Anasayfa / Aile / Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri

Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri

Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri

Kadınlar için doğum kontrol yöntemleri olduğu gibi erkeklerde de doğum kontrol yöntemleri vardır. İşte bunlardan birkaçı;

Bebek sahibi olmak istemeyen yada henüz vaktin erken olduğunu düşünen çiftler, doğum kontrol yöntemlerinden faydalanırlar. Ülkemizde doğum kontrol yöntemleri genellikle kadın ağırlıklıdır. Gebe kalma korkusu yaşamak istemeyen kadınların birçoğu kordon bağlatmayı tercih ederler. Ama artık kordon bağlama işlemi erkeklere de uygulanıyor.
 

 
Yurt dışında yaygın olan bu yöntem artık Türkiye’de de uygulanıyor. Gebe kalma korkusu yaşamayan çiftler, daha kaliteli bir cinsel ilişki yaşıyorlar. Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı, erkelerde kordon bağlatma yöntemini açıklıyor:
“Erkeklerde doğum kontrol yöntemi olan tüplerin bağlanması (vazektomin), bebek sahibi olmak istemeyen çiftler için çok etkili bir yöntem. Bu yöntemle gebe kalma riski neredeyse hiç yok. Ülkemizde prezervatif, doğum kontrol hapları, geri çekme, takvim yöntemi, spiral(rahim içi araç) gibi yöntemler daha sık uygulanmaktadır. Bazı kadınların ilaç kullanmayı reddettikleri gibi erkelerde prezervatifi tercih etmiyorlar. Diğer yöntemlere göre kordon bağlanması oldukça avantajlı.

İlginizi çekebilir

Hamilelik Nasıl Önlenir

Hamilelik Nasıl Önlenir Çocuk için erken olduğunu düşünüyorsanız ve doğum kontrol yöntemlerini bilmiyorsanız işte size …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir