Anasayfa / Bitki / Eşek Dikeni

Eşek Dikeni

Eşek Dikeni

Eşek dikeni olarak adlandırılan bu bitkinin bir diğer adı da deve dikenidir.

Bilimsel adı: Silybum marianum, devedikeni tohumu. Yöresel adları: Akkız, deve kengeri, kengel, kıbbun, meryemana dikeni, sütlü kengel, şevkülmeryem, uslu kenger.

Karaciğeri tüm zehirli ve zararlı maddelerden arındırır, karaciğer hücrelerinin yenilenmesini (regenerasyon) destekler, en ağır karaciğer hastalıklarında bile gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Kullanım biçimi: Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşığı dolusu tohum, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay, sabah aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak olmak üzere, soğutulmadan ve yudumlanarak içilir.

doktordoga

Deve Dikeni’nin Şifası

Diğer İsimleri : Akkız, Kasna, Eşek dikeni, Kenger otu.
Bilinen Bileşimi : Silymarin, uçucu yağ, tyramin, flavonit, histamin, reçine, amine, albumin, agmatin, yağ.
Özelkilleri : Mide güçlendirici, iştah açıcı, karaciğeri güçlendirici, kuvvet verici, süt artırıcı, hazmı kolaylaştırıcı, safra akışını düzenleyici.
Önerilen Hastalıklar : İçindeki silymarin maddesi nedeniyle karaciğerin ilacıdır, zehirlenmelerde, sıtma, iştahsızlık, sarılık, alkol etkisiyle burnu ve yüzü kızarmış insanların bu rahatsızlıklarını karaciğerin tahribatını onararak geçirir, güçsüzlük, safra ve karaciğer hastalıkları, idrarda yanma, bulanık ve tortulu idrar, idrarı tutamama, aşırı adet.
Bugün tıbbın aciz kaldığı karaciğer rahatsızlıklarının ilacı bu dikendir. Bunlar bize Horladığımız hiç önem vermediğimiz, çiğneyip geçtiğimiz bitkilerin dahi boş yere yaratılmadığının ve ALLAH’ın sonsuz ilim ve hikmet sahibi olduğunun bir delili olsa gerek.

Kullanım Şekli ve dozu : 1 yaprak, 1 küçük kök yada 3 tutam tohumu 1 litre suda birkaç dakika kaynatarak günde 3 defa yemeklerden önce 1?er çay bardağı içilir.

Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında, gürlüklü yerlerde yetişir.

Yapısı: 60-100 cm kadar yükseklikte, örümcek ağsı beyaz kıllı . yalnız yukarı kısmında dallanır. Çok dikenli iki yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar tüysü kesik, kısa saplı, üsttekiler gövdeye bitişik, iri dikenli dişlidir. Çiçek tablaları iri, kırmızı menekşe renginde, sargı yaprakları sarımtrak, uzun dikenlidir. Meyveler kanatlı ve balvericidir.

Kullanılan Kısımlar: Çiçek tablaları kullanılır. Çiçek açma zamanında (Haziran- Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40 dereceye kadar fırınlarda kurutulur. Balya halinde paketlenir. Kuru gölge ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Kimyevi Terkibi: Tohumlar, katı yağ ve alkaloidler ihtiva eder. Yapraklarda ehemmiyetsiz miktarda alkaloidler ve seskviterpen laktonu arksiopikrin vs. bulunmuştur. Çiçek ve yapraklarda inulin, saponinler, boyama maddeleri, vitamin C vs.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki idarar söktürücü ve ayrıca olan bütün salgı bezlerini kuvvetlendirici te’ sire sahiptir. Küçük dozlar halinde uyarıcı, büyük ddozlar halinde olursa sinirleri tazyik eder. Bunlar kalp hareketlerini kuvvetlendirir ve tansiyonu yükseltir. Bitkide belibir dezenfeksiyon te’sir de vardır.

Eeşek dikeni Halk tababetince, öksürük, nefes darlığı, basurlar, deri sivilceleri, liken, çıban, sıraca, kalp zaafiyeti, kötü huylu yaralar, kanser (kökleriyle birlikte) vesaireye kullanılması tavsiye edilir, Özellikle tohum ve yapraklar böbrek ağrılarını iyileştiricidir. Taze yaprakusareleri haricen yaralara, deri kanseri, çıban, siracelere kompres şeklinde, çiçek tablaları ile yapraklar deri sivilcelerine karşı banyo halinde kulanılır.

Kullanılışı: 3 adet çiçek tablası 400gr. kaynar su ile haşlanarak 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır. Halk tababetimizce daha küçük olan eşek dikeni (carduus acanthhoides L.) de kullanılır. Bunun çiçek tablaları, kan tükürme, akciğer veremi, sinir, kalp zaafiyeti vs de kullanılır. Köklerin haşlanmasından elde edilen mayi böbrek ve mesanede kum ve taşlara karşı kullanılır. Kavrulmuş meyveler de basurlara karşı kahve şeklinde alınır.

İlginizi çekebilir

Bakla Yaprağının Faydaları

Bakla Yaprağının Faydaları Bakla yaprağının faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir ve daha fazlası için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir