Anasayfa / Genel / EPİDURAL ANESTEZİ NEDİR?

EPİDURAL ANESTEZİ NEDİR?

EPİDURAL ANESTEZİ NEDİR?

Epidural anestezi bir yerel (bölgesel) anestezidir.  Yani bir bölgenin uyuşturulması sonucu yapılan anestezidir. Epidural anestezide bu bölgesel uyuşturmanın farklı bir şeklidir. Uyuşturulması istenen bölgeye yakın olan omurların arasındaki epidural saha denilen yani beyin omurilik dokusunun dışında yer alan dura adı verilen tabakanın etrafına yapılır. Epidural anestezi gerek normal doğum gerek sezaryenle doğumda annenin ağrısını azaltmak için yapılabilir. Bu duruma olan talep artmış bir durumdadır ve birçok faydası görülmektedir.

Epidural anestezi bu konuda eğitim görmüş uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bunun özel iğneleri mevcuttur. Bu iğnelerin çok ince olması ve yalnızca bu operasyon için üretilmiş olması gereklidir. Kadına belirli bir pozisyon verilerek bu işlem yapılır. Bu pozisyon alındıktan sonra sınırlı uyuşturma yapılır. Bölge uyuşturulduktan sonra epidural kata ter (iğne) anestezi doktoru tarafından uygun bölge tespit edilerek iğne o bölgeye yerleştirilir. Son olarak o bölge genişletilir ve esas anestezi maddesi verilir.

Epidural anestezinin en büyük yan etkileri tansiyon düşmesi ve mide bulantısıdır. Bu yan etkiler bulantı giderici ilaçlarla giderilebilir. Anestezinin dozu az verilmiş ise doğum ağrılarını gidermeyebilir. Bazı kadınlarda ağrı eşiği düşük olduğu için ve anestezide belirli dozun üstüne çıkılamadığından dolayı doğum esnasında ağrılar meydana gelebilir. Eğer dozu çok verilirse ıkınmayı uzatabilir veya engelleyebilir. Ikınma ilk doğumda 2 saati geçerse vakum takma işlemiyle sonuçlanabilir. İkinci  veya daha sonraki doğumlarda ise bu 1 saattir.

İlginizi çekebilir

MEME ULTRASONU

MEME ULTRASONU Mamografi (meme ultrasonu) X-ışınları aracılığı ile meme dokusunun görüntülenmesidir. Oldukça eski bir yöntemdir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir