Anasayfa / Genel / Diz Şişmesi

Diz Şişmesi

Diz Şişmesi

Diz şişmesi nedenleri arasında özellikle spor faaliyetleri ve egzersizler yer alır. Diz şişmesi tedavisi esnasında asla yapılmaması gerekenler şunlardır;

1) merdiven inip çıkmak
2) bağdaş kurup oturmak
3) namazı diz üzerine kılmak
4) uzun süre ayakta durmak
5) alaturka tuvalet kullanmak
6) normal ideal kilonun üzerinde olmak , şişmanlamak

tedavisine gelince…

5 tip tedavi vardır.

1) fizik tedavi görmek
2) buz tatbik etmek
3) dizde sıvı varsa , sıvıyı enjektörle almak
4) diz eklemi içine hyalüronik asit enjeksiyonu yapmak
5) en son çare olarak ameliyat olmak

benim size önerim ; öncelikle uygun bir süre içerisinde iyi bir merkezde kaliteli ve yoğun fizik tedavi görmeniz olacaktır.

Diz eklemi 3 kemikten oluşmaktadır. Yukarıda uyluk(femur) kırığı aşağıda bacak(tibia) kemiği ve öndeki parça diz kapağı(patella) kemiğidir. Diz eklemi fleksiyon ve ekstansiyona
izin veren menteşe tipi eklem olmasına rağmen,hareket esnasında rotator eklem fonksiyonu da gösterir.

Eklem yüzleri birbirlerine çok uygun olmadığı için eklem yardımcı dokularla güçlendirilmiştir. Bunlar diz eklemi bağları (Ligamentler) ve çukur şeklindeki kıkırdaklar (Menisküsler)dir.

ANATOMİ:

Her dizde iç ve dış olmak üzere iki adet fibrokartilajinöz yapıda bulunan menisküsler
vardır. Menisküsler yarım ay şeklinde, periferik kısımlarının koveks ve kalın içe doğru incelerek seyreder (enlemesine kesitlerde) üçgen biçiminde olup tibia eklem yüzünün 3/2 örtecek şekilde yerleşir.

Menisküsler kompresyona direnç gösterecek biçimde yoğun sıkı örgü şeklinde kollajen lifleri bulunan elastikiyeti olan ve önemli görevleri üstlenmiş yapılardır. Menisküslerin şok abzorbe edici görevi, eklem kıkırdaklarının beslenmesine yardımcı diz stabilitesini sağlar ve yükün daha geniş bir alana dağılmasını ve eklem kıkırdaklarının yüksek basınçtan korunmasını sağlar.

ETYOPATOLOJİ:

Menisküs yırtıkları her yaşta görülebilmektedir. Ancak oluş mekanizmaları farklıdır. Genç insanlarda menisküs dokusu sağlam olduğundan ciddi travmalar sonucu yırtılırlar. Menisküs yırtığına neden olan travma ve zorlamaların kapsül, yan ve çapraz bağlarda yaralanmalara neden olduğu unutulmamalıdır. İleri yaşlarda menisküs dejenerasyondan dolayı zayıflar ve çok basit diz hareketlerinde bile yırtılabilir. İç menisküsün daha geniş kalın olması ve medial yan bağa sıkıca yapışmış olmasından dolayı daha hareketli olan dış menisküse göre 5-7 kat daha sık olarak yaralanır ve yırtılır.

Menisküs yırtıkları yırtık biçimine göre sınıflandırılmıştır;

1-)Uzunlamasına yırtıklar; menisküs kenarına paraleldir, kısmi veya tam olabilir.

2-)Enlemesine yırtıklar;menisküsün superior ve inferior yüzlerinin ayrılması şeklinde olur.

3-)Oblik yırtıklar

4-)Radial (perifere dikey) yırtıklar

5-)Değişik tip yırtıklar(flep şeklinde, kova sapı şeklinde, papağan ibiği şeklinde, karışık veya dejeneratif menisküs yırtıkları)

Menisküste damarlı kısım periferde olduğu için iyileşme ancak bu bölgede olur.Bu nedenle son yıllarda artroskopik cerrahinin gelişmesiyle periferik menisküs yırtıklarının onarımı başvurulan onarım yöntemlerinden biri olmuştur.

KLİNİK BULGU VE BELİRTİLERİ:

Menisküs yırtıklarının büyük çoğunluğunda ağrı, şişlik ve kitlenme gibi üç ana belirti vardır.Ağrı en önemli belirtidir ve sıklıkla yırtık olan menisküs tarafında eklem hizasında olur.Merdivende ve çömelirken ağrı artar kitlenme yırtık olan menisküs parçasının eklem aralığına sıkışması ile olur ve bükülen diz uzun süre açılamaz.

Menisküs yırtığı olan dizde sıklıkla sıvı birikmesi de olur.Hasta bunu dizinde şişme ve dolgunluk hissi olarak algılar.Duyarlılık eklem aralığı boyunca bulunabilir, bu menisküsün periferik yapışma yerlerindeki yırtılma veya zorlanmaları gösterir.

TANI:

Tanıya anamnez, fizik muayene, menisküse yönelik özel testler, radyo-diagnostik yöntemler ve artroskopiyle ulaşır hastanın hikayesi yaralanmanın oluş şekli ve zamanı,travmanın şiddeti, şikayetleri, muayene bulguları ve özel testler (mcmurray,Apley testleri) ile menisküs yırtığından şüphelenilebilir. Düz röntgen grafilerinde menisküsler görülmez ancak dizdeki başka anormallikleri görme açısından çekilmesi önerilir. En iyi tanı aracı manyetik rezonanstır(MRI) Menisküs yırtıklarını yüzde 80-93 arasında gösterir,ayrıca beraberinde diğer eklem yapılarıda görülür. Eğer bunlarla tanı konulamazsa artroskopi ile dizin içine bakılarak tanı kesin olarak konulabilir.

TEDAVİ:

Konservatif tedavi: Akut bir diz travmasını takiben,dizdeki patolojilerin tanısı konulana kadar ki ilk tedavi kanservatif olmalıdır.Öncelikle ekstremite yükten arındırılarak,istirahata alınır.

Semptomik tedavi medikal olarak anti enflamatuvar ve analjezik ilaçlarla sağlanır. Akut belirtilerin azalmasından sonra diz eklemi dikkatlice muayene edilir ve bulgulara göre tedavisinin gidişi saptanır. İlk tedavi yaralanmanın şiddetine bağlı olarak ortalama 10 ila 20 gün sürdürülür. Bu süre sonrasında yük verilir. Bundan sonraki aşamada dizde lokalize palpasyon ağrısı devam ediyor ancak bağ sistemi sağlamsa kitlenme ve hidroartroz yoksa konservatif tedaviye devam edilir. Dize elastik bandaj veya dizlik sarılır. Hastanın sportif aktivitelerine ara vermesi söylenir ve progressif quadriceps egzersizlerine devam edilerek hasta izlenir.

Cerrahi Tedavi:

1-) İlk tedaviyi takiben tekrarlayıcı ağrı ve süregeren effüzyonlar ve de kilitlenme gibi septomlar günlük veya sportif yaşamı engellemeye başladığı anda menisküse yönelik cerrahi tedavide maximum menisküslerin korunmasını hedefleyen menisküslerin cerrahi olarak çıkarılması yani menisektomiler, menisküsün bütünü çıkarılmasını içeren total menisektomiler veya yanlız yırtık parçanın çıkarılmasını içeren parsiyel menisektomiler şeklinde yapılır.

2-) Pereferik yırtıklarda yırtığın dikişlerle tespit edilerek menisküs tamirleri menisküs tedavilerindeki son aşama menisküs transplantasyonlarıdır. Daha önce menisküsü alınmış hastalarda gelecekte karşılaşılacak dejeneratif değişiklikleri önlemek ve diz stabilitesine olan katkılarına tekrar kazanabilmek için alternatif bir yöntemdir. Son yıllarda giderek uygulama alanı bulan transplantasyonda ilke, kadavradan alınan menisküs dokusunun transplante edildiği yeni dizde de canlılığını sürdürmektedir.

ARTROSKOPİ:

Tüm dünyada büyük eklem yaralanmalarının tanı ve tedavilerinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Hastaya zarar vermeyen minor cerrahi bir işlemdir. Artroskopi teknik olarak çok
küçük ameliyat kesileri yardımıyla eklem içerisine yerleştirilen kurşun kalemden daha ince aletler ile ve fiberoptik kamera yardımıyla monitör ekranından eklem içerisinin net bir şekilde görüntülenmesi esasına dayanır. Eklemin sağlamlığını temin eden yapılara bir zarar verilmediğinden hastalarımız artroskopi sonrası çok kısa sürede eski işlerine ve aktivitelerine dönebilmektedir.

Ameliyat sonu cilde dikiş atılmaz. Hastaların büyük çoğunluğu aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir.

* Akut yaralanmalar
Akut yaralanmalar son zamanlarda oluştu travmatik bir olaydır (son 24-48 saat içinde). Çünkü diz aniden, yaralanma sonucunda geliştirilen şişme Akut yaralanmalar kronik farklı vardır.

Eğer hasar akut, sonraki adım diz içindeki sıvı türünü belirlemektir. Bundan diz kanamaya yol açabilecek özel yaralanma ve diğerleri ortak sıvı üretiminde ani bir artışa neden olabilir.
o Kan diz
Iki şart sık diz içinde kan birikimi nedeni; bu ACL ve kemik ve diz kıkırdak bir çatlak gözyaşı. Bu yaralanma kan girmesine izin ve ortak bir büyük, şişmiş diz oluşturur. Zaman kanama diz şişmesi nedeni ise, başlangıç, ve şişlik yoğun olabilir hızla kaybolur. Sıvı genellikle yaralanma dakika içinde birikir.

o Sigara Kanlı Akışkan diz
Akut yaralanma olmayan bir birikimi-kanlı sıvı diz içinde neden menisküs gözyaşları ve ligament burkulma içerir. Diz yaralanmaları ile bu görülme şişme başlangıçlı akut, ancak daha az kan birikimi daha hızlı. Bu yaralanma ile Tipik hasta gün yaralanma (tercihan dakika içinde diz içine kanama ile görüldüğü gibi) daha sonra sıvı birikimi saat fark edeceksiniz. Sıvı miktarı önemli olabilir, ama genellikle kan birikimi ile görüldüğü gibi gergin değil.

* Kronik Koşullar
Kronik yaralanmalar diz yavaş yavaş başlangıçlı şişmesine neden olur. Bu sıvı miktarı dalgalanma gösterebilir ve belirtileri gelebilir ve gitmek. Bu ve şişkinlik genellikle diz artrit veya aşınma sonucu görülen en yaygın türü-ve-gözyaşı.

o Diz Artrit
Diz artrit diz eklem ekstra sıvı üretmek için vücut neden olur. Sıvı miktarı zaman içinde dalgalanma eğilimi. Diz artriti olan hastalar genellikle diğer daha büyük etkilenen diz fark. Sıvı miktarı genellikle faaliyet hasta yapıyor miktarı – neden daha önemli çalışmalarının daha şişme ile gelir.

* Hızlı Onset şişme, No Yaralanma
Şişmenin son geniş kategori içinde sıvı hızlı başlangıçlı olan ortak, ancak diz hiçbir son injury. Sıvı birikimi, bu tip en sık karşılaşılan nedenleri enfeksiyon veya gut nedeniyle vardır.

o Enfeksiyon
Enfeksiyonlara sıvı diz eklem içinde birikmesine neden olabilir. Enfeksiyonlar gibi cerrahi veya diz veya sistemik bir enfeksiyon bir yara olarak diz, içinde kirlenme neden olabilir bu ortak yayılır. Ortak bir sorun vardır içinde Enfeksiyonlar çünkü vücut a sert zaman bu alan içinde enfeksiyonlar mücadele vardır. Cerrahi enfeksiyon temizlemek gerekebilir.

o Gut ve Psödogut
Gut için diz sıvısı içinde ürik asit kristallerinin birikimi kaynaklanmaktadır. Ürik asit madde sindirim parçası olarak üretilmektedir. Düzgün, gıda sindirimi ve atık bizim vücut kurtulmak, Vücudumuzun atık taşıma ürik asit gibi maddeler üretir. Gut hastalığı olan kişiler eklemleri içinde enflamasyon yol ürik asit kristalleri birikir ve şişme.

Psödogut benzer bir sorun olduğunu, kristaller sadece farklı bir tür ortak içinde birikir. Psödogut olan hastalarda, kalsiyum kristallerinin içinde bir iltihabi reaksiyon taklit eklem, diz şişmiş bir yol.

Sıvı Diz dışında Ortak
Zaman sıvı gerçek ortak alanı dışında ve yumuşak doku diz, en yaygın nedeni çevreleyen prepatellar bursit olduğunu. Bu durum diz kapağı üst sadece üzerinde bursa sıvı birikimine neden olur. Genellikle sıvı dizkapağı üstüne değil, altına dizkapağı hissediliyor.

Sıvı da diz çevresindeki yumuşak doku içinde diz bir kontüzyon gibi bir yaralanma sonrasında birikebilir. Yumuşak doku diz çevreleyen güçlü bir yaralanma sıvı ve / veya kan biriktikçe, şişmiş bir diz görünüm vererek neden olabilir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

1 yorum

 1. hakan Öztürk

  merhabalar
  yaklaşık iki sene önce dizimde şerit şeklinde bir şişlik gördüm.İlk zamanlar önemsemedim sanki su toplamış gibi bir görüntüsü var diz kapağı üzerinde.
  Şu anda ayakta uzun süre duramıyorum ve dizimi hareket ettirince kırtlıyor.
  Ameliyat olmakttan çok korkuyorum ne yapmalıyım
  teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir