Anasayfa / Genel / el titremesi neden olur

el titremesi neden olur

Titreme, en sık rastlanılan hareket bozukluğudur. Sıklıkla elde görülmekle birlikte, vücudun herhangi bir kısmında baş, bacaklar veya ses tellerinde de görülebilir. El titremesi genellikle önce bir elde başlar ve sonra karşı ele geçer. Parkinson Hastalığı’ndaki el titremesinden farkı, hareketle ortaya çıkmasıdır. İstirahatta titreme azalır. Titreme bazen sadece özel bir pozisyonda ortaya çıkabilir, pozisyon açısı değişince şiddeti de değişebilir.

Hastalığın Tanısı

Hastalığın tanısı bazen tesadüflere bağlıdır, bazen de hastanın sosyal ve iş ortamındaki rahatsızlığı hastayı doktora getirir. Ellerdeki titreme dışında nörolojik muayene normaldir. Hastaların yarısından fazlasında ellerde titremenin aile öyküsü vardır. Ailevi olan titreme genellikle erken yaşta başlar. Hastalık her yaşta olabilir, fakat sıklığı yaşla beraber artar. Çoğu zaman iyi huyludur, yavaş ilerler, şiddetinde dalgalanmalar olabilir. Yaşam süresini kısaltıcı bir hastalık değildir. Hastalığın ileri dönemlerinde, istemli yapılan hareketlerde aşırı titremeden dolayı kısıtlanmalar ortaya çıkabilir. Yorgunluk, kafein, sinir sistemi uyaranları, ısı değişiklikleri, stres, heyecanlanma, sinirlenme ve kalabalık içinde olma şikâyetleri arttırabilir. Alkolün titremeleri azaltıcı etkisi vardır, ancak bu şikâyeti olan hastalarda alkolizm görülme sıklığında artış belirtilmemiştir.

Hastalığın Nedeni ve Tedavisi

El titremesine nelerin sebep olduğu henüz bilinmemektedir. Ağır bileklik ve ağır bardak kullanma gibi yöntemler tremoru azaltarak günlük yaşam aktivitelerinde iyileşme sağlayabilir. Kesin tedavisi yok tur. Ancak beta bloker denen ilaç grubuyla yapılan tedavilerde hastaların yarısından fazlasında şikâyetler azdır. Hastaların bir kısmında ise ilaç tedavisi işe yaramaz.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …