Anasayfa / Diyet / Diyetler

Diyetler

Diyetler

Laboratuvarda üretilen ve yemek yerine geçen tozlar suyla ya da az yağlı sütle karıştırılıyor. Genelde porsiyon başına 200 veya 400 kalori içeriyorlar. Bu miktar, milk shake veya çorba biçiminde en fazla 4-5 porsiyonda alınan enerjiyi günde 700 ile 1200 kkal düşürüyor.

Toz beslenme ile kalori alımının azaltılması, su kaybı ve yağ stoklarının yakılması yüzünden kilo kaybına yol açıyor. Ancak kilo, diyetten sonra ilk halinin bile üzerine çıkabiliyor.

GLİKS DİYETİ

Gliks, glisemik endeksin kısaltılmışı, belirli bir gıda maddesinin kan şekeri oranını artırdığının ölçüsü. Bu bölümlemenin yardımıyla hem kilo almanın önüne geçen, hem de kiloyu azaltan doğru karbonhidratlar seçilmeli. Diyetin çeşitli değişkenleri, düşük glisemiye sahip besin maddelerine yapışıyor, böylece tokluk daha uzun sürüyor ve açlık krizleri yaşanmıyor. Öncelikle meyve, sebze, baklagiller, balık, yağsız et ve tam tahıllı ürünlere izin veriyor.

Gliks diyeti, düşü kalori miktarı ve lifli gıdaları içeren sağlıklı beslenmeyi oluşturan tüm parçaları içeriyor. Ancak gliks de herşeyin ölçüsü değil: Michel Montignac’ın geliştirdiği yöntemde, çok düşük bir glisemik endekse sahip gıda maddeleriyle birlikte alındığı sürece, yağ tüketimi serbest bırakılıyor, çünkü vücuıdun ihtiyaç duymadığı ölçüdeki yağ dışkıyla dışarı atılıyormuş. Böyle bir iddanın bilimsel temeli yok.

BESİN GRUPLARINI AYIRAN DİYET

20. yüzyılın başlarında Dr. Hay tarafından geliştirilen bu diyet, iki sarsılmaz kurala dayanıyor. Protein ve karbonhidratlar ayrı ayrı tüketilmeli, vücudun asit-baz dengesi sabit tutulmalı. Beslenme planında doğal halde bırakılmış gıda madddeleri, meyve, salata ve sebze, yanında da bazı tahıllı ürünler, az miktarda da et var.

Bebekler için önemli olan anne sütü bile hem protein hem de karbonhidrat içeriyor. İkisini birden sindirmek sorun olsaydı evrim süresince vücut yapısı değişirdi. Ayrıca pek çok sayıda gıda maddesi hem karbonhidrat hem de protein ve yağ içerir. Tahıllar ve süt ürünleri diyette kısıtlı, kalsiyum, demir ve iyot gibi mineraller de öyle.

TÜM PİYASA DİYETLERİNDE ASLINDA TEK ETKEN OLAN ENERJİLERİNİN DÜŞÜK OLMASI!

Belirli ölçüler dahilinde zayıf olmak kuşkusuz sağlıklı, fakat bunu kontrollü bir şekilde yapıp, olmanız gereken ideal kilo kadar zayıf olmak gereklidir. Bilinçsizce yapılan diyetlerin bir çok yan etkisi olabiliyor. Bunlar arasında vitamin ve mineral eksiklikleri, ruhsal değişiklikler, dolaşım bozuklukları, doğurganlığın azalması, hatta bazen safra kesesi taşları, osteoporoz ya da kalp ritim bozuklukları.

Sağlıklı beslenerek zayıflamak için bir günlük total enerjinizin, %55- 60’ı karbonhidratlardan, %12-15’ i proteinlerden ve %25-30’u yağlardan gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Glisemik indeksi düşük olan besinler tercih edilmelidir. Örneğin beyaz ekmek yerine kepekli ekmek gibi. Glisemik indeksi düşük olan besinler, insülin duyarlılığını artırarak kilo vermeye yardımcı olur. Günde 30-45 dakika yürüyüş yapmak da kilo vermek konusunda size yardımcı olacaktır. İstenilen kiloya düştükten sonra bu kilonuzu koruyabilmek içinse mutlaka yaşam tarzınızı değiştirip, sağlıklı beslenme önerilerini alışkanlık haline getirmek gerekir.

Unutulmaması gereken en önemli konulardan biri ise uygulayacağınız diyetin, sağlığınızın durumuna, yaşınıza, boyunuza, beslenme alışkanlıklarınıza, fiziksel aktivite durumunuza, yaşam tarzınıza, ekonomik durumunuza göre, bir beslenme uzmanı tarafından ayarlanması gerektiğidir. Başka bir kişinin diyetini uygulamak, gazetelerden, dergilerden ve internetten bulunan diyetleri uygulamak, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

ANTİK YUNAN’DA DİYET KELİMESİ ‘DİAİTA’, ‘YAŞAM TARZI’ DEMEK. BAŞARIYLA ZAYIFLAMAK ÖNEMLİ BİRŞEY, ARZULANAN KİLOYU KORUMAK İÇİN İSE TUTARLILIK ŞART.

SEVGİLİ OKURLAR SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE KİLO VERMEK VE KİLONUZU KORUYABİLMEK İÇİN SAĞLIKLI BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTEYİ BİR YAŞAM TARZI OLARAK DÜŞÜNMEK GEREKTİĞİNİ KESİNLİKLE UNUTMAYIN!

Kalori Yakmanın 20 Yolu
Sadece hayat tarzınızı değiştirerek güvenli bir şekilde kilo verebilirsiniz. Nasıl mı? Özel yiyecekler almadan, pahalı diyet kulüplerine katılmadan sadece hayat tarzınızı değiştirerek güvenli bir şekilde kilo verebilirsiniz. İşte Karşınızda hayat tarzınızı değiştirecek 20 yöntem…
1- Kilo almanın en önemli nedenlerinden biri yemek aralarında atıştırmaktır. Atıştıracağınız zamanlarda su için.
2- Buzdolabınızı boşaltın. Böylece hem para harcamazsınız hem de sizi atıştırmaya iten neden yok olur.
3- Yeterince uyuyun. Böylece, yiyerek alacağınız enerjiyi uyurken toplamış olursunuz.
4- Alkol, ekmek ve karbonhidratlardan uzak durun.
5- Karanlık ortamlarda bulunmamaya ve akşamları bir saat önceden uyumaya çalışın. Eğer akşam bir şeyler izlemek istiyorsanız. Karanlık değil, aydınlık bir ortamda yapın bunu.
6- Mutlaka kahvaltı yapın. Bu size gün içinde harcamanız gereken enerjiyi verecektir ve öğlen yemeğinde çok acıkmayacaksınız.
7- Öğün aralarında yeme istedi doğduğunda, sevdiğiniz bir müziği dinleyin. Araştırmalar, müzik dinlediğinizde de sevdiğiniz bir yemeği yediğinizde de beyninizin aynı bölgesi uyarılıyor.
8- Ayakta hiçbir şey yemeyin.
9- Yeşil çay için. Araştırmalar gösteriyor ki, yeşil çay içmek vücuttaki kalorilerin yakılmasında çok etkili. Günde 3 bardak yeşil çay içmeye çalışın.
10- Yediğiniz şeye konsantre olun. Televizyon seyrederken, bir şeyler okurken ya da e-maillerinize cevap verirken yemeyin.
11- Dışarı çıkın. Günde en az 20 dakika dışarıda oturmaya ya da yürüyüş yapmaya özen gösterin. Çünkü gün ışığı yeme isteğinizi kontrol etmenize yardımcı oluyor.
12- Sağlıklı şeyler yiyin. Dışarıda yemek yediğiniz zaman çocuk mönüsü ya da sossuz salata yiyin.
13- Kendinizi çok fazla zorlamayın. Diyet programınızı yaparken 1200 kalorinin altına düşmemeye özen gösterin.
14- Bahçe işleriyle uğraşın. 1 saat bahçe işiyle uğraşmak 500 kalori yakmanızı sağlar.
15- Asansör kullanmak yerine merdivenden çıkın.
16- Ev işi yaparak da kalori yamanız mümkün. Ufak tefek ev işleriyle uğraşın.
17- İp atlayın. Bu muhteşem bir egzersizdir ve diğerlerinden daha eğlencelidir.
18- Sık ama az yiyin.
19- Çikolatayı çok seviyorsanız, her akşam bir parça (küçük tabi ki) çikolata yiyin.
20- Kendinizi sıkıntıya sokmayın, her şey beyinde biter.

etiketler: diyetler, kalori yakmanin yollari, diyet listeleri,

İlginizi çekebilir

içilmesi gereken su miktarı

•          içilmesi gereken su miktarı;  Yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre suya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir kadının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir