bakterileri temizlemez. Yoğun konsantrasyonlu kullanımlarda diş eti iltihabındaki ödemi azaltıcı etkisi vardır.
Gliserin: Gliserinin fazla bilinmeyen anti bakteriyel etkisi vardır. Bakterilerin bulunduğu bir çözeltiye bir damla gliserin damlatıldığında ortamdaki tüm mikroorganizma faaliyetlerinin durduğu görülmüştür.
Diş beyazlatma (Bleaching)
Diş beyazlatma dişlerin yapısındaki renklenmeleri ortadan kaldıran bir işlemdir. Diş renklenmelerinin çeşitli sebepleri olabilir. En yaygın nedenleri kahve çay kola ve sigara gibi leke yapıcı Maddelerin kullanılması; travma yaşlılık tetrasiklin kullanılması eski tip diş kaplamaları sinir dejenerasyonu vb. gibi nedenlerdir. Diş beyazlatma işlemi uygun şekilde ve diş hekimi kontrolünde yapıldığında diş ve diş etlerine zararsızdır. Ancak tedavi sırasında dişlerde hassasiyet (özellikle soğukta) dişetlerinde kızarma ve hassasiyet meydana gelebilmektedir. Fakat bu geçicidir ve tedavinin bitimiyle birlikte birkaç Gün içinde bu şikâyetler ortadan kalkmaktadır.
Ağartma işlemi için iki yöntem var:
Ev ağartması (home bleaching): Bu yöntemde; hekim ağızdan ölçü alır bunlara uygun kalıplar hazırlanır. Hastabu kalıbın içerisine ilacı yerleştirerek dişlerin üzerine takar (en az 6-8 Saat ve tercihen uykuda). İşlem dişin rengine bağlı olarak 1-4 hafta içinde biter.
Ofis ağartması (office bleaching): Bu uygulama muayenehanede hekim tarafından yapılan ağartmadır. Hekim ilacı dişler üzerine uygular; ışık kaynağı kullanılarak dişlerin beyazlaması sağlanır. Yine dişlerin durumuna görebir veya bir kaç seansta dişler beyazlar.
Diş beyazlatma işlemi hamile ve çocuklar hariç herkese uygulanabilir…
Diş beyazlatma hakkında Pratik bilgiler
Dişlerinizi beyazlatmak için 1 tatlı kaşığı karbonatı bir tutam Tuzla karıştırarak içine birkaç damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üzerine sürerek dişlerinizi fırçalayın.
Tuzlu suya Zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu Suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kaldıracaktır.
Dişlerinizi beyazlatmak için asla Limon Suyu kullanmayın. Dişlerinize yarardan çok zarar verirsiniz.
Havuç brokoli ve salatalık gibi sebzeler doğal diş temizleyicileridir.

Suna Dumankaya Diş beyazlatıcı tarifi
-1çay kaşığı karbonat
-1çay kaşığı tarçın
-1çay kaşığı öğütülmüş ada çayı
Diş Beyazlatma Kürü Hazırlanışı ve uygulanışı: Öncelikle dişlerinizi birmacunla fırcalayın daha sonra karbonatı tarçını ve adaçayını karıştırın ve fırçanızı bu karışıma batırarak dişlerinizi fırçalayın. Birkaç fırçalamadan sonra farkı göreceksiniz.

Suna Dumankaya Diş Beyazlatmak İçin Doğal Çözümler arayanlar için ikinci bir tarif olarak şunu öneriyor:

1 çay kaşığı karbonat, yarım limonun suyu ve 2 damla zeytin yağı uygun bir kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra diş fırçası hazırlanan diş beyazlatıcı bu kür içine batırılıp dişler fırçalanır.

Dişlerimi beyazlatmak için ne yapmalıyım?

Haftada bir kez yapmanız gereken basit bir diş beyazlatma yöntemi: Olgun bir çileğe fırçanızı batırıp dişlerinizi fırçalayın. Böylece hem ağzınız güzel kokar hem de dişleriniz parlar.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • dişlerin beyazlaması için ne yapılmalı