Anasayfa / Kadın / Gebelik Ve Aşılar

Gebelik Ve Aşılar

Gebelik Ve Aşılar

Aşılama ile annenin ve dolayısıyla fetusun sağlığı korunurken geçen pasif antikorlar sayesinde yenidoğanın ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması sağlanır.
Gebelikte inaktif (ölü) virüs yada bakteri ve toksoid kullanılarak yapılan aşılamalarda herhangi bir risk izlenmemiştir. Emzirme döneminde aşılama yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur.Aşılamaya genellikle 2.trimesterde başlanır.

Aşılamada amaç:gebelik esnasında fetusta konjenital malformasyon, büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak, erken doğum eylemini azaltmak, gebelik esnasında daha şiddetli seyreden hastalıklardan anneyi korumak (influenza, hepatit B vb), yenidoğan enfeksiyonlarını azaltmak şeklinde sıralanabilir.

Gebelikte kızamıkçık, su çiçeği gibi canlı aşılar yapılmaz, zararlıdır. Bu aşıların gerek varsa gebelikten önce tamamlanmaları gerekir.

Hepatit B aşısı: Taşıyıcı annelerin bebeklerine doğum sırasında hastalık bulaşabilir bu yüzden hepatit B taşıyıcı annelerin bebeklerine doğar doğmaz ilk 12 saatte hepatit B aşısı ve immunglobulini uygulanmalıdır. Eşi hepatit B taşıyıcı olan gebeler o zamana kadar aşı yaptırmamışsa gebelikte muhakkak aşılanmalıdır.

Hastalıkların önlenmesi için uygulanan yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

1: Mikroorganizma ile temasın azaltılması,

2: Aktif ve pasif yöntemlerle bağışıklık kazanılması,

3:Antimikrobiyal ajanların kullanılması,

4: Olası temas zamanında direncin arttırılması.

Bağışıklık aktif ve pasif şekilde olur. Aktif bağışıklıkta vücudun bağışıklık sistemi aşı veya toksoidler verilerek sağlanır. Pasif bağışıklık ise vücuda dışarıdan immünglobulin verilerek sağlanır.

Aktif bağışıklıkta kullanılan aşılar 3 çeşittir:

1: Canlı aşılar: Bu aşılar bulaşıcılığı ve enfeksiyon oluşturma özelliği azaltılmış canlı virüs aşıları ( çiçek aşısı, poliomiyelit/salk aşısı ( çocuk felci aşısı ), kızamık aşısı, kızamıkçık aşısı, kuduz aşısı, kabakulak aşısı ), canlı bakteri aşıları ( verem aşısı, veba/Ev 76 aşısı , tularemi aşısı, tifus aşısı ) dır.

2: Ölü aşılar: Bu aşılar; Tifo-paratifo A ve B aşıları, kolera aşısı, tifüs aşısı, Q humması aşısı, Hemofilus influenza aşısı, poliomyelit/sabin aşısıdır.

3: Toksoid aşılar: Bu aşılar zararsız hale getirilmiş mikroorganizma içerikleriyle hazırlanır. Difteri aşısı, tetanoz aşısı, pnömokok kapsül aşısı, meningekok kapsül aşısı, hepatit-B aşısı.

Pasif bağışıklıkta hiperümmin serumlar ve immünglobulinler kullanılır.

Kızamıkçık ( Rubella) Aşısı:

Canlı virüs aşısıdır.Gebelikte ilk üç ayda geçirilen kızamıkçık enfeksiyonu bebekte ‘’konjenital rubella sendromu’’na sebep olur. Katarakt, konjenital glokom, konjenital kalp hastalığı, işitme kaybı, splenomegali, zeka geriliği gibi sorunlara yol açabilir.Gebelikte kızamıkçık aşısına bağlı bu şekilde bir tablo çıkma ihtimali % 4.6 dır.Bu nedenle gebelikte kızamıkçık aşısı yapılmamalıdır.Ayrıca gebelik oluşmadan önceki 3 ay içinde aşı yapılması da önerilmemektedir. Ancak gebelik öncesi 3 ay içerisinde aşı yapıldı ise, gebeliğin sonlandırılması da önerilmez.

Kızamık aşısı:

Kızamık aşısı da canlı virüs aşısıdır. Gebelikte kızamık geçirmek, bebekte anomalilere sebep olabilir.Gebelikte aşı yapılması bebekte risk oluşturabilir.

Grip Aşısı:

Grip aşısı inaktif virüs aşısıdır. Gebelikte grip geçirilmesi düşük yapma ihtimalini arttırır. Annenin grip aşısı olması önerilmez. Salgın dönemlerinde gebeiğin ilk 3 ayından sonra yapılabilir. Ancak annenin genel durumunu bozan kronik bir hastalığı varsa, oluşacak bir gribin annedeki riskini azaltmak için aşı yapılabilir.

Kabakulak Aşısı:

Kabakulak aşısı da canlı virüs aşısıdır. Gebelikte kabakulak geçirilmesi düşük ihtimalini arttırır. Ayrıca bebekte bazı anomalilere yol açtığı bilinmektedir. Gebelikte yapılmaması gerekir.

Kuduz Aşısı:

Kuduz aşısı da canlı virüs aşısıdır. Kuduzla annenin teması % 100 öldürücü olacağı için koruyucu amaçlı yapılmalıdır.

Tetanoz Aşısı:

Toksoid aşıdır. Gebelik takibinde en sık karşılaştığımız sorulardan birisi annenin tetanoz aşısı olup olamayacağıdır. Çünkü, gebelik takibinde Sağlık Bakanlığı tetanoz aşısını zorunlu kılmıştır. Doğum şartlarının iyi olmadığı bölgelerde mutlaka yapılmalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayında önerilmez. 1-2 ay ara ile 2 doz yapılır. Gebelikte 20-24 haftalarda yapılması önerilir.

Verem Aşısı:

BCG canlı bakteri aşısıdır. Canlı aşı olduğundan gebelikte kullanımı önerilmez.

Hepatit B Aşısı:

Annenin aşılanması sonucu bebekte bir sorun olduğu bildirilmemiştir. Risk grubundaki annelere ( sağlık personeli, aile içinde hepatit B taşıyıcısı olması ) 3 doz 0-1-6 ay aralarla yapılmalıdır.

Etiketler: gebelik, asilar, hamilelik ve asilar,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir