Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Ergenlik Sivilceleri

Bakım kategorisine
13 Mart 2012
eklenmiştir.

Ergenlik Sivilceleri

Ergenlik sivilceleri ergenliğe girmenin en önemli belirtilerinden biridir.

‘Sivilce’ adıyla bildiğimiz akne, en sık rastlanan cilt problemlerindendir. Tüm populasyonun yüzde 60’ının hayatının bir döneminde akne görülebilir. Bunların yüzde 5’i ise tedaviye dirençli ya da zor tedavi edilebilen akne olabilir.

Akne, derimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Normalde, bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerekir. Ancak ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılar.Yine gençlık döneminde cildn kendini yenilemesş oldukça hızlıdır.Eğer derinin üst tabakasındaki ölü hücreler gereğince uzaklaştırılmaz ve cildin ürettiği sebumdan kaynaklı yapışmalarla topaklanırsa kolaylıkla yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal bu yoğunlaşmış atık kütlesi nedeniyle tıkanır.Tıkanma sonrası bakterı gelişimi ile iltihaplı sivilceler oluşur.Etkili olan bakteri P.acnes türü bakteridir.Yag bezi tıkandığında P.acnes cok büyük bir hızla gelişir ve çoğalır.Bakterilerden kaynaklı oluşan enflamasyon sonrası ağrılı,acılı ve kötü görünümlü sivilceler oluşur.

İki çeşit sivilce vardır.

1-Komedon da denen siyah noktalar:Enfeksiyon yoktur,iltihabi oluşum gözlenmez.Cilt yağının havadaki oksijenle okside olmasından dolayı rengi koyulaşır ve ciltte siyah noktalar oluşur.
2-Papül,püstül yada nodül de denen enfekte olmuş ağrılı,iltihaplı sivilceler.
Neden bazı ciltlerde daha fazla olur?
Yağlı ciltlerde ve kalıtımsal olarak bazı bireylerde akne eğilimi artar.
Sivilceye neden olarak sayılabilecek temel faktörler ergenliğe girişle değişen hormonal dengelere bağlı olarak androjen hormonlar,artan sebum üretimidir.Bütün bu etmenlerin hepsi yada büyük kısmı ergenlik döneminde bir arada görüldüğü için bu dönem sivilceler açısından sorunlu bir dönemdir zaten bu yüzden bu sivilcelere de ergenlik sibvilcesi denir.Gerçekte ciddi bir durum olduğu halde çok sık karşılaşıldığından doğal kabul edildiği bile olur.

Ayrıca beslenme,hava kirliliği,cinsiyet ve cilt bakımına temizliğine verilen öneme bağlı olarak ta sivilcelenmede artış yada azalma görülmektedir.

Stresin sivilce oluşumuna katkısı netlik kazanmamıştır.Bazı çalışmalar stresin sivilcede artışa sebep olduğunu gösterirken bazı çalışmalar stresle sivilce arasında bağlantı tesbit edememiştir.Stresin sivilceye dolaylı yoldan etki ettiği düşünülmektedir.Stres halinde değişen hormonal dengeler sivilceye yatkınlığı arttırırken yine stress halinde yüze dokunma,yüzü ovalama gibi hareketler de bulaşmalar yoluyla sivilce oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Ergenlikte sivilcelerin ne kadarını normal saymalı, hangi koşullarda bir uzmana başvurmalı?
Akne, ister hafif ister ciddi olsun mutlaka kontrollü biçimde tedavi edilmelidir. Unutmayın ki tedavi edilemeyecek akne yoktur. Ancak farklı türde ve şiddette aknenin tedavisi için farklı seçenekler vardır ve tedavinin başarılı olabilmesi için uygun olanının seçilmesi esastır.

Sivilceleri engellemek için yapılabilecek bir şeyler var mı?
Cilt temizliği başta gelen unsurdur. Hatalı kozmetik ürünlerden kaçınmak, deri tipine uygun kozmetik seçimi önemlidir.

Beslenmeye dikkat etmek,yağlı-baharatlı gıdalardan uzak durmak,yüksek oranda yağ içeren çekirdek,fındık,ceviz gibi gıdaları dengeli tüketmek sivilce oluşumunu önle yeterınce uzaklaştırılmaz ve cildin ürettü mekte yada en azından şiddetini azaltmakta faydalı olacaktır.

Sivilceler bir kere çıktıktan sonra gençler nelere dikkat etmeli?
Günde iki kez su ve uygun ürünle yüz yıkamaya dikkat etmek,tonik kullanmak,yüz kozmetiklerinin seçimine dikkat etmek, sivilceyi koparmaktan kaçınmak, uygun güneş ürünlerini kullanmak gerekir.

Sivilceye karşı taktikler nelerdir?

Uykunuza özen gösterin.Sağlıklı ve yeterli uyku cildin kendini korumasında en önemli noktalardan biridir.
Egzersiz öncesinde nemlendirici ürünler kullanmayın.Ter,sebum ve ölü hücreler sivilce oluşumunu tetikleyen tıkaçlar oluşturmak için idealdir.
Sivilce yada siyah noktaları sıkmayın.Durumunuzu iyileştirmez aksine enfeksiyon derecesini daha kötüye götürür.
Bol bol su için.Cildin neminin korunması sağlıklı bir cilt için çok önemlidir
Yüzünüze dokunmayın.Ellerinizi ve saçlarınızı yüzünüzden uzak tutun.
Cildinizi günde iki kez uygun ürünlerle temizleyin.
Havlunuzu hergün değiştirin.Nemli havlu bakteri gelişimi için en uygun ortamlardan biridir.
Yüzünüze gözenekleri tıkayıcı ve tahriş edici yağlar yada kozmetikler sürmeyin.
Güneşlenme dozunu iyi ayarlayın ve mutlaka güneş ürünleri kullanın.
Sivilceler hakkında doğrular-yanlışlar
-Hormonlar ve kalıtım sivilcenin en önemli nedenleridir.
DOĞRU.Sivilcenin en çok görüldüğü dönem hormonal değişikliklerin yaşandığı ergenlik dönemidir.Cilt yapısında genetik mirasın payı hem iyilik hem sorunlar yönünden kanıtlanmıştır.
-Sadece yüzde sivilce oluşur.
YANLIŞ.Her ne kadar yoğun şekilde yüzde sivilce oluşsa da bundan başka kol,bacaklar,göğüs,kalça,sırt ve kafa derisinde de sivilce oluşabilir.
-Sadece bölgesel tedavi ve temizlik yeterlidir.
YANLIŞ.Özellikle el ve saç temizligi sivilce açısından önemlidir.Sadece bölgesel tedavi ile yetinilmemelidir.Sivilcelerin yayıldığı tüm bölgeler tedavi edilmeli,enfeksiyonun yayılması önlenmelidir.

Aileye düşen görevler nelerdir?
Çocuklarının tedavi protokollerine uyumunu sağlamak,şiddetli akne olgularında yüzde 10 depresyon eğilimi gözlenebildiğinden psikolojik destek vermek, sivilcelerle oynamanın engellenmesi ailelere düşen görevlerdir.

Ergenlik sivilceleri ile başa çıkmakta en önemli kural cilt temizliğinin aksatılmadan yapılması,gözenekleri tıkayıp sivilce oluşumuna ortam hazırlayacak kirin uzaklaştırılmasıdır.

Bu amaçla saf ipek keseler harka sonuç verir.Cildin üst tabakasındaki ölü dokuyu soyup atarken fazla yağı da beraberinde uzaklaştırılmış olur.Ayrıca saf ipek keseler yapılarındaki ipek proteinleri ile cilde ekstra güç kazandırır.

Gereğince temizlenmiş cilde uygun tonik kullanımı da önemli bir noktadır.Uygun bir tonik açılmış olan gözeneklerin kücülmesine ve dolayısı ile kir birikme olasılığı olan alanların azalmasına yardımcı olur.

Ergenlik çağına gelinceye kadar herkesin cildi yağ ve nem dengesi bakımından normaldir. Ama 13- 14 yaşlarında seksüel hormonlar faaliyete geçmeye başlayınca işler değişir. O pürüzsüz ve saydam çocuk cildi hemen herkeste biraz da olsa yağlanır. Ergenlik sivilceleriyle karşılaşmayan gençlerin sayısı oldukça azdır. Bu geçiş döneminden sonra cilt tipleri farklılaşır. Kimi insanların payına da yağlı bir cilt düşer. Bu bir talihsizlik midir? Böyle denilemez. Şanslı olanlar sadece normal cilde sahip olanlardır. Kuru, karma ve yağlı ciltler de özenle dengede tutulabilirler. Yağlı ciltlere, kurutucu ve tahriş edici bir bakım uygulanmadıkça, kolay kolay kırışmazlar ve daha güzel görünürler. Bu açıdan avantajlı bile sayılırlar. Aslında kadınlarda aşırı yağlı cilde pek sık rastlanmaz. Bu sorun daha çok erkeklere özgüdür. Cildimizin tipi, buluğ çağında, hamilelik ve menopoz döneminde veya ara mevsimlerde değişebilir. Özellikle sonbaharda yağlanma artar. Bu dönemlerin dışında değişiklikle karşılaşılacak olursa, önce kullanılan ürünlerden, sonra hormonal sorunlardan kuşkulanmak gerekir.

Birçok genç erişkin için fazla önem taşımayan geçici bir rahatsızlıktır.
Ancak bazı gençlerde ise psikolojik sıkıntıların da eşlik ettiği kısa veya uzun dönem problemlere sebep olmaktadır. Etkilenmiş bireylerin çoğu için, akneler kendiliğinden kaybolana kadar hastalığın etkisini minimale indirecek alternatif tedavi yöntemlerinin mevcut olması sevindiricidir.
Akne siyah noktaların veya kıl dibi keseciğinin tıkanması sonucu oluşur. Kıl diplerinin yüzeysel tıkanması sonucu siyah noktalar oluşur. Siyah noktalar enfeksiyona sebep olabilirler. Hem hasta hem de hastalık oldukça değişkendir. İltihaplı olgular çeşitli büyüklükte oluşabilir. Bu durumun uzun süreli ama geçici olduğu öncelikle kabul edilmelidir. Bu dönemde yapılacak yardımcı tedaviler akneleri tam olarak geçiremese bile kişide bir rahatlama sağlayacaktır.
İltihaplı durumlarda tedaviye antibiyotikler eklenir. Şayet gebelikte akne tedavisine ihtiyaç duyulursa doktor kontrolünde ve seçilmiş antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Çoğu hastada lezyonları ile oynama alışkanlığı gelişir ve bu da o bölgede üsterasyonlara sebep olur. Bu alışkanlık yüzde iz kalmasına sebep olabilir. Bazı saç pomadları, yağlı kozmetik ürünlerinin akneyi artırabileceği bilinmektedir.
Ayrıca zararlı temizleyiciler veya araçların kullanımı ile de artabilirler. Tüm akne formlarının da sıcak, nem ve hastanın devamlı elinin iç kısmının dayandığı bölgelerde artış olduğu gözlenmiştir. Ergenlik sivilceleri olarak bilinen akne şikayeti yoğunluk kazandığında ilk iş bir cildiye uzmanına görünmektedir.
Siyah noktaların bilinçsiz sıkılması, tavsiye ile cilt kremleri veya losyonlarının kullanılması yanlıştır. Yapılan yanlış hareketler özellikle yüzde kalıcı cilt bozukluklarına sebep olabilir.

Sivilceleri dert etmeyin
Ergenlik çağında hemen hemen herkesin canını sıkan, ancak bazı insanlar için ergenlik sonrasında da bir türlü çözüm bulamadıkları problem olma özelliğini sürdüren sivilceleri asla sıkmamak gerekir. Bu tür problemi olanların baharatlı yiyeceklerden ve fındık-fıstık gibi yağlı kuruyemişlerden uzak durması gerekiyor.
Ayrıca; çörekotu, şahtere, ısırgan otu ve ekşi nar suyu ile hazırlanacak basit formüller de uygulanabilir.
– 10 bardak suya 2 avuç ısırgan otu konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülen suyla sivilceli bölgeler yıkanır. Isırganlı suyu banyo suyuna karıştırıp yıkanmak da vücudun diğer bölgelerindeki sivilceler için faydalıdır.
– Bir litre suya 2 tutam şahtere konur. 15 dakika kaynatılıp süzülür. Günde 3 kere birer fincan içilir.
– 2 çorba kaşığı çörekotu bir litre suya konup 10-15 dakika kaynatılır. İnce bir tülbentten süzülen suya batırılan pamukla sivilcelerin üzerine kompres yapılır.
– Bir su bardağı ekşi nar suyu ile yarım su bardağı sirke karıştırılır. Bu suya batırılan pamukla, sivilcelerin üzerine kompres yapılır.
Sivilcelerin üzerine hafifçe ezdirilmiş lahana yaprağı koymak da çok faydalıdır.

Çay ağacı cilde deva!

Oriflame, ‘99 yaz’ında özellikle genç ciltlere yönelik bir cilt bakım serisi üretti. Özellikle ergenlik çağında değişkenlik gösterebilen hormon seviyelerinden dolayı, yağ bezlerinin aşırı çalışması ile karşı karşıya kalan cildin yağ oranını, çay ağacı yağı ve gentian ekstresi ile dengeleyen “Tea Tree” serisi, bu tür ciltlerde doğan sorunları kısa sürede yok ediyor.

Sivilce izi

Ergenlik döneminde iken sivilcelerin çıkması normaldir. Eğer çıkıyorsa cildinizin aşırı yağlı olmasından, stresten, mikrop kapmaktan veya hormonal bozukluktan olabilir. Yağlı, acılı, baharatlı yiyecekleri azaltın. Strese girmeyin. Temizliğe dikkat edin. Mevcut izler zamanla kaybolur. Eğer kaybolmazsa cildiye bölümünde çeşitli metotlarla temizleme işlemleri yapılmaktadır.

Yüzünüzdeki sivilceler ergenlik sivilceleriyse koparmayın, sıkmayın. Aksi halde yerinde yara izi kalır. Bunun kaybolması zaman alır. Hatta bazen hiç kaybolmayabilir. Temizliğe dikkat edin. Acılı-baharatlı, yağlı yiyecekler ile kuruyemişleri azaltın. Yara fazla olursa antibiyotiktli pomadlar kullanabilirsiniz. Kükürtlü sabun, yağlı cilde faydalıdır

Doktorların akne; bizlerin ise sivilce dediğimiz ve özellikle ortaokul ve lise yıllarında başımızı ağrıtan, üzerlerini kapatmak, görüntümüzü daha hoş bir hale getirmek için mücadele ettiğimiz can sıkıcı küçük kabarcıklar… Ayna karşısında sık sık incelemeye aldığımız, çevremizin tüm uyarılarına rağmen sıktığımız, patlattığımız bu sivilcelerle, hayatın çok da eğlenceli olduğunu söyleyemeyiz.
Nitekim, bir okuyucumuzun “sivilceli” suratımdan bıktım, kendimi böyle çok çirkin buluyor ve utanıyorum” şeklinde gönderdiği mektubundan da bu sorunun, psikolojik olarak da birçok genci rahatsız ettiğini anlıyoruz.
Bu nedenle biz de yetkin bir ağızdan; “akne nedir, tedavi şekli nasıldır” gibi sorularımızın cevabını almak istedik ve Alman Hastanesi doktorlarından uzman Dermatolog Sn. Ayşe Özboya ile görüştük.

Deri hastalığı
Sn. Özboya akne ile ilgili olarak şunları söyledi; “Akne deride bulunan yağ bezlerinin bir hastalığı. Normalde bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarılarak atılması gerekiyor. Ancak ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla salgılanıyor ve bu yağın deri yüzeyine çıkmasını sağlayan kanal da yoğunlaşmış bir yağ kütlesi nedeniyle tıkanıyor. Böylece akne meydana geliyor. Yağın (komedon) havayla temas edip oksitlenmesi ve kararması sonucunda da siyah noktalar oluşuyor. Buna karşılık yüzeye açılmayanlar derin iltihaplı lezyonlara yol açabiliyor.
Toplumda % 70 oranında, akne sorunu yaşanıyor. Net bir yaş kısıtlaması koymamakla birlikte, bu oranın büyük bir kısmını 14-21 yaş arası gençlerin oluşturduğunu söyleyebiliriz.Gençlik aknesi, yüzden başlayarak, boyna, omuzlara ve sırta doğru yayılabiliyor ve dikkat edilmezse deride kalıcı izlere sebep olabiliyor.
Aknenin ağır ya da hafif seyretmesi öncelikle lezyonların ağırlığına, hastanın yaşına hatta iklim koşullarına ve kişinin ruhsal durumuna bağlı olarak da değişiyor.
Aslında basit gibi görünen “akne” kendi başına bir hastalıktır ve önemsenmesi gerekir diyen Sayın özboya, “Ergenliktir geçer” lafıyla, çok uzun zaman kayıplarına, neden olunduğunu bunun da özellikle gençlerde ve bayanlarda; dış görüntünün öneminden dolayı içe dönüklüğe, çekingenliğe hatta depresyona neden olduğunu belirtiyor ve konuya şöyle devam ediyor;
Önemli olan akneyi bir rahatsızlık olarak kabul etmek ve bilinçli bir şekilde tedavisini başlatmak. Akne kontrollü bir şekilde tedavi edildiğinde kesinlikle, geçer.

Tedavisi mümkün
Uzmanlar hastanın yaşına ve aknenin çeşidine, şiddetine göre farklı tedavi şekilleri uygulayarak gerekirse yüzeysel tedaviden (antibiyotikli kremler) veya ağızdan antibiyotik tedavisiyle başlayan bir sıra izleyerek akneye son veriyor. Akne tedavisinde A vitaminin de önemli bir yeri var.
Haydi artık kendinizi üzmeyin.
Siz yeter ki sabırlı olun ve tedavisi için çaba harcayın. Uzmanlar diyor ki; tedavi edilmeyecek akne yoktur ve boşyere üzülmenin, işte, okulda kısacası hiçbir yerde, bu nedenle problem yaşamanın hiç gereği yok.
Öğrendiniz; önemli olan zamamında, bilinçli tedavi…

Sivilcelere yumurta akı

Yüzünüzdeki sivilcelerden bir an önce kurtulmak istersiniz. Sivilcelerin kaybolması için bunların üzerlerine yumurta akı sürüp bir süre bekleyin. Sivilcelerin söndüklerini göreceksiniz.

Sivilceler hangi yaşlarda görülür?

‘Akne’, halk arasındaki adıyla sivilceler, toplum içinde en sık görülen deri hastalığı. Özelikle ergenlik dönemi diye adlandırdığımız hormonal değişikliklerin yoğun olduğu 12-18 yaşlarında sık görülüyor.

Ama yeni doğan bir bebekte ya da 60 yaşındaki bir insanda da rastlanabiliyor.

Beslenme ile ilişkisi var mı?

Yıllarca hastalar kola, fındık, fıstık, yağlı gıdalar gibi birçok besinden uzak durdu. Diyetler yaptılar.

Ancak yapılan araştırmalara göre, sivilce ile beslenme arasında bir bağlantı bulunmuyor. Hastalara öğüdüm; ‘Eğer gıdalarda kişisel bir etkileşim hissetmiyorsanız, diyet yapmanıza gerek yok’ yönünde.

Hormonlarla ilişkisi nedir?

Sivilce genel bir hastalık olup, hormonal değişimin yoğun olduğu ergenlik döneminde fazla görülür. Ancak bu hormonal bozukluk anlamına gelmez. 30-40 yaş arası kadınlarda bazen adet düzensizliği, tüylenme gibi sorunların da eklenmesiyle sivilce problemi yaşanabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Sivilce bir dönem değil hastalıktır. Hastalık olarak kabul edilip öyle tedavi edilmeli. Tedavide yağ dengesini düzenleyici kremler, solüsyonlar, antibakteriyel jeller kullanılabilir. Bunların uygun kombinasyonu; cildin yapısı, hastanın yaşı ve klinik durumuna göre belirlenir.

İltihaplı ve yaygın sivilcelerde ise ağızdan antibiotik kullanıyoruz. Hastaların aralıklı takibi ve tedavilerin uzun süreli yapılması uygun olur. En şiddetli formlarda ise ağızdan retinoik asit (A vitamini) sıkı kontrol altında verilir.

Sivilceler sadece yüzde mi görülür?

Sivilce yağ bezlerinin daha aktif olduğu bölgelerde, özellikle yüz, göğüs ve sırtta görülür. Daha çok yüzde T bölgesi diye adlandırdığımız alın, burun ve çene kısmında yoğunlaşır.

Tüm sivilceler için aynı tedaviyi uygulamak mümkün mü?

Her hasta ayrı bir birey olmakla birlikte, hepsinin cilt yapısı önce ayrıntılı olarak değerlendirilmeli. Daha sonra ise hangi ilaçların uygun olduğu belirlenmelir.

Tedaviler çoğunlukla uzun sürer, çünkü cilt ilaçlara geç yanıt verir. Bazen de yeni ilaç tedavilerinin uygulanması gerekir.

Sivilce tedavisinde yanlış yapılan uygulamalar nelerdir?

Bunların en başında güzellik salonlarında sivilce tedavisine çalışmaları geliyor. Güzellik salonları cildi iyileştirmekten çok kalıcı hasarlara yol açabilir. Bunun bir hastalık olduğu unutulmamalı ve dermatolog tarafından takibi yapılmalıdır.

Sivilcelilere yapılan öneriler nelerdir?

Cildinizle oynamayın, sıkmayın. Güzellik salonlarından uzak durun. Başka birinin tedavisini uygulamayın. Sivilceleriniz şiddetlenmeden ve vücudunuzda iz bırakmadan, en kısa sürede dermatoloğa başvurun.

Sivilcelerin cilt temizliği ve kozmetik ürünlerle ilişkisi nedir?

Ülkemizde doktor seçimiyle yazılan güvenilir ve etkin birtakım kozmetikler bulunuyor. Bunların seçimi ve hastalara reçete edilmesi dermatologlar tarafından yapılıyor. Yanlış bir ürün kullanılarak, problem ciddi boyutlara taşınabilir ya da kozmetiklerden destek alınarak tedavi süreci hızlandırılabilir.

Cilt sağlığınız için bol meyve ve sebze
Manisa’dan mektup yazan M.A. isimli okuyucumuz özetle şöyle dert yanıyor: 24 yaşındayım ve bu yaşıma kadar ne yaptıysam, cildim sağlıklı bir görünüme kavuşmadı. Sivilceden, kaşıntıdan, kızarıklıktan kurtulamadım. Ergenlik çağım da yıllar önce geride kaldı. Artık problemli bir cildim olduğuna inandım. Sizce bundan sonra neler yapmalıyım?”
Sevgili M.A… Problemli ciltler, yani yağlı ve sivilceli ciltler, kaşınma ve yanma olan ciltler, hassas ciltlerdir. Bunun birçok sebebi olabilir. Yanlış beslenme bunlardan biridir. Öncelikle hayvansal gıdaları azaltıp, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Ayrıca havasız ve sigara içilen yerlerden uzak durmalısınız ve stresi en aza indirmelisiniz. Bu arada kola türü içecekleri, çay ve kahveyi bir kenara bırakıp bol bol su ve meyve suyu içmek gerekir. Unutmayın, bağırsaklarınız düzenli çalışmazsa, asla iyi bir cilde sahip olamazsınız. Bu arada anason, rezene çayı, zencefil çayı gibi bitki çaylarının hazmı kolaylaştırdığını ve bağırsaklara iyi geldiğini hatırlatalım. Ayrıca akşamları cildi iyice temizledikten sonra sivilcelerin üzerine gülsuyu sürüp, talk pudrasıyla üzerini kapatmanız da işe yarar bir çözüm olabilir.

Sivilceleri sıkmayın, leke kalır

Yağ bezlerinin büyümesi ve fazla çalışması sebebiyle oluşan sivilcelerin özellikle burun ve çenede meydana geldiğine dikkat çeken Dr. Yeşim Kullap, krem ve losyonların çok dikkatli ve doktor tavsiyesiyle kullanılması gerektiğini belirterek, aksi halde ciltte yanıklar meydana gelebileceği ve sivilcelerin daha kolay oluşabileceği konusunda uyarıda bulundu.

“Çıkan sivilcileri kesinlikle elle patlatmamak ve kurcalamamak gerekir.” diyen Dr. Kullap, bunun onların daha çok büyümesine ve enfeksiyon kapmasına sebep olacağını vurguladı. Birçok insanın durmadan sivilceleriyle oynaması sonucunda yüzünde çukurlar oluştuğuna işaret eden Kullap, sivilcelerin kendiliğinden kaybolması için sabırla beklemenin daha yararlı olduğunu kaydetti.

Ergenlik sivilceleri Ergenlik sivilce tedavisi hakkinda aciklamalar Ergenlik sivilceleri Ergenlik sivilce tedavisi konusunda bilgiler.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • ergenlik sivilceleri