Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Dolama

Hastalık kategorisine
26 Kasım 2011
eklenmiştir.

dolama

Dolama, tırnağın çevresindeki derinin yüzeysel bir enfeksiyonu olup en büyük sıklıkla stafilakoklar veya mantar tarafından meydana getirilir. Bu durum genellikle bir şeytan tırnağını ısırıp kopartma gibi bir yaralanmanın veya tırnak dibindeki deriyi bir işleme tabi tutmak veya deri itmek gibi hareketlerin sonucu olur.

Tırnağa bitişik olan cildin üzerinde kırmızı, şişkin bölge ile kendini gösterir.

Bakteriyel dolama genellikle ani ve ıstıraplı bir enfeksiyondur. Yüzeysel cerahat dolu kabarıklar belirebilir. Tutulan bölgeyi bastırınca cerahat sızıntısı olabilir.

Dolamanın bir başka çeşidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, şeker hastalığı olan kişilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygındır. Mantar enfeksiyonları ağır ağır gelişir, fakat inatçı olma eğilimi gösterir. Bazen hem bakteriler hem de mantar vardır, böylece daha fazla şişme ve cerahate yol açılır.

Akut bir enfeksiyon tırnağın çevresinden ve epidermisten dolaşarak bunların altına işleyip ağrılı bir apse meydana gelmesine yol açar. Tırnak dibindeki deri kabarır. Tırnak ayrılabilir.

Tırnakta bozulma veya renk atması meydana gelir. Nadir olmakla birlikte, bu enfeksiyon parmağın içine işleyerek tendon dokusuna yayılabilir. Deri boyunca görülen kırmızı çizgiler, bakteriler kanınıza karıştığının işaretidir. Eğer böyle bir durum olursa, doktora gidin. Teşhis için dolamaya hangi tip mikroorganizmanın neden olduğunu belirlemek amacıyla cerahat kültürü yapılabilir.

Tırnak rahatsızlıkları üç ana gruba ayrılır
a-) Dolama, paronychia, paronihia, tırnak yatağı iltihaplanması
b-) Tırnağın tırnak yatağını yırması
c-) Tırnak mantarı, Onychomykose,

a-) Dolama:
Dolama önce herhangi bir yaralanma nedeniyle tırnak derisinde iltihaplanma oluşur. Yaralanma?dan sonra tırnak kenarındaki deriden mikroplar (bakteri, virüs ve mantarlar) içeri girer. Deriden içeri giren mikroplar enfeksiyona sebep olur. İltihaplanmaya stafilokokken ve steptokokken ve steptokokken bakterileri sebep olur. Önce deri kızarır doku şişer ve bu şişkinlik çok ağrı verir. Bir kaç gün sonra ise cerahat akar. Şayet tırnak altındaki doku (tırnak yatağı) iltihaplanmışsa, bu tırnağı çıkmasına sebep olabilir.

İşi icabı temizlik malzemeleri ile çalışmak zorunda çalışmak zorunda kalan insanların parmak tırnakları iltihplanır. İşi gereği plastik ayakkabı giyinmek zorunda olnalarda ise enfeksiyon kısa sürede bütün ayak parmaklarına yayılır. Asker botları ayaklar için uygun değildir, çünkü kalitesi çok düşüktür koruyacağına tahripeder. İltihaplar kendiliğinden iyileşmezse çok ağır enfeksiyonlara sebep olabilir.

Manikür yaptıranlar tırnaklarının üst ve yanlarını törpületiklerinden, tırnak mikroplara karşı korumasız kalır, çünkü buralarda koruma bariyerleri vardır. İşi gereği eldiven giymek zorunda olanların içi pamuklu olan eldivenleri tercihetmeleri gerekir. Tırnak yatağının iltihaplanması buradaki kızarma ve şişlik görülür görülmez tetbir alınmalıdır. Bu tetbirlerin başında şişkinliği önlemek için siniliot sargısı veya sefa kremi kulanılır.

Teşhis:
Şayet dolama sık sık görülüyor veya zor iyileşiyorsa doktorun dolamaya sebep olan mikrobun özeliklerini tesbitetmesi ve ona uygun tedavi yöntemi uygulanması gerekir.

Dolama Belirtisi

Mikroplar parmak uçlarındaki küçük yaralardan ya da yada tırnak yatağından girer. Parmağın bir yüzüne ya da kenarına irin iltihap birikintisi, sancı, kızarma, parmakta şişlik ve ateş, tırnağın şeklinde bozukluk bu da iğne, kıymık herhangi bir şeyden mikrop alınması durumunda görülür.

Dolama Tedavisi

Hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavi için sağlık kuruluşlarına ve doktorlara gidilmelidir. Herhangi bir sebep yoksa ve şikayetler devam ediyorsa, destek ve alternatif oalrak aşağıdaki bitkisel tariflerden biri veya birkaçı kullanılabilir.

1. Tarif:

Kuru soğan közde pişirilip yanan kısmı alınır, pişen kısmı dövülür, az zeytin yağı ile çok az miktarda ham sabun ilave edilerek dolama olan kısma sarılır.

2. Tarif:

Sıcak su kompres yapılır.

3. Tarif:

Alkol ile pansuman yapılır.

4. Tarif:

50 gr kına ılık su ile macun yapılıp dolama olan kısıma sarılır.

5. Tarif:

100 gr ıspanak

50 gr zeytinyağında kısık ateşte pişirilip lapa yapılır. Dolama sarılır.

6. Tarif:

Kırk kilit otu

Altın ot

karıştılıp suda lapası yapılır. Dolama üzerine sarılır.

7. Tarif:

30 gr tuzsuz tere yağı

30 gr koyun iç yağı

50 gr zeytin yağı

50 gr bal mumu

kısık ateşte eritilip macun yapılır. Dolama olan kısıma sarılır.

8. Tarif:

Bir baş büyük kuru soğan ateşte pişirilip yanan kısmı alınır. Az zeytin yağı az sabunla karıştırılıp macun yapılır. Dolama olan kısıma sarılır.

etiketler: dolama nedir, parmak dolamasi, parmakta dolama, dolama belirtileri ve tedavisi,

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • dolama için hangi doktora gidilir
  • parmakta dolama için hangi bölüme gidilir
  • dolama
  • tırnak kenarı şişmesi
  • dolama için hangi bölüme gidilir
  • şeytan tırnağı iltihabı tedavisi
  • şeytan tırnağı iltihabı
  • şeytan tırnağı iltihap
  • şeytan tırnağını kopardım parmağım şişti
  • parmak dolama için hangi doktora gidilir