Anasayfa / Bakım / et benleri neden olur

et benleri neden olur

et benleri neden olur, Et Benleriyle İlgili Önemli Bilgiler

İnsanlarda et beninin niçin çıktığı bilinmemektedir. Dünyaya geldiğimizde yokturlar; yaşlandıkça oluşurlar. Çoğu zaman yıllar sonra kendiliğinden yok olurlar. Et benlerinin çoğunluğu tümüyle zararsızdır. Deri kanseri riski ömrünüz boyunca maruz kaldığınız güneşin miktarına bağlıdır. Mümkün olduğu kadar güneşte durmayın ve güneşe çıktığınızda koruyucu krem sürün. Et benleri dikkatle izlenmelidir, çünkü bir et benindeki herhangi bir değişiklik melanom (deri kanseri) belirtisi ola¬bilir. Et beninizin zararsız mı, yoksa tıbbi tedavi gerektiren cinsten mi olduğunu belirlemek için ASRÇY kuralını (şekle bakın) uygulayın. Aşağıdakilerden bir tanesini fark ettiğinizde doktora başvurun: Asimetri. Et benlerinizden bir tanesi ötekilerden farklı görünüyor. Sınır. Et beninizin sınırı pütürlü veya düzensiz.

Renk. Et beniniz kırmızı, beyaz veya mavi parçalı veya karışık kahverengi ya da siyah. Çap. Et beniniz 6 milimetreden büyük veya fark edilir şekilde büyüyor. Yükseklik. Et beninin yüksekliği arttı.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Düzenli olarak cildinizi baştan aşağıya ince¬leyin. Bu işlemi her mevsimin veya ayın ilk günü gibi sürekli aynı zamanda yaparsanız, hatırlamanız daha kolay olur. Et benlerinizin büyüklüğü, rengi, biçimi veya görünüşündeki değişiklikleri araştırın. Göremediğiniz yer¬leriniz için ayna kullanabilirsiniz.
• Fizik muayene sırasında cildinizin de gözden geçirilmesini sağlayın.
• Gereksiz telaşa kapılmayın. Et beninde bir değişiklik fark ettiğinizde, bu mutlaka kanser demek değildir. Emin değilseniz, beninizi bir uzmana gösterin.

Önleme
• Et beninin oluşmasını önleyemezsiniz. Ancak cildinizi aşırı güneşten koruyabilirsiniz. Güneşe çıktığınızda geniş kenarlı bir şapka, güneş gözlüğü ve en az 15 faktörlü bir koruyucu krem kullanın.

İlginizi çekebilir

saçta kepeklenme neden olur

saçta kepeklenme neden olur, Kepeğin Nedenleri Derideki yağbezleri iltihabı. Omuzlarınıza adeta kar taneleri düşüyor, başka …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir