Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

GEBELİK TAKVİMİ

Bebek, Cinsel kategorisine
19 Aralık 2012
eklenmiştir.

GEBELİK TAKVİMİ

Gebelik takvimi kadınların yumurtlama dönemini tahmin etmesi için kullandığı bir yöntemdir. Adet kanamasının ilk damlasının görüldüğü günü ilk gün kabul edilir ve bir sonraki adet gününün ilk damlasının görüldüğü gün ise son gün olarak kabul edilir. Bu durum adet döngüsü olarak adlandırılır. 21 ile 35 gün arasında dönemsel olarak farklılık göstermesine rağmen ortalama süre olarak 28 günlük bir adet döngüsü olduğu varsayılmaktadır.

Gebelik takviminde yumurtlama dönemi adet döngüsü olarak kabul edilen gün sayısından 14 gün çıkartılarak hesaplanır. Yani örneğin adet döngüsünü 30 gün olarak kabul edecek olursak yumurtlama adet kanamasından 14 gün önce ya da adet kanamasından 16 gün sonra gerçekleşir. Bunun doğruluğu ortalama olarak %70-75 civarındadır. Gebelik takvimine göre yumurtlama dönemi hesaplandıktan sonra hamile kalmaya en elverişli günleri hesaplamak için ise yumurtlama gününden 4 gün geriye sayılır. Sonuç olarak daha önce verdiğimiz örneğe dayanarak belirtecek olursak, adet kanamasından sonraki 10-14. günler arası ya da kanama sonrasındaki 12-16. günler arasıdır.

Gebelik takvimi gebelikten korunmak için kullanıldığında güvenilirliği sadece %70-75 arasındadır. Çünkü bir kadının adet döngüsü her zaman periyodik değildir. Bu sebeple takvim yöntemine göre hesaplandığında 1 gün bile şaşırılmış olsa istenmeyen gebelikler oluşabilir. %100’e yakın korunma ancak diğer yöntemler ile mümkündür. (doğum kontrol hapları, tüplerin bağlanması, kol içi çubuklar, spiral vb.)