Anasayfa / Genel / Fast-Food Besinler Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fast-Food Besinler Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fast-Food Besinler Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fast-food ürünlerin bilinçsizce özellikle ço-cuk ve gençler tarafından tercih edilmesi yeter-siz, dengesiz ve sağlıksız beslenme sorunlarına yol açabilmektedir. Fast-food ürünlerin sık tüke-tilmesi sağlığı olumsuz yönde etkiler. Bu etkiler şöyle özetlenebilir:
•    Fast-food ürünlerindeki yağın çoğu hayvansal kaynaklı olup, çoğun-lukla doymuş yağ asidi içerir. Bu ürünlerin sodyum, kolesterol ve özel-likle yağ miktarı diğer besin öğeleri yoğunluğuna göre daha fazladır.

•    Diyette yağdan gelen enerjinin artması başta koroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere birçok kronik hastalık için risk faktörüdür.
• Bu yiyeceklerin posa içeriği düşüktür. Diyet po-sasının yetersizliği ise kolon ve rektum kanseri riskini artıran faktörlerdendir. Fast-food resto-ranlarda tüketilen besinler A vitamini, C vitamini ve kalsiyum yönünden yetersizdir.
•    Sağlıklı yaşamın sürdürülmesinde tüketilen be-sinler kadar bu besinlere uygulanan hazırlama ve pişirme yöntemleri de önem taşımaktadır.   Fast-food besinlere daha çok ızgara ve kızartma yön-temleri uygulanmaktadır.
•    Derin yağda kızartma yöntemi de fast-food res-toranlarda sıkça kullanılmaktadır.  Bu yağlar 10-12 saat kullanıldığından kimyasal ve fiziksel değişikliklere uğramakta ve çabuk bozulmaktadırlar. Yağda kızartılmış yiyeceklerin sık ve sürekli tüketimi, kardio-vasküler ve sindirim sistemi hastalıkları ile kanser riskini artmaktadır.
• Fast–food beslenme şeklinde kolalı içecekler, çay ve kahve sıklıkla tüketilmektedir. Bu içecekler-de bulunan tanenler besinlerde bulunan demirin bağlanmasına ve vücutta demirin emiliminin azal-masına neden olurlar. Ayrıca bu tür kafeinli ice-ceklerden fazla miktarlarda tüketimi idrarla kalsi-yum atımını hızlandırır.
•    Ayaküstü beslenme sisteminde yer alan yiyeceklerin bir bölümüne ön hazırlama sı-rasında tuz eklendiğinden sodyum içerikleri yüksektir.
•    Ayaküstü tüketilen gıda maddelerinin hij-yenik koşullarda yapılmaması, enfeksiyon riskini artırmaktadır.
Tüm bunlar göz önüne alındığında;
•    Bir öğün fast-food yeniyorsa günün diğer öğünlerinde besin seçimin-de dikkatli olunmalıdır.
•    Daha çok fırında pişmiş ve ızgara besinler  ve et sandviçlerinin yanı sıra, tavuklu ve balıklı sandviç seçenekleri tercih edilmelidir.
• Kalsiyum içeren ayran ve sütlü tatlılar ve vitaminlerden zengin olan meyve suları, meyve salataları ve az yağlı salatalar tercih edilmelidir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir