Anasayfa / Diyet / Diyet Ve Spor

Diyet Ve Spor

Diyet Ve Spor

Diyet yaptığınız süre boyunca egzersizi spor yapmanızın önemi çok büyüktür. Bu iki durumun birbirini tamamladığını hiç bir zaman unutmamalısınız. Ne sadece yediklerinize dikkat ederek zayıflamanız mümkün ne de sadece saatlerce spor yaparak. Bu yüzden bu ikili arasındaki dengeyi kurabilmek zayıflayabilmeni açısından büyük önem taşır.

Diyet yapmanıza yardımcı olan diyetisyenler ya da konusunda uzman olan profösyoneller her zaman ikisini aynı anda uygulamanızı önermektedir. Yediklerinize dikkat ederek zayıflamanız sadece bir süreye kadar geçerli olabilir. Ancak yerinizden hareket ederseniz vücudunuz için biraz çaba gösterebilirseniz istediğiniz kiloya ulaşma hayaliniz gerçekleşebilir. Ancak spor ve diyeti birlikte yürütmenin de önemli bir ayrıntısı vardır.

Eğer fazla kilonuz 5 kilodan fazlaysa bu ikiliye aynı anda başlamanız bir işe yaramayacaktır. Öncelikle diyet programınıza adapte olup yediklerinize dikkat ederek yani sağlıklı ve dengeli beslenme yoluyla vücudunuzu buna alıştırmalısınız.

Zayıflamaya başladıktan belli bir süre sonra vücudunuzu şaşırtmalı ve spora başlamalısınız. İşte bu noktadan sonra sporun önemi çok büyüktür. Kişi zayıflamaya başladıktan sonra eğer spor yapmaya başlarsa zayıflama süreci giderek hızlanacaktır. Ancak kilo fazlalığınız hala çoksa, çok ağır sporlar uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Örneğin yürüyüş yapmak sizin için kolay olabileceği gibi kalori yakmanıza yardımcı olabilecek en iyi spordur. İstediğiniz saatlerde aralıklarla kısa yürüyüşler yaparsanız bir anda vücudunuza yüklenmemiş olursunuz ve vücudunuz bu rutine alıştıktan sonra daha uzun dakikalarınızı yürüyüş yaparak geçirebilirsiniz.

Eğer fazla kiloluysanız ve diyet programınızla birlikte spor yapmazsanız verdiğiniz kilolar sonucunda vücudunuzda sarkmalarla karşılaşırsınız. Bu sarkmaları önlemenin en kolay ve en iyi yolu program süresince düzenli bir şekilde spor yapmaktır. Sırf böyle bir düzende diyet uygularken spor yapmadığı için bu sarkmaları ameliyat yoluyla yoketmek zorunda kalan birçok hasta vardır.

Neden Kilo Veremiyorum?
Diyet yapmanıza rağmen hedeflediğinize kiloya ulaşamıyor hatta kilo mu alıyorsunuz? Neden Kilo Veremiyorum sorusu beyninizin içinde dönüp dolaşıyor mu? Belki de yeterince dikkatli beslenmiyorsunuz… Kilo almanıza neden olacak noktalara dikkat edip hayalinizdeki gibi vücuda sahip olabilirsiniz!

Aşırı tükettiğiniz hatta bağımlılık derecesinde sevdiğiniz zararlı sayılabilecek beslenme alışkanlıklarınız var mı? İdeal kilonuza ulaşıp, verdiğiniz kiloları geri almamak için kendinize sağlıklı beslenme planı oluşturmanız gerekir. Aşırı tükettiğiniz her besin bir süre sonra sağlığınız ve formunuz için tehdit haline gelebilir. Her şeyde olduğu gibi beslenirken de denge ve ölçü çok önemlidir.

Tutkunu olduğunuz yiyecek ve içecekleri belirledikten sonra günlük tüketim miktarınızı bir kenara not alın. İhtiyacınızdan daha fazlasını tüketiyor ve buna karşılık daha az hareket ediyorsanız kilo almanız olağandır. Hedefiniz ideal kilo ise alışkanlıklarınızı değiştirmek ilk ve en önemli adımdır.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zordur. Siz, kırmızı et yemeyi ya da yüksek kalorili kahve içmeyi seven biri olabilirsiniz. Kendi kendinize biraz abarttığınızı söyleyebilirsiniz. İçten içe duyduğunuz rahatsızlık bile alışkanlıklarınızdan vazgeçmenizi sağlayamaz. Normal hayatta olduğu gibi bir alışkanlığı değiştirmek için yerine yenisini koymak gerekir.

Öncelikle, size kilo aldırdığını ve sağlığınızı olumsuz etkilediğini düşündüğünüz yiyecek ya da içeceği belirleyin. Aromalı ve kalorisi yüksek kahveleri içtiğinizi varsayalım. Günde 3 fincandan fazla kahve içmek kilo almanıza neden olabilir. Selülit oluşumu, sinir sistemini zayıflatması, kalp damar hastalıklarına neden olması gibi olumsuz özelliklerini hafızanıza kazıyın.

Sadece 2 dakika odaklanıp düşünün. Aşırı kahve tüketimi, ayna karşısına geçip kendinize baktığınızda mutlu olmanıza neden oluyor. Kahve alışkanlığınızın yerine suya bırakmaya ne dersiniz? Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezsi su, hem vücutta yağ yakılmasına yardımcı oluyor hem de sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Her kahve içmek istediğinizde elinizi suya uzatın. İlk denemelerinizde başarısızlık yaşayabilirsiniz. Bunun için kendinizi suçlamayın. İnançla ve sabırla yeni alışkanlığınızı kazanmayı deneyin. Masanızın üzerinde güzel bir sürahinin içinde taze su bulundurun. Yanında şık bir bardak olsun. Sizde olumlu duygular uyandırması, su içmeyi daha çekici hale getirecektir.

Alışkanlıklarınızı değiştirmeniz kahveyi, kırmızı eti, ekmeği hayatınızdan tamamen çıkaracağınız anlamına gelmiyor. Yeterli miktaraa yemeye devam edebilirsiniz. Sağlığınız ve kilo kontrolünüz için kararlı ölçüde her besin grubundan almaya özen gösterin. Unutmayın, vücudunuzun doğadaki her yiyecek ve içeceğe ihtiyacı var. En başta da su!

etiketler: diyet ve spor, spor ve diyet, diyette sporun onemi,

İlginizi çekebilir

içilmesi gereken su miktarı

•          içilmesi gereken su miktarı;  Yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre suya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir kadının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir