Anasayfa / Kadın / EMBRİYODA GENETİK TANI

EMBRİYODA GENETİK TANI

EMBRİYODA GENETİK TANI

PGT adıyla bilinen preimplantasyon genetik tanı implantasyon öncesi embriyolarda bulunan hücre çeşitlerini almasıyla genetik testler yapılarak kişiye sağlıklı çok sayıda hücrelerle transfer edilmesi şeklidir. Embriyoda genetik tanı eski yıllarda İngiltere bir araştırmacı tarafından yapılmıştır.

Preimplantasyon genetik tanının ilk başta gelen zorlukları arasında, en dikkat çekeni tek hücreden test yapılması olmuştur. Tek hücrenin kişiden alınması ve yok olmadan genetik test için gerekli işlemlerin yapılması kısa sürede halledilmesi gerekir. Kısa sürede amaca ulaşmada test halindeki imkânlar bakımından zor bir hal almaktadır. Ayrıca embriyo içinde çeşitli hücreler bulunduğu için tek hücre testlerinde ayrı türden bir hücre geldiğinde bir tane çeşide yönelik test olmaktadır. Testin bir farklı zor duruma sokan ayrıntı, test sırasında herhangi bir genetik materyalin karışması ve uzmanları yanıltmasıdır. Embriyo genetik tanılar dışında yapılan testlerde aynı şekilde dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir kimyasal materyal karışması durumunda testtin tüm eklentileri yanlış sonuç verebilir. Preimplantasyon genetik tanı testi yapıldığında beklenen en önemli sonuç klinik gebelik terminasyonlarının önüne geçilmesi yani tıbbi dil dışında söyleyecek olursak, tıbbi sebepler nedeniyle gebeliklerin kesilmesi zorunluluğun önlenmesidir.

Embriyoda genetik tanı veya daha farklı bir konu hakkında bilgi almak istiyorsanız adresini ziyaret edebilir, aklınızda kalan sorulara ayrıntılı cevaplar bulabilirsiniz. Ayrıca site üzerinden herhangi bir problem üzerine hasta doktorları hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir