Anasayfa / Bitki / Fındık Faydaları

Fındık Faydaları

Fındık Faydaları

FINDIK: Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, Protein ve E vitamini açısından oldukça zengin bir besin olan fındık, kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan doymamış yağ açısından da zengindir. Ayrıca, B grubu vitaminler bakımından da zengindir.
Fındığın Faydaları: Çok iyi bir enerji kaynağıdır. Vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür. Kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek Kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirir.
Fındık Nasıl Kullanılır? Fındık yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Fındığın yağı da tüketilir. Yaş fındık fazla yenirse ishal yapar. Fındık yağı böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. Böbrek ağrılarına iyi gelir. Ayrıca, bağırsak kurtlarını düşürür. Bununla birlikte, yüksek tansiyon ve midesinden şikâyeti olanların fazla kullanmamaları tavsiye edilir.

Ülkemizde bolca yetiştirilen, hatta ticari açıdan büyük önemi bulunan besin maddelerinden biridir Fındık. Içerisinde Vücudumuz için gerekli olan bir çok önemli vitamini barınmaktadır. Hatta reklamlarımızı safra süsleyen, bir ara herkesin diline dolanan, fındığı betimlemek için kullanılan kelimesi bile vardır. Bu kadar faydası bulunan fındığı günlük olarak belli ölçülerde tüketmemiz sağlığımız açısından oldukça faydalıdır.

Latincesi:Haselnuss, Corylus avellana

Familyası: Huşgiller familyasındandır.

Botanik Bilgi: Fındık, kışın yapraklarını döken, çalı, ağaççık ve bazen ağaç şeklinde görülen bir bitkidir. Basit, yuvarlak yaprakların kenarları çift dişli, ucu sivridir. Çiçekler yapraklardan hemen önce İlkbaharda açar. Meyvesi, 1-2-3 cm uzunluğunda 1-2 cm çapındadır, kabuğun etrafını tamamen veya kısmen kuşatan bir kadehcik bulunur. Kadehciğin şekil ve yapısı fındık türlerinin teşhisinde önemlidir.

Yetiştirildiği Yerler: Ticari açıdan Ülkemiz için büyük değeri bulunan fındık, yurdumuzun daha çok Doğu Karadeniz bölümünde yetiştirilmektedir.

Gelişme çağındaki çocuklara da hem enerji verip hem de besleyici olmasından dolayı gelişmelerini daha iyi sağlamak için önemli bir besin kaynağıdır.

Enerji vericidir. Bu yüzden besleyici özelliğinin yanında cinsel gücü artırıcı etkisi de vardır.

Böbrekteki kum ve taşları döker.

Güç ve dikkat gerektiren durumlarda yararlıdır. Çünkü, vücuda kuvvet vererek beden ve zihin yorgunluğunu giderir.

Hastal ardından Nekahet Dönemleri için ve ayrıca bütün gün bedeni ve zihni yıpranmalarla Karşı Karşıya olanlar için fındık gerekli bir besin kaynağıdır.

Fındık, kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.

Içerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Fındıkta diyet lifi% 1-3 oranında bulunur, barsakta kimyasal bileşiklerin Toksik etkilerini, kalın barsak hastalıklarını, Kabızlığı ve kalp rahatsızlıklarını önler, serum lipit düzeyi ve kan şekerini düşürür.

Sodyum düşük, magnezyum ve potasyum yüksek olduðundan vücutta kan basıncını Düzenlemede önemli rol oynar.

Kansızlık, sindirim ve Dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede gerekli olan demiri içerir.

Bilinmesi gerekenler:

Süt ve süt ürünleri demir yönünden yetersiz olduðundan dolayý Fındık bunlarla birlikte tüketilirse, Açığı kapatır.

Yüksek tansiyonu olanlar daha dikkatli tüketmelidirler.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından yapılan araştırmada, fındığın beslenme ve Sağlık açısından büyük önem taşıyan 8 Elementi bünyesinde taşıdığı belirlendi.
Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atilla Şimşek, araştırma kapsamında Türkiyeˊde yetiştirilen 16 fındık çeşidini incelediklerini ifade ederek, ˊˊAraştırma sonuçlarına göre, fındığın beslenme ve sağlık açısından büyük önem taşıyan selenyum, krom, Bakır, demir ve çinko açısından zengin, bor, kobalt ve Nikel açısından ise yeterli besin kaynağı olduğu ortaya çıktıˊˊ dedi.
Fındıkta yaşlanma karşıtı, Kanser savaşçısı ve kalp güçlendirici olarak bilinen selenyum, diyabetli hastalar için ensülinin etkinliğini artıran kromun olduğunu vurgulayan Şimşek, selenyumun bilinen en iyi kaynaklarının deniz ürünleri yanında Hindistan ve Brezilya cevizi olduğunu kaydederek, ˊˊBu besin Maddelerinden sonra selenyumca zengin ve doğal kaynağın fındık olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, Finlandiya, Yeni Zelanda, Mısır, İngiltere, Tayland ve özellikle Çin gibi ülkelerde selenyum eksikliğinden kaynaklanan bazı hastalıkların önlenmesinde fındık tüketilmesi etkili olabilir. Günlük 50 gram fındık, içerdiği kromla yetişkin bir insanın günlük krom gereksiniminin yüzde 75ˊni sağlayabilmektedir. Bu özelliğiyle Türk fındık çeşitleri bu ülkelerde pazar imkanı bulabilir. Bu konuda ihracatçılarımız daha çok çalışmalar yapmalıdırˊˊ şeklinde konuştu.
Fındığın sporcular için eşsiz bir gıda olduğunun da altını çizen Şimşek, “Son yıllarda yapılan çalışmalarda kromun, enerji ihtiyacı yüksek olan sporcular tarafından dışarıdan muhakkak alınması gerektiği ortaya çıktı. Sporcuların ayrıca kompleks karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlerle vücuda alınmasının daha faydalı olacağı ifade edilmektedir. Bu konular göz önüne alınarak fındık değerlendirildiğinde, fındığın sporcular için eşsiz bir gıda olduğu ortaya çıkmaktadır. Başka bir ifadeyle hem yüksek miktarda krom içerir hem de kromun elverişliliğini artıran yüksek karbonhidrat ve yağ içeriğine sahiptir.ˊˊ

…Fındığın Faydaları….

* Enerji verici ve besleyicidir. Cinsel gücü artırır.

* Böbrek rahatsızlıklarında, güç ve dikkat gerektiren durumlarda yararlıdır.

* Böbrekteki kum ve taşları döker

* Vücudunuzun ihtiyacı olan proteini rahatlıkla fındıktan karşılayabilirsiniz. Fındık vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.

* Gelişme çağındaki çocuklara da hem enerji verip hem de besleyici olmasından dolayı gelişmelerini daha iyi sağlamak için fındık vermeliyiz.

* Hastalığın Ardından Nekahet dönemleri için ve ayrıca bütün gün bedeni ve zihni yıpranmalarla karşı karşıya olanlar için fındık gerekli bir besin kaynağıdır.

* Afrodizyak olduğu tartışılabilir ancak, yüksek tansiyondan prostata, kalp şikayetinden menopoz dönemi sorunlarına kadar bir çok rahatsızlıklarda fındık vücudu güçlendirici ve sağlığımızı koruyucu bir iş yapar.

* Fındığın kolesterolü düşürdüğünü ve kalp krizi riskini azalttığını, içerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü kemikleri ve dişleri güçlendirdiğini, cinsiyet hormonlarını geliştirdiğini ve inanılmaz biçimde insana günlük yaşamda enerji verdiğini ortaya koyuyor

* Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir, vücuda kuvvet verir, nekahet devresinin çabuk geçmesini sağlar.

* Fındıkta diyet lifi %1-3 oranında bulunur, barsakta kimyasal bileşiklerin toksik etkilerini, kalın barsak hastalıklarını, kabızlığı ve kalp rahatsızlıklarını önler, serum lipit düzeyi ve kan şekerini düşürür.

* Sodyum düşük, magnezyum ve potasyum yüksek olduğundan vücutta kan basıncını düzenlemede önemli rol oynar.

* Kansızlık, sindirim ve dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede gerekli olan demiri içerir. Süt ve mamülleri demir yönünden yetersiz olduğundan fındık bunlarla tüketilirse, açığı kapatır.

Fındık Yağı

* Fındık yağı bol miktarda kalsiyum ihtiva eder ki bu da kemik ve diş gelişimi ve güçlenmesi açısından çok önemlidir.

* Fındık yağı bol miktarda kalsiyum ihtiva eder ki bu da kemik ve diş gelişimi ve güçlenmesi açısından çok önemlidir.

* Fındık yağı kolesterole iyi gelen, kalbi koruyucu ve kanseri önleyici etkisi olan, kan yapımında gerekli olan demir bakımından da zenginliği kabul edilen bir besindir

* Kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler.

* Demir ihtiva eder, kansızlığa karşı etkilidir.

* Zengin kalsiyum içeriği ile büyümeyi hızlandırır, diş sağlığını korur.

* E vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar.

* Kalp damar ve kanser hastalıklarına karşı fındık yağı koruyucu etkiye sahiptir.

* Fındık yağının kansere ve kansızlığa karşı da koruyucu etkisi vardır.

* Fındık yağı bileşiminde %82 ye varan oranlarda oleik asit bulunmaktadır. Oleik asit kanda yüksek yoğunluklu lipoprotein oranının artmasını ve kan kolesterolünün azalmasını sağlar, böylece kalp damar hastalığı riski azalır. Günde en az 1 kez fındık yiyen insan hiç yemeyene göre 1/2 risk taşır.

etiketler: fındığın faydaları, fındık faydaları, fındık yagı, fındıgın yararları,

İlginizi çekebilir

Bakla Yaprağının Faydaları

Bakla Yaprağının Faydaları Bakla yaprağının faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir ve daha fazlası için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir