Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Doğum Kontrol Hapının Zararları

Aile kategorisine
16 Mart 2012
eklenmiştir.

Doğum Kontrol Hapının Zararları

Doğum kontrol hapları aile planlamasını içeren gebeliği önlemede kullanılan önemli bir etkendir. Doğum kontrol hapının zararları nelerdir bilmiyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz.

Doğru kullanıldıklarında, doğum kontrol haplarının etkinliği yüzde 99.9’dur. Bu da, hamile kalma olasılığının hemen hemen hiç olmaması demektir.

Doğum kontrol haplarının gebeliği önleme dışındaki faydaları nelerdir?

Doğum kontrol hapları son derece etkili, kullanımı kolay, etki ve yan etkileri çok iyi incelenmiş ilaçlardır.

Doğum kontrol hapları, adet öncesi gerginlik ve ağrılı adet şikayetlerini azaltır, adet kanamaları miktarca daha az, daha kısa ve düzenli hale gelir, bunun sonucu olarak, demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişme sıklığı azalır.

Ayrıca, doğum kontrol hapları, dış gebelik gelişme sıklığını, yumurtalıklarda ve memede kist oluşumunu, rahim ve yumurtalık kanseri risklerini azaltır. Çoğu kez sivilcelerde düzelme görülür. Osteoporoz denen kemik erimesi riskini azaltır. Romatoid artriti azaltır.

Yan etkileri

Hap kullanımı sırasında olabilecek yan etkiler nelerdir, hangi durumlar beni rahatsız edebilir?

Hap kullanımı ile ilk üç ayda oluşan yan etkiler bulantı, kusma, baş dönmesi, başağrısı, ara kanaması, memelerde duyarlılık ve vücutta şişkinlik hissidir. Bu yan etkiler geçicidir, üç dört ay içinde hafifleyerek kaybolmaları beklenir. Bu gibi durumlarda, hapı bırakmak yerine doktorunuza danışmak en iyi çözümdür.

Hap kullanırken doktora danışmam gereken durumlar nelerdir?

Şiddetli karın ağrısı, uyluk ya da bacak ağrısı olduğunda; şiddetli göğüs ağrısı veya nefes darlığı geliştiğinde; şiddetli başağrısı, ani görme kaybı ya da bulanık görme veya konuşma bozukluğu ortaya çıktığında, gebelik şüphesinde ya da depresyon, sarılık veya memede kitle geliştiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Nasıl kullanmalıyım?

Doğum kontrol hapı kullanmaya karar verdim, nasıl başlamalıyım?

Hiç hap kullanmadıysanız ya da birkaç ay ara verdiyseniz, adet kanamanızı beklemeniz ve adet kanamasının ilk günü paketin ilk hapını almanız gerekir.

Doğum kontrol hapı kullanmaya başladım, nasıl devam etmeliyim?

Her gün bir tablet alarak paketi bitirmeli ve yedi gün hap kullanmaya ara vermelisiniz. Hap almadığınız bu dönemde adetiniz başlayacaktır. Adet görmeyebilirsiniz, hapı düzenli kullandığınızdan eminseniz telaşlanmayın. Adet kanamanız nasıl olursa olsun bir sonraki kutuya yedi günlük aranın sonunda başlamalısınız.

Hap almayı unuttuğum zamanlarda ne yapmamı önerirsiniz?

Hapı unuttuğunuzu fark ettiğinizde hemen bir tablet almanız gerekir. 12 saatten daha fazla gecikme yoksa koruyuculuk devam edeceğinden problem yok demektir. Ancak hapı unuttuğunuzu 12 saatten daha sonra fark ettiyseniz unutulan hapı hatırladığınız an yutmalı, o günün hapını da normal zamanında almalısınız. Bu durumda koruyuculuk tam olmayacağından bir sonraki adet kanamasına dek ek doğum kontrol önlemi uygulamalısınız.

Zaman zaman hap kullanmayı bırakmalı mıyım?

Hayır, tıbbi nedenler olmadıkça ara vermeniz gerekmez.

Peki ya kimlerin doğum kontrol haplarını kullanmaları sakıncalıdır?

Gebeler ya da gebelik şüphesi olanlar; kalp damar sistemine ve beyin damarlarına ait hastalığı bulunanlar; damarın pıhtı ile tıkandığı hastalığı aktif olarak geçirmekte olanlar ile daha önce geçirmiş olanlar; aktif karaciğer hastalığı bulunanlar; kadın organlarına ait kanser veya meme kanseri bulunanlar doğum kontrol haplarını kullanmamalıdır.

Özel durumlarda doğum kontrol haplarının kullanımı

Yakında evlenecek kişiler doğum kontrol haplarını nasıl kullanmalıdır?

Doğum kontrol yöntemi olarak hap kullanmayı planlıyorsanız, evlenmeden en az bir ay önceki adetinizin ilk günü hap almaya başlamalısınız.

Kusma ve ishal durumlarında ne yapılması gerekir?

Hapı aldıktan sonraki 3-4 saat içindeki kusmalar ve ciddi ishaller hapın emilimini önlediği için koruyucu etkinliğini azaltabilir. Bu durumda son tableti başka bir kutudan tamamlayıp diğer tabletleri zamanında alarak devam etmelisiniz. 12 saatten çok süren kusma ve ishal durumlarında doktorunuza danışmalısınız.

Doğum sonrası ve süt verme döneminde hap kullanımı nasıl olmalıdır?

Çocuğunuzu emziriyorsanız hap kullanmayı bebek altı aylık oluncaya dek ertelemelisiniz. Emzirmiyorsanız doğumdan sonraki ilk adet kanamasının birinci günü doktorunuza danışarak hap kullanmaya başlayabilirsiniz.

Düşük ve kürtajlardan sonra hap kullanmaya nasıl başlanmalıdır?

Gebeliğin üçüncü ayından önceki düşük ve kürtajlarda tıbbi bir engel yoksa doktorunuza danışarak hemen hapa başlanabilir.

Gebe kalmaya karar verdiğimde ne yapmalıyım?

Kullandığınız paketi sonuna kadar tamamlayıp hap almayı bırakmanız yeterlidir. Hamile kalma yeteneğinizi hemen kazanırsınız.

Doğum kontrol hapı kullanırken sigara içebilir miyim?

Sigara kalp hastalıkları için bir risk faktörüdür. 35 yaşından sonra hapa devam edilecekse sigaranın bırakılması önerilir.

Merak ettikleriniz

Haplar kilo almaya neden olur mu?

Özellikle düşük miktarlarda hormon içeren hapların kiloda değişikliğe neden olmadığı saptanmıştır.

Doğum kontrol haplarının sivilceye olan etkisi nasıldır?

Yapılan araştırmalar doğum kontrol haplarının çoğu kez sivilceyi olumlu yönde etkilediğini belirtmektedir.

Doğum kontrol hapları adet kanamamı etkiler mi?

Hap kullanımı sırasında görülen adet kanaması normale göre daha hafif ve daha kısa sürelidir.

Hap kullanırken ara kanamalar olağan mıdır?

Evet. Hapı ilk kullandığınız zamanlarda normal adet kanaması dışında lekelenme tarzında ya da daha şiddetli düzensiz kanamalar görülebilir. Hapı normal olarak almaya devam etmek gerekir. Bu kanamalar 3-4 ay sonra kaybolur. Eğer devam ederse doktorunuza danışmanız gerekir.

Hap kanser riskini arttırır mı?

Hayır. Tersine hap kullanan kadınlarda yumurtalık ve rahim kanserinde yüzde 50 ila 60 oranında azalma olduğu ve hap kullanımına son verilse bile bu etkinin onbeş yıl boyunca devam ettiği saptanmıştır. Ayrıca yaşamlarının herhangi bir döneminde hap kullanmış kadınlarda kalınbarsak kanserine de daha az oranda rastlandığı bulunmuştur.

Hap kısırlığa neden olur mu?

Hayır, hap kısırlığa neden olmaz. Hap kullanmayı bıraktığınızda hamile kalmanız mümkündür.

Hap kalp hastalıklarına neden olur mu?

Hap ile kalp ve damar hastalıkları arasındaki ilişki değişik hormonların dozuna ve cinsine bağlıdır. Günümüzde kullanılan düşük dozlu doğum kontrol hapları ile bu risk en aza indirilmiştir. Bu tür hastalıklara eğiliminiz varsa doktora danışmanız gerekir.

500 milyondan fazla kadının kullanıdığı ilaç doğum kontrol hapı tehlikeli mi sorusu bir kez dah gündeme geliyor. İşte doğum kontrol haplarının zararları:

İlk önce ünlülerin makyaj uzmanı Aslı Ayfer Tirtom ile gündeme geldiler. Sonrasında 22 yaşındaki Pelin Atmaca ile…İşte kadınların mutlaka okuması gereken haber:

Daha önce de gündeme gelen ve haberleri basında yer alan , 37 yaşındaki Tirtom, yumurtalıklarındaki kist nedeniyle üç hafta önce doktorunun verdiği doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanmaya başladı. 13 gün sonra sol bacağında kasılmalar başlayan Aslı Ayfer Tirtom’un sol bacağı şişti. Doktora başvuran Tirtom, ödem oluştu diye ağrı kesici verilip evine gönderildi. Şikâyetleri sürünce ultrason çekilen Tirtom, bacağındaki toplardamarın tıkandığını öğrendi. Aslı Ayfer Tirtom, acil olarak Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı. İkinci vaka ise İzmir’de yaşayan 22 yaşındaki Pelin Atmaca ile ilgili. Atmaca da 7 yıl önce yüzündeki yoğun akneler ve yağ bezeleri yüzünden dermatoloğa gitti. Yapılan incelemede genç kızın yumurtalığında kist bulunduğu ortaya çıktı. Doktor, kist tedavisi için doğum kontrol hapı kullanmasını tavsiye etti. Bir süre önce sol bacağındaki damarları tıkanan Pelin Atmaca, anjiyo oldu. Bu arada genç kızın akciğerinde pıhtı oluştuğu belirlendi. Fenalaşan Atmaca, 1 hafta önce İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alındı.

Bu vakaların meydana gelmesi gözleri dünyada 500 milyondan fazla kadının kullandığı doğum kontrol haplarına çevirdi. Bu haplar neden bu tür vakalara neden oluyor? Kullanılması gerekiyor mu? Uzmanlara sorduk…

Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ümit Özekici:

Doğum kontrol hapları, kalp damar sistemine yük getirebiliyor, hipertansiyon gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.. İçerisindeki sentetik progesteronlar damarda daralma yapabilir. Toplardamarda da pıhtılaşma yapabilir. Bu haplar kişiye verilirken kişide varis var mı yok mu onu araştırmak lazım. Kişinin sigara içip içmediğini bilmeli. 35 yaş üstünde sigara içen kadınlarda bu tür vakalara rastlanabiliyor. Ayrıca bu haplar verilirken damar hastalığı olup olmadığı incelenmelidir. Ayrıca doğum kontrol hapları memede miyom varsa bunu alevlendirebilir. Sıkıntı şuradan kaynaklanıyor, rastgele aspirin gibi satılıyor. Bireyler “Bu hap arkadaşıma iyi gerlmiş” diyor kullanmaya başlıyor.

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu:

Bu tür vakalar on binde bir görülür. Bir hafta içinde bu vakaların bu kadar sık olması bir tesadüf gibi. Doğum kontrol haplarının komplikasyonları var ama yine de en güvenilir doğum kontrolü onlarla sağlanıyor. Ancak hekimler bu hapları vermeden önce kişide varis, kilo sorunu var mı, yok mu bakmalı; kişinin sigara içip içmediği sorulmalı. Bunlar iyice araştırılmadan bu haplar verilmemeli.

BU HAPLARI KİMLER KULLANMAMALI?
Karaciğer hastalıkları, meme kanseri, kalp hastalığı ve kan pıhtılaşması olan veya daha önce bu hastalıkları geçirmiş olan kadınların doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmez. Sigara kullanıyorsanız, 35 yaşını geçtiyseniz, migreniniz varsa, yüksek tansiyon veya şeker hastasıysanız, doğum kontrol hapı kullanmadan önce doktorunuza bu durumları mutlaka bildirmeniz gerekir.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?
İlk iki üç ay boyunca bazı bünyelerde, düzensiz kanama, kilo alma, baş ağrısı, bulantı, cinsel isteğin azalması, deri sorunları, huysuzluk, şişkinlik veya göğüslerde sancı gibi yan etkiler görülebilir. Bunlar geçici etkilerdir ama yine de bu gibi durumlarda doktorunuzla konuşup hapınızı değiştirebilirsiniz. Yüzde kara leke oluşumu gibi bir şey söz konusu olursa, şapka veya güneş kremi kullanarak güneşten korunmanız gerekir. Doğum kontrol haplarının meme kanseri riskini arttırdığı haberleri birçok doktor tarafından çok doğru bulunmuyor.

NASIL KULLANILMALI?
Hapları almak için hatırlamanız gereken yanlızca şudur: Günde bir kez ve günün aynı zaman diliminde (tercihinize göre sabah, öğlen veya akşam). Bir günden diğerine üç dört saatlik bir farklılığın hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Bir gün hap almayı unutursanız, ertesi gün iki tane birden aldığınızda hapların koruyuculuğunda bir azalma olmaz. Bunu alışkanlık haline getirmediğiniz sürece her adet döngüsünde ilacı bir veya iki kez unutmanızın hapların koruyuculuğu üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz.

Her gün aynı saatte kullanın

1 Eğer hapı her gün aynı saatte kullanırsanız, hamile kalma olasılığınız yüzde 0.1 gibi bir orana denktir. Bu, hap kullanan 100 kadından birinin bile hamile kalma riski olmaması anlamına gelir. Kadın doğum uzmanı Suzanne Merill- Nach´e göre, kaza sonucu oluşan hamileliği engellemenin en iyi yöntemi de doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanmak.

Unuttuğunuz günü telafi edin
2 Adet döngünüzün herhangi bir noktasında doğum kontrol hapını almayı unutursanız hatırladığınız anda iki tane alın ki hamile kalma riskiniz aynı oranda engellensin. Eğer iki gün boyunca unutursanız hemen o gün iki, ertesi gün iki adet daha kullanın.

Kanaması daha ağrısız
3 New York Üniversitesi Tıp Fakültesi kadın doğum profesörü Steven R. Goldstein, hap kullanırken oluşan kanamanın adet kanaması değil geri çekilme kanaması olduğunu söylüyor. Bu kanama normal bir adet kanamasından daha kısa ve hafif atlatılıyor.

Kesinlikle şişmanlatmaz
4 Doğum kontrol hapı kullanan bazı kadınların 1.5 kilogram kadar su ağırlığı topladıkları doğru. Ancak incelenen 39 klinik vakada, hapların kilo artışına sebep olduğuna dair kanıt bulunamamış.

Adetinizin ilk günü başlayın
5 Eskiden jinekologlar doğum kontrol haplarının 28 gün boyunca kullanılması gerektiğini, hormonların ancak o süre içinde etkili hale geldiğini söylüyorlardı. Ancak Dr. Merrill-Nach, doğum kontrol hapına adetinizin ilk günü başlarsanız tüm döngü süresince korunacağınızı belirtiyor.

Kilolularda daha az etkili
6 Vücut kitle indeksi 27.3´ten fazla olan kilolu kadınların hamile kalma olasılığı yüzde 60, 32.2 olan obez kadınların ise yüzde 70 daha yüksek. Dr. Merrill-Nach, doğum kontrol hapının içinde bulunan hormonların etkili olabilmesi için damarlarınızda dolaşması gerektiğini söylüyor. Bir kadının vücut kite indeksi çoksa dolaşım uzun zaman alıyor ve zorlaşıyor.

Kansere meydan okuyor
7 Doğum kontrol hapı kanserle de savaşıyor. Amerikan Kanser Derneği, üç ve daha fazla yıl boyunca doğum kontrol hapı kullanan bir kadının yumurtalık kanseri olma riskinin yüzde 30 ila 50 arasında azaldığını belirtiyor.

Yan etkileri var
8 Doğum kontrol hapının yan etkileri de var. Dr. Goldstein, hapların içindeki östrojen hormonunun kan pıhtısı yapabildiğini ve pıhtının ciğerlere giderek olumsuz sonuçlar doğurabildiğini söylüyor. Hapın bir başka yan etkisi de migren.

En uygun olanı bulun
9 Aynı doğum kontrol hapı herkes için uygun olmaz. Piyasada 80´den çok çeşit var. Uzmanlar en doğru olanı bulmak adına birkaç marka denenmesini öneriyor.

Libidonuzu düşürebilir
10 Doğum kontrol hapı kullanan bazı kadınlar libidolarının düştüğünü ve boşalmakta zorlandıklarını belirtiyor. Uzmanlar, düşük libido ve doğum kontrol hapı arasında bağ olduğunu kabulleniyor ve böyle bir durumda jinekoloğunuzu aramanızı öneriyor.

Yan etkileri nelerdir?
– Bulantı en sık görülen yan etkidir
– Kusma nadiren görülür
– Başağrısı
– Migreni olanlarda ağrılarda şiddetlenme
– Memelerde hassasiyet ve dolgunluk
– Adetler arası lekelenmeler
– Sivilce
– Vajinal akıntıda artış olabilir
– Safra kesesi taşlarında artış olabilir
– Tansiyon problemi olan hastalarda tansiyon yükselmesine neden olabilir.
– Depresyon
– Kilo alımı genellikle yapmaz veya çok az yapabilir.
– Adet görememe nadiren olabilir (Doğum kontrol hapları genellikle adet düzensizliği yapmaz tersine adetleri düzenleyci etki gösterirler.)
– Damar tıkanıklığı riskinin artması en ciddi yan etkilerinden birisidir. Doğum kontrol haplarına bağlı damar tıkanıklığı ve tromboemboli riski ayrı bir konuda detaylı olarak anlatılmıştır, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • doğum kontrol hapının zararları
  • doğum kontrol haplarının zararları