Anasayfa / Genel / El Ağrısının Nedenleri

El Ağrısının Nedenleri

El Ağrısının Nedenleri

Tendon iltihabı. Parmaklarınız ağrıyor ve hassas; bu durum geceleri şiddetleniyor. Parmaklarınızı da zor hareket ettiriyorsunuz ve elinizde kas spazmı oluyor. Tendon iltihabı ani bir fiziksel travma (düşmek veya ağır kaldırmak) ve sürekli tekrarlamaya dayanan hareketten kaynaklanır. Vücudun değişik yerlerinde, özellikle de omuzlarda, dirseklerde, bilek¬lerde, ayak bileklerinde ve parmaklarda görülür.

Sinir düğümlenmesi (ganglion). Bileğinizde ya da elinizin arkasındaki derinin altında bir şişlik var. Sert ve elastik olsa da genelde ağrımıyor ve hassas değil. Sık sık görülen ve genelde tedavi gerektirmeyen ganglion veya ganglion kisti söz konusudur. Rahatsızlık veriyorsa, doktorun muayenehanesinde iğneyle içi boşaltılır veya alınır. Enfeksiyon. Elinizde ağrı, şişme, kızarma ve sıcaklık var. Ateşiniz biraz çıkmış ve kendinizi hasta hissediyorsunuz. Bunun nedeni (eğer elde daha önce travma olduysa) osteomiyelit, enfeksiyonla artrit, yumuşak doku enfeksiyonu veya (özellikle kısa süre önce boğaz ağnsı olduysa) romatizmal ateş olabilir.

Gut. Baş parmak, ayak başparmağı, ayak bilekleri veya dizlerdeki eklemlerde ya da dizlerde, ellerde ya da dirseklerde hiçbir pozisyonda rahat ettirmeyen bir ağrı var. Gut aslında artritin özel bir türüdür ve kalıtımsaldır. Kanda ve eklem yerlerinde ürik asit birikmesinden kaynaklanır. Doktorunuz size gut hastalığı teşhisi koyarsa, muhtemelen antigut ilaçlar verecek ve zengin yiyecekler ile alkolden uzak durma tavsiyesinde bulunacaktır.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Tendon söz konusuysa, DBBY tedavisi uygulayın.

Önleme
• Burkulma, zorlama, tendon iltihabı ve karpal tünel sendromu varsa:
– Sürekli tekrarlamaya dayanan hareketlerden kaçının.
– Mola verin.
– Klavye kullanırken kol ve bileklerinizi uygun şekilde destekleyin.
– Faaliyetlerinizi çeşitlendirin.
• Çalışma öncesi ve sonrasında ısınma ve soğumayı da dikkate alarak egzersiz yapın.
• Yaptığınız spora uygun teçhizat (eldiven, bileklik ya da koruyucu takımlar) kullanın.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir