Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

DOWN SENDROMU

Hastalık kategorisine
9 Aralık 2012
eklenmiştir.

DOWN SENDROMU

Down Sendromlu çocuğu olan ailelerin en büyük düşmanı bu konudaki bilgisizleridir. Bu yüzden Down Sendromu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bunu yaparken kullanacağımız bazı terimler size  yabancı gelse de endişelenmeyin, çünkü bu konu hakkında zamanla bunları anlayacaksınız.

En kısa tanımıyla Down Sendromu çocuğunuzun vücudundaki hücrelerin 46 bölgesinde fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır. Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir değişikliktir.

Down sendromu olan kişiler de çoğunlukla, değişik fiziksel özellikleri, belirli olmayan sağlık sorunları ve bilişsel gelişim farklılıkları vardır.

Fiziksel özellikler şunlardır:

– Yukarıya doğru eğik gözler, eğik çatlaklar, iç köşesinde epicanthic deri kıvrımları ve iris üzerinde oluşan beyaz lekeler

– Düşük kas tanısı

– Küçük boylu ve kısa boyunlu

– Düz burun köprüsü

– Palmiye merkezi boyunca tek, derin kırışıklıklar

– Çıkıntılı dil

– Büyük parmak ve ikinci ayak parmağı arasında büyük boşluk
Down sendromu olan kişilerde çoğunlukla hafif-orta derecede zihinsel gerilik belirtisi olarak bilişsel gelişim profilleri vardır. Fakat Down sendromu olan çocuklarda bilişsel gelişim oldukça değişebilen tiptedir. Down sendromu olan çocukların, genellikle konuşmada gecikmesini ve etkileyici bir dil ile konuşabilmeleri için konuşma terapisine gereksinimleri vardır. Down sendromu olan çocuklar 4 yaşına kadar yürüyemeyebilirler, ancak bazıları da 2 yaşında bile yürümeye başlayabilir.

Down sendromu riski

20 yaş altı – 1700 doğumda bir

20 – 25 yaş arası 1350 doğumda bir

25 – 30 yaş arası 1150 doğumda bir

30 – 35 yaş arası 700 doğumda bir

35 – 40 yaş arası 250 doğumda bir

40 – 45 yaş arası 70 doğumda bir

45 – yaş üstü 16 doğumda bir