Anasayfa / Diyet / Diyet Nedir

Diyet Nedir

Diyet Nedir

İnsanlar beslenirken, proteinler, karbonhidratlar ve yağlardan yararlanırlar. Sağlıklı beslenme kurallarında bunlardan fedakarlık edilmez. Ancak, bu ana grupların kendi arasında dengeli olmasına ve hangi protein, hangi karbonhidrat, hangi yağın seçileceğine dikkat edilmesi gerekir.

Sağlıklı Beslenme Kuralları :

– Kilonuza dikkat edin. Aşırı kilolu iseniz mutlaka ideal kilonuza inin. Kilonuz normalse kilo almamaya özen gösterin. Aşırı kilo önemli bir risk faktörüdür.
– Kilo almada önemli etken yağlardır. Beslenmenizde yağ oranını azaltın. Normal kişiler,günlük kalori ihtiyacının %30 unu yağ olarak almalıdır. Günlük kalori ihtiyacının % 30′u 9′a bölünürse gr cinsinden yağ miktarı ortaya çıkar. İhtiyaç 1800 kalori ise, bunun 540 kalorisi yağlardan alınmalıdır. Yani günde ençok 60 gr yağ yeterlidir.
– Öğün atlamayın. Yemeklerde tabağınızı tam doldurmayın. Yavaş yiyin. Öğün aralarında bir şey yemek ihtiyacı duyarsanız meyve iyi bir seçimdir. Tatlılardan kaçının.
– Bitkisel besinleri, haşlanmış, ızgara yemekleri tercih edin. Yemeklerinizi buharda ve yanmaz tavada pişirin. Hazır gıdalardan ve hayvansal gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.
– Kanınızdaki Kolesterolün ve tiplerinin seviyesini bilin. Kolesterol doğal olarak bünyeniz tarafından üretilen bir madde olmasına rağmen alınan besinlerle de ilgilidir. LDL olarak kısaca ifade edilen tipi ” kötü huylu kolesterol ” diye tanımlanır. LDL damar sertliğine neden olur. HDL ise ” İyi huylu kolesterol ” olarak tanımlanır ve atar damarların tıkanmasını önler. Kanda düşük LDL, yüksek HDL seviyesi iyi bir durumdur. Uygun beslenme ile birlikte egzersiz, HDL seviyesini yükseltir.
– Beslenme biçimi ve heredite, kan kolesterolünü yükselten ve tiplerinin oranlarını etkileyen faktörlerdir. Genetik olarak edinilen herediteyi değiştirmek elimizde olmadığına göre, beslenmemizi düzenleyerek sağlığımızı koruyabiliriz.

Gıdalarla alınan yağlar şu şekilde sınıflandırılır :

Doymuş yağlar : Bu yağlar oda ısısında katıdır. Kolesterolü ve özellikle LDL’ yi yükselten yağlardır. Etlerdeki yağlardan, yumurta, tam yağlı süt ve süt ürünlerinden, dilimize yerleşen deyimiyle fast food gıdalardan alınır.Bazı bitkisel yağlar (kakao yağı,hurma yağı,hindistancevizi yağı) da doymuş yağdan zengindir.

Doymamış yağlar : Oda sıcaklığında sıvıdırlar.Kolesterolü yükseltmez. HDL seviyesini olumlu etkiler. Sıvı yağlar (Zeytinyağı, Mısırözü yağı, Kanola yağı, Artic yağ,Keten yağı,Soya yağı gibi) ile alınır. Beslenmede doymuş yağların yerine konulduğunda sağlık açısından yararı tartışılmazdır.

– Et yerken tavuk eti (özellikle göğüs kısmı), hindi eti ve balığı tercih edin. Mutlaka kırmızı et yemek zorunluluğu varsa yağlarını tamamen temizleyerek kullanın. Ne eti olursa olsun deri ve yağlı bölümlerinden uzak durun.
– Karaciğer ve benzeri sakatatlar, pastırma, sucuk, salam, sosis, jambon ve donmuş hazır yiyeceklerden sakının.
– Bitkisel proteinlerden ( bakliyat) yararlanın.
– Tam pirinç, fasulye gibi kompleks karbonhidratlar yiyin.
– Beslenmenizde fitoöstrojenden zengin lifli gıdaların oranını olduğunca fazla tutun. Lifli gıdalarla beslenen kişilerde hormonal aktiviteye bağlı tümörlerin az görüldüğü saptanmıştır.
– Keten tohumlu yemlerle beslenen tavuklardan elde edilen düşük kolesterollü yumurta yiyin. Diğer yumurtalar haftada 3 kezden fazla olmasın. Elden geldiğince yumurta sarısından uzak durun.
– Süt ve ürünlerinin yağsız olmasına dikkat edin. Krema ve tereyağ yemeyin. Yağsız peynir ve çökelik kullanın.

Diyette amaç önce sağlıklı beslenme sonra fazla kilolardan kurtulmak olmalıdır

Diyet kelimesi toplumumuzda antipati toplamış bir kelimedir. Hele birde fazla kilomuz varsa , asla duymak istemediğimiz kelimedir.

Daha kötüsü ise cinsiyetiniz erkek ise ve diyet yapmayı düşünüyorsanız yandınız. Diyet yapsanız bile devlet sırrı gibi saklamak zorundasınız. Çünkü en yakınımızdaki dostlarımız başlar önce lıght mı takılıyorsun diye … Günün ve çevrenizin eğlencesi olursunuz anında.
Ne yazık ki bunlar çevremizde sıkça rastladığımız olaylardır.

Diyet denince şunu bilmeliyiz.
DİYET = SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME.

Doğru ve olması gereken budur. Çünkü diyet kelimesi aslında beslenme biçimi anlamına gelir. Fakat bizim toplumumuza bu kelime içerisinde çok kısıtlı besinlerin olduğu, kısa sürede kilo vermemizi sağlayan ve yapılması oldukça zor olan anlamında kullanılır.

Eskiden bir dirhem et bin ayıp örter denirdi; ama şimdi fazladan bir dirhem et ya da yağ bin dert demektir.

Birçok hastalığın tetikleyicisi, fazla yağlarımız yani fazla kilolarımızdır. Fazla kilolarımız başta kalp ve damar hastalıklarına, hipertansiyona, kan kolesterol seviyesinin yükselmesine, şeker hastalığı gibi birçok hastalığa neden olur. Daha çok erkeklerde görülen göbek çevresindeki yağlanma kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Yetersiz ve dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam bizim kilo almamızdaki bir numaralı nedendir. Daha sonrasında ben kendi kendime diyet yaparım … ekmek yemem … yağı keserim… et yemem… v.s diyerek yaptığımız yanlışı başka bir yanlışla telafi etme yoluna gideriz. Çünkü artık farkındayızdır. Tehlike çanları çalmaya başlar, bir şeyler yapmalıyım diyerek tek hedefimiz olan kilo vermek doğrultusunda harekete gereriz. Belkide bunu kısa bir sürede olsa başarırız. Kazandığımız zaferin sarhoşluğunda tekrar eski beslenme düzenimize geri döneriz. Ve belkide daha öncekinden daha hızlı bir şekilde ve daha fazla kiloya geri döneriz. Çünkü yaptığınız bu kısıtlı diyetlerle vücuttan sıvı ve kas kaybedersiniz. Ve aynı hızla geri alırsınız.

Aslında kabul etmeliyiz fazla kilomuz var, sağlığımız risk altında, bunun için sağlıklı ve yeterli beslenerek kilolarımızdan kurtulduktan sonrada hayat tarzı olarak kabul edebileceğimiz size ve yaşam tarzına uygun bir beslenme şekliyle hem sağlıklı hem de zayıf kalabiliriz.

Unutmayın kilo vermek öncelikle yağlardan olmalı, kilo verirken vücudunuz için gerekli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni için mutlaka Bir beslenme ve diyet uzmanından yardım almalı ve düzenli olarak vücut analizi yaptırmalısınız.
Kilolarınızdan kurtulmak için birkaç sebep
ŞİŞMANLIĞIN ZARARLARI
1.Ağır bir vücudun taşınması güçtür.Özellikle yaşlılar ve orta yaşlıların ağır bir vücudu taşıması eklemlerde ağrılara yol açar.
2.Şişmanlık kişilerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olur.
3.Şişmanlık kas hareketlerinin verimini azaltır,fiziksel hareketsizliğe yol açar.
4.Şişmanlık çeşitli hastalıklara zemin hazırlayarak,yaşam süresinin kısalmasına yol açar.
ŞİŞMANLIĞIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR
KALP HASTALIKLARI
HİPERTANSİYON
ŞEKER HASTALIĞI
SAFRA KESESİ TAŞI
KARACİĞER YAĞLANMASI
GUT-ARTRİT
KANSER
REFLÜ-ÜLSER
PSİKOLOJİK SORUNLAR
FELÇ-İNME
UYKU APNESİ
ADET DÜZENSİZLİKLERİ
bu sıkıntılara düşmemek için birkez daha düşünün..

Fazla kilolarınız var ise hemen şimdi bir uzmandan yardım alın kendinize has beslenme programına başlayın….

NOT : Tüm beslenme programları kişiye özeldir. Çünkü her insanın metabolik yapısı farklılık gösterir , bu nedenden dolayı beslenme programlarınız kendinize has olmalı. Başkasının beslenme programlarını asla kullanmayın

etiketler: diyet nedir, diyet nasil yapilir, saglikli diyet nasil yapilir,

İlginizi çekebilir

içilmesi gereken su miktarı

•          içilmesi gereken su miktarı;  Yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre suya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir kadının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir