Anasayfa / Bebek / Emzirmenin Faydaları

Emzirmenin Faydaları

Emzirmenin Faydaları

Anne sütü, bebek daha doğmadan kullanıma hazır olmasıyla başlı başına bir mucizedir. Emzirme anne ve bebek arasındaki en kuvvetli bağdır. Emzirmenin faydaları, emzirmenin anneye faydaları, emzirmenin bebeğe faydaları gibi bir çok sorunun cevabını sitemizden bulabilirsiniz.

1.Memeler emzirme görevini yerine getirmek için yaratılmışlardır!

Doğada gereksiz yere yaratılmış hiçbir şey yoktur. Memeler de, memeli türlerinin yavrularını beslemeleri için yaratılmışlardır.

2.Emzirme anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Emzirme annede oksitosin adı verilen hormonun salgılanmasını sağlar. Oksitosin, uterus kasılmaları ve süt salgısının sağlanması dışında, annelik içgüdüsel davranışlarını yönlendirmeyle de ilgili bulunmuştur.

3.Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır.

Her geçen gün ve her geçen ay giderek gelişen ve büyüyen bir bebeği görmek ve bunun kendi verdiği süt sayesinde olduğunu bilmenin verdiği haz bir anne için benzersiz bir duygu olsa gerek…

4.Anne sütü hemen kullanıma hazırdır.

5.Emzirme annenin uterusunun eski haline dönmesini hızlandırır.

Uterus gebelik esnasında kitlesel olarak yaklaşık 20 kat büyür. Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonunun yardımıyla uterus gebelik öncesi büyüklüğüne (her ne kadar doğurmuş bir kadında uterus hiçbir zaman orijinal büyüklüğüne geri dönmese de) daha kolay ulaşır. Emzirmeyen kadınlarda uterus emziren kadınlara göre orijinal boyutlarına daha zor geri döner.

6.Emziren annelerin doğum sonrası kanama riski önemli ölçüde azalır.

Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonu uterusun etkili bir şekilde kasılmasını sağlar. Kasılmalar doğum sonrasında uterus içinde açıkta kalan kan damarlarının uçlarının büzülmesini sağlar. Böylece kasılmalar ne kadar etkili olursa doğum sonrası kanama da o ölçüde azalır. Doğum sonrası emzirmeyen annelerde kanamayı azaltmak için sentetik oksitosin veya uterusu kasılmaya sevkeden diğer bazı ilaçları kullanmak gerekebilir.

7.Emziren anneler doğum sonrası daha kolay kilo verirler.

Emzirme eylemi annenin günlük enerji gereksinimini yaklaşık 500 kalori artırır.

Bebeklerini tümüyle ya da kısmen emzirmeyle besleyen annelerin doğum sonrası birinci ayda kalça çevresi ölçümleri emzirmeyen annelere göre belirgin şekilde daha düşük bulunmuştur.

8.Emzirme doğal bir gebelikten korunma yöntemidir.

Eğer bebeğinize ek gıda vermiyorsanız ve adet görmüyorsanız emzirmenin gebelikten koruyucu özelliği doğum sonrası ilk dört ayda oldukça yüksektir. Ancak ilk dört aydan sonra adet görmeseniz ve bebeğinizi emzirmeye devam etseniz bile mutlaka bir koruma yöntemi kullanmalısınız. Özellikle gece emzirme alışkanlığı olan kadınlarda doğum sonrası ilk adet gecikebilir.

9.Anne sütü bedavadır, mamalar pahalıdır.

10.Mama kullanımı ülke bütçesine de ciddi bir yük getirmektedir.

11.Emzirmek biberonla beslemekten daha kolaydır.

İlk başta biraz zorlanılmasına karşın, yeterli bilgi ve emzirmenin zamanla getirdiği tecrübe sayesinde emzirmenin aslında çok kolay bir işlem olduğunu anlayacaksınız. Yapmanız gereken tek şey minik bebeğinizi kucağınıza almak, göğsünüzü açmak ve emzirmeye başlamak. Biberon, mama ve diğer ekipmanlarla uğraşmayacaksınız. Isıtma, karıştırma, dondurma vs. yok.

12.Emzirmek anne için doğal bir sakinleştiricidir.

Gerçekten de emzirmek, hem sakinleştirici hem de uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkiler yaratır. Annelerin bebeklerini emzirirlerken uykuya dalarak bebeklerini düşürmemeye dikkat etmeleri önemlidir. Yatarken emzirmek bazı anneler için faydalı olabilir.

13.Emziren anneler hem zamandan hem de çocuk doktoru parasından anlamlı bir şekilde tasarruf ederler.

14.Emzirmek doğa dostudur.

Plastik kutular, teneke kutular, tek kullanımlık biberonlar, plastik meme uçları, silikon. Bunlar geri dönüşümsüz maddelerdir.

15.Emziren annelerin ve eşlerinin uykuya ayıracak daha çok zamanları vardır.

Biberon hazırlama ve ısıtma işlemi yok…Mama ile beslemeye bağlı ortaya çıkan sorunlar yok…

16.Emziren annenin biberon, kutu, şişe, sterilizasyon için gerekli ekipman, ölçek vs. satınalma ve bunlarla uğraşma derdi yoktur.

17.Emziren annenin hangi markanın daha iyi olduğuyla uğraşma derdi yoktur.

Anne sütü hiçbir zaman birebir taklit edilemez. Bu yüzden emzirmeyen anneler hangi mamanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda oraya buraya koşuştururlarken, emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi “mamayla” beslendiklerinden emindirler.

18. Emziren annenin “temiz su” bulma endişesi yoktur.

Kaynağı belli olmayan sularda kurşun ve aluminyum gibi bebeğinizin sağlığına olumsuz etki edecek maddeler bulunabilir. Bu maddeler kullandığınız suda çok düşük miktarlarda bulunsalar da mamaya karıştırmadan önce sterilizasyon için suyu kaynatma işlemine tabi tuttuğunuzda konsantre hale gelebilirler.

19. Emziren annelerde demir eksikliği anemisi ortaya çıkma riski azalır.

Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha az olduğundan ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan bu anneler, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluştururlar.

20. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF annelere emzirmelerini önermektedir.

“Anne sütü bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en iyi besindir. Hem anne hem de bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi açısından vazgeçilmezdir. Anne sütünün enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği oldukça güçlüdür ve emzirme anne için doğal bir doğum kontrol yöntemidir”

Doğumdan sonraki ilk günlerde memelerden kolostrum denen bol proteinli, hastalık etkenlerine karşı koruyucu “ilk süt” salgılanıyor. Dördüncü gün normal süt üretimi başlıyor ve aylarca devam ediyor. Anne sütü ile beslemede en önemli nokta bebeğin her istediği anda emzirilme şansının olması. İlk günlerde bu iki üç saat aralarla olabiliyor. Anne sütü yapımı bir anlamda arz talep kurallarına göre gerçekleşiyor. Bebek ne kadar çok emerse sütünüz o kadar bollaşıyor. Anne sütü ile birlikte beslenmesine destek olmak için mama verilen bebekler mama ile doyuyor ve anne sütüne fazla meraklı olmuyorlar.Bu nedenle memeler, bebekten süt yapımı için gereken uyarıyı alamaz ve süt üretimi düşüyor. Aklınızda bulaunsun! Her emzirmenin başlangıcında daha akıcı, susatıcı özellikleri olan bir süt gelir. Sonlara doğru, kalorisi daha yüksek ve daha doyurucu olur. Bu nedenle bebeğin her defasında aynı memede 10-15 dakika tutulması gerekir. Yoksa doyurucu kısmı içemediğinden kısa sürede yeniden acıkır.

Anne sütünün ve emzirmenin faydaları
Tüm doktorlar, ebeler ve hatta çocuk maması üreticileri, anne sütünün bebek için en iyi gıda olduğu konusunda hemfikirler.Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, her zaman Doğa’nın daha iyi yaptığı birşeyler var. Bunların arasında, bebekler için en iyi yiyeceğin formulasyonu ve sunulum biçimi yer alıyor. Bir bebeğin sağlıklı beslenmesi ve gelişimi için hiç kuşkusuz anne sütü vazgeçilmez. İşte anne sütünün üstünlükleri:
• Bebeğiniz için özel bir süt: Anne sütü, inek sütünde bulunmayan ve labratuvarlarda sentezlenemeyen en az yüz çeşit bileşik içerir. Formülünün yanı sıra, anne sütünün içeriği, bebeğin değişen gereksinimlerinin karşılanabilmesi için sürekli değişim gösterir. Sabahları akşamkinden daha farklıdır, birinci ayda yedinci aydakinden daha farklıdır, prematüre bir bebek için zamanında doğan bir bebek için olanından daha farklıdır.
• Daha iyi sindirim sağlar: Anne sütü bir bebeğin hassas ve gelişmekte olan sindirim sistemi için özel tasarlanmıştır. İçindeki protein(özellikle lactalbumin) ve yağ, bebek tarafından, inek sütündeki protein ve yağdan çok daha kolay emilir ve sindirilir. Bunun pratikteki sonucu; anne sütü ile beslenen bebekler, daha az karın ağrısı, gaz ve aşırı salya şikayeti çekerler.
• Daha az sodyum ve protein içerir. Anne sütünün sodyum ve protein içeriği inek sütünden daha az olduğu için,yenidoğan bir bebeğin böbrekleri üzerinde daha az problem yaratır.
• Daha iyi kalsiyum emilimi: Anne sütündeki kalsiyum daha iyi emilir bebek tarafından. Bunun sebebi büyük olasılıkla anne sütündeki fosfor düzeylerinin daha düşük olmasina baglidir. Fosfor, daha fazla miktarda oldugunda kalsiyumun vücuttaki kullanimini engelleyen bir mineraldir.
• Daha düşük allerji riski: Bebekler anne sütüne karşi hemen hemen hiç allerjik degillerdir. Bununla birlikte bir bebek
annenin yedigi ve sütüne geçen bir maddeye karşi duyurli olabilir. Bebek gerçekte anne sütünü çok iyi tolere eder.
• Kabızlık ya da ishal problemi yaratmaz: Anne sütünün doğal laksatif etkisi olması nedeniyle, emzirilen bebeklerin bezleri genellikle sık kirlenir ve kabızlık problemi oluşmaz. Ayrıca bebeklerin sindirim hareketleri oldukça rahat olamsına karşın ishalde oluşmaz. Anne sütünün, sindirim problemlerini iki şekilde azalttığı düşünülmektedir. Birincisi; sindirim sistemindeki çok sayıda mikroorganizmayı doğrudan yok ederek, ikincisi ise zararlı mikroorganizmaları kontrol altında tutan yararlı mikroorganizmaları çoğaltıp zararlıların gelişimini engelleyerek.
• Daha düşük oranda pişik oluşumu: Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha iyi kokan dişkilari daha düşük oranda çocuk bezine bagli pişige neden olmaktadir. Bu avantaj kati gidalara geçildikten sonra kaybolmaktadir.
• Daha sağlıklı bebekler: Anne sütü ile beslenen bebekler, annelerini her emdiklerinde (ilk emmeden sonuncusuna kadar)hastalıklara karşı olan bağışıklıklarını destekleyen yeterli miktarda antikoru(mikroplarla mücadele eden vücut maddeleri) annelerinden alırlar. Genellikle soğuk algınlığı, kulak enfeksiyonu ve diğer hastalıklara biberonla beslenen bebeklerden daha az yakalanırlar ve hastalandıkları zamanda daha az komplikasyonla daha kısa zamanda iyileşirler. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerin çocukluk çağı kanserlerine yakalanma oranının azalabileceği ileri sürülmektedir.
• Daha fazla emme tatmini: Bir bebek yeterli emme tatmini yaşamak için annesini emmeye devam edebilir ama boş bir şişeyi emmez.
• Daha az obesite(şişmanlik) olasiligi: Siklikla anne sütü ile beslenen bebekler, biberonla beslenenlerden daha az tombuldurlar. Bunun nedeni emzirmenin bebegin iştahini azaltmasidir. Bebek biberonla beslenirken şişeyi boşaltana kadar emmek isteyebilir. Ek olarak anne sütünün kalorisi kontrollüdür. Emzirmenin sonunda gelen süt başta gelenden daha yüksek kaloriye sahiptir ve bebeğin kendini tok hissetmesine neden olur.
• Daha iyi ağız gelişimi: Annenin meme başı ile bebeğin ağzı mükemmel bir çift oluşturmaktadır. Bilimsel olarak geliştirilmiş en iyi yapay meme başı bile, bebeğin annesinin memesini emerek sahip olacağı optimum çene, dişeti, ve diş gelişimini sağlayamamaktadır.
• Uygunluk : Anne sütü, her zaman mevcut, kullanıma hazır, temiz ve uygun sıcaklıktadır. Nerede olursanız olun bebeğinizin ihtiyacı olan besin kullanıma herzaman hazırdır.
• Daha ucuz: Anne sütü bedavadır, buna karşın biberon çok pahalıya gelebilir.
• Anne daha çabuk kendini toparlar: Emzirmek anne vücudu içinde faydalıdır. Emzirme dürtüsü bireysel bir dürtü değildir.Çünkü, emzirme, gebelik-doğum-annelik döngüsünün bir parçasıdır ve yalnızca bebek için değil sizin içinde tasarlanmıştır. Emzirme, rahminizin gebelik öncesindeki boyutlarına daha çabuk dönmesine yardımcı olur. Lohusalığın ilk günlerinde annenin bebeği emzirmesi ile kasılmaların artması buna yardım eder. Bu emzirme ile artan kasılmalar ayrıca lohusalık akıntısını hızla azltacaktır. Ayrıca emzirme, günde extra 500 kalori yakmanıza neden olarak hamilelikte aldığınız fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur.
• Hamileliğe karşı bir miktar korunma: Emziren bir çok kadında sıklıkla sütten kesilene kadar ovulasyon ve mesttruasyon baskılanmaktadır.
• Meme kanseri riskinde olası bir azalma: Emzirmenin erken yaşlarda ortaya çıkan meme kanserlerini önlediği düşünülmektedir.
• Daha kolay gece beslemeleri: Bebeği gece beslerken bu kadar kolay hazırlanan ve yakınınızda bulunan bir başka besin bulmanız zordur.
• Güçlü anne-bebek ilişkisi: Bebegini emzirmiş olan her anne, emzirmenin anne ile bebek arasinda çok güçlü bir bag oluşturdugunu söyleyecektir. Cilt cilde ve göz göze bir temas vardir. Bu yeni gelen harika bebekle kucklaşmak ve mirildanmak için iyi bir firsattir.

Beslenme anının sadece bebeğe besin verme zamanı değil, aynı zamanda birbirinizi tanıma ve sevme için iyi bir fırsat olduğunu göreceksiniz.

İlginizi çekebilir

Bebeklerin Et ile Beslenmesi

Bebeklerin Et ile Beslenmesi Et, önemli miktarda biyolojik değeri yüksek protein ve biyoyararlılığı yüksek demir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir