Anasayfa / Genel / Farklı Türdeki Yağların Tüketilmesi Zararlı mıdır ?

Farklı Türdeki Yağların Tüketilmesi Zararlı mıdır ?

Farklı Türdeki Yağların Tüketilmesi Zararlı mıdır ?

Sağlıklı bir diyet için öncelikle katı yağlar, zeytin-yağı ve diğer bitkisel sıvı yağların dengeli bir şekilde kullanılması gerekir. Katı yağların fazla tüketilmesi kalp-damar hastalıkları yönünden olumsuz etki gös-terir.
Katı yağlar hayvansal besinlerde doğal olarak yeterince bulunduğun-dan yemeklere mümkün olduğunca az eklenmeli, etli yemeklere yağ ko-nulmamalı ve kahvaltıda yağ tüketme alışkanlığından mümkün olduğunca vazgeçilmelidir.
Diğer bitkisel sıvı yağlar elzem yağ asitlerinin kaynağıdır. Zeytinyağı ile bir denge içinde kullanılırsa kalp damar hastalıkları üzerine olumlu etkileri olur.
Balıkta bulunan yağların sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu ne-denle diyette düzenli balık tüketme alışkanlığının (haftada en az bir kez) kazanılması gerekir.
Balıktaki yağ asitleri diğer bitkisel sıvı yağların bazı olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Çe-şidi ne olursa olsun yağların fazla miktarda tüketil-mesi sağlık açısından sakıncalıdır. Bu nedenle di-yette yağ düzenlemesi yapılırken diyetin toplam yağ içeriğinin de azaltılması (toplam diyet enerjisinin % 25-30’u) önerilmektedir. Yüksek yağ tüketiminin şiş-manlık, hipertansiyon ve bunlara bağlı olarak kalpdamar hastalıkları, diyabet, kanser gibi kronik hastalıkları da beraberinde getirir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir