Anasayfa / Genel / erken doğum nedir

erken doğum nedir

Erken Doğumun Oluşumundaki Risk Faktörleri

Doğumsal Faktörler

 

Doğumsal faktörler; çoğul gebelikler (ikiz, üçüz vs.), rahim ağzı yetmezliği, rahim ağzı yaralarının tedavisi sonrası, rahim anomalileri ve aşırı rahim kası gerilmesi aktivitesi, hipertansiyon, annenin kalp veya böbrek hastalığı, annenin enfeksiyonları, şiddetli anemi, tiroit bezinin çok çalışması, hepatit, yanık ve travma, cerrahi girişimler, sigara ve alkol içimidir.

 

Tıbbi Faktörler

 

Karın içi enfeksiyon, apandisit, trafik kazası gibi büyük travmalar, idrar yolları enfeksiyonu, böbrek hastalıkları, seksüel yolla bulaşan hastalıkların anneye bulaşması, sigara ve diğer zararlı madde alışkanlıkları ve anemi (kansızlık) tıbbi faktörlerdir.

 

 Sosyo-Ekonomik Faktörler:

 

Sosyo-ekonomik faktörler ise kötü beslenme, kötü gebelik bakımı, anne yaşı, seksüel aktivite, çalışma tipi ve süresidir.

 

Belirtileri

 

 Her on dakikada en az iki defa kasılma ağrısının olması, kasılmaların en az 30 sn. sürmesi, ilerleyici servikal (rahim ağzı) değişiklik olması, servikalin iki santimetreden fazla olması ve rahim ağzı incelmesinin %80’den fazla olması, pozisyonu, kıvamı ve alt rahim kısmının genişlemesi, bel ve kasıklarda kramp tarzında ağrı, kasıkta bası hissi, vajinadaki akıntının artması ve vajinada kanama belirtiler arasındadır.

 

Nedenleri

 

Erken doğumun nedenleri; sık doğumlar, önceki doğumlarda erken doğum ve düşük öyküsü, gebelikte yetersiz ve aşırı kilo alımı, su kesesinin erken açılımı, doğuştan fetal anormalliklerin olması, gebelik suyunun gerekenden az veya çok olması, çoğul gebelik, rahim ağzı ve rahim anormallikleridir.

 

Tanı

 

Hastanın yukarıda değinilen belirtilerden herhangi biriyle gelmesi durumunda ultrason, monitör ve biyokimyasal testlerle tanı konur.

 

Tedavi

 

 Erken doğum riski taşıyan annelerin öncelikle sakinleştirilmesi büyük önem taşır. Buna ek olarak hastaya yatak istirahatı önerilir. Yeni doğanda meydana gelebilecek sonuçların iyileştirilmesi açısından erken doğum eyleminin, rahim ağrılarını durdurucu ilaçlarla tedavi edilmesi önemlidir. İlaçla tedavi seçeneklerinin erken doğum oranlarında çok az bir etkisi olsa da bu ilaçların kullanımıyla doğumun 2-7 gün kadar geciktirilebilir. Bu gecikme döneminde yeni doğan bebekte kortizon kullanılarak akciğer gelişimi sağlanır ve nörolojik sakatlık riski azaltılır. Bu nedenle anne ile bebeğin bir tedavi merkezine taşınması sağlanmalıdır.

 

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir