Anasayfa / Hastalık / eklem ağrısı neden olur

eklem ağrısı neden olur

Eklem Ağrısının Nedenleri, eklem ağrısı neden olur

Yaralanma. Bir veya birkaç ekleminiz ağrıyor ve bir süre önce bir kaza geçirdiniz; bu otomobil kazası da olabilir, spor yaparken meydana gelen keskin ve ani bir gerilme de olabilir. Yaralanmanın sık görülen nedenleri; ayak bileği , diz kapağı ve öteki kol-bacak bölgelerinde ağrıya yol açan aşırı zorlamadır (koşma veya bisiklet sürme). Kendi kendine yardım yöntemleri çoğu kez iyi gelir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Yara tazeyken veya eklem ağrısı başlar başlamaz buz koyun. Bu, şişmeyi önler. Buzu ne kadar çabuk koyarsanız, o kadar iyidir. Donmuş bez veya dondurulmuş sebze paketi koyabilirsiniz. Buzu 20 dakika tutun, 20 dakika kaldırın. İlk birkaç gün bu işlemi günde 3-4 kere tekrarlayın.
• Eklem yaralanmasının daha sonraki safhasında veya bir süre önce ağrıyan eklemlerinize sıcak uygulayın. Üzerine kuru havlu koyarsanız ısıyı muhafaza eder. 20 dakika sıcak uygulayın, 20 dakika ara verin. Bunu günde 3-4 kere tekrarlayın.

Ağrıyan eklemleri dinlendirin. Sadece tek bir ekleminiz ağrıyorsa, etrafını bir bandajla veya destekle sarabilir ve dinlendirebilirsiniz. Birçok ekleminiz söz konusuysa, saatte bir kere oturun ve ayaklarınızı yükseğe daya¬yarak 15 dakika dinlenin. Yemekle birlikte aspirin, asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler alın. Bunlar iltihap önleyici özellik¬leri nedeniyle özellikle etkilidir, ama aseta-minofenle değiştirerek kullanırsanız, midenizi korumuş olursunuz.
Önleme

• Aşırı zorlama kadar yetersiz kullanma da eklem ağrısına yol açabilir. Bu nedenle düşük ve orta derece arası yoğunluktaki bir egzersiz programıyla bütün vücudunuzu düzenli hareket ettirin. Yüzmek, göğse kadar gelen suda yürümek eklem ağrınıza iyi gelir. Bu eklemlerin içinden geçen kasları güçlendirir, sağlamlaştırır ve yaralanmaya karşı korur. Önemli olan dinlenmeyle egzersizin ortasını bulabilmektir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir