Anasayfa / Kadın / Gebelik ve Kalp Hastalıkları

Gebelik ve Kalp Hastalıkları

Gebelik ve Kalp Hastalıkları

Günümüzde kalp ve damar hastalıkları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tüm ölümlerin yarısından çoğuna neden olmakta ve insanların sakat ve çalışamaz durumda olmalarına yol açmaktadır. Günümüzde önemini hala muhafaza eden konulardan biri kalp problemleri bulunan gebelikler olup anne ve çocuk ölümlerini azaltmak amacıyla geliştirilmiş modern tedavi yöntemleriyle hastaların devamlı kontrol altında tutulmaları gerekir. Günümüzde kalp hastalığı olan kadınların bir çoğu gebelik sırasında dikkatli takip ve gerekli önlemler alındığında sağlıklı çocuk sahibi olabilmektedir. Buna rağmen kadının ve bebeğin hayatını riske atacak ağır kalp hastalığı olan kadınların önce bu sorunlarının tedavi edilmesi gerekir. Kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayacak ağır kalp hastalıklarında gebelik önerilmez.

ANNE ADAYI KALP HASTASIYSA…
Hamilelik öncesi kalp hastası olan anne adayları mutlaka detaylı bir kardiyolojik muayenelerden geçmeli ve kalp hastalığının hamilelik stresini kaldırabilecek durumda olduğuna karar verilirse hamilelik düşünülmelidir. Klass 3 ve 4 grubuna girme olasılığı olan kadınlarda ise hamilelik hem anne hem de bebek hayatını tehlikeye sokabilir.

Hamilelikte anne adayının hem kadın doğum uzmanı hem de kardiyolog ile beraber takibi yapılmalıdır. Özellikle hamileliğin 28 ile 34. haftalarında kalp yükü çok artacağı için kontroller sıklaştırılmalıdır. Kalp hastalıklarında erken doğum riski yüksek olduğundan bu dönemlerde yatak istirahatine önem verilmelidir. Ağır durumlarda ise öncelikle kalp rahatsızlığı tedavi edilmeli ve sonra doğum düşünülmelidir.

Vaginal doğumda özellikle ıkınma döneminde kalp zorlanacağı için, gerekirse vakum veya forseps denen aletlerle yardım edilerek annenin ıkınması önlenmelidir. Sezaryen kararı verildiyse detaylı bir anestezi muayenesi sonrası özellikle kardiyoloji yoğun bakımı bulunan bir hastanede doğum planlanmalıdır.

Özellikle kalp kapak hastalıkları olan anne adaylarında doğum esnasında kalp kapaklarının iltihaplanması (endokardit) için tedbir alınmalı ve doğumdan önce ve sonra yapılacak antibiyotik tedavileri ihmal edilmemelidir.

Kalp hastalıkları gebeliği nasıl etkiler?
Gebelikte oluşan bazı fizyolojik değişiklikler kalp problemini etkiler. Örneğin gebelikte artan kan hacmine bağlı doğal gelişen kansızlık mevcut kalp hastalığını daha da kötüleştirir. Doğum ise yakın izlem isteyen bir süreçtir. Bazı kalp hastalıklarında sürekli çekilen kalp grafileri çekilmesinin yanı sıra kalp içi basınçların ölçülmesine de gerek duyulur. Ağrı kesiciler doğum yapan anne adayının dolaşımı üzerindeki stresi azaltmak için kullanılır. Bazen epidural anestezi (ağrısız doğum) uygulanır. Doğum sırasındaki ıkınma süresini azaltmak için vakum ve forseps gibi yardımcı müdahaleler yapılabilir. Kardiyovasküler sistemde doğumdan sonrada ciddi değişiklikler olacağından, birkaç hafta yakın klinik takip çok faydalıdır.

Kalp hastalığı olan kadınlar doğum sonrası bebeklerini emzirebilir mi?
Kalp hastalıklarında kullanılan bir çok ilacın emzirme üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Bazen yeni doğan bebeklerin ilaçların muhtemel etkilerinden ötürü takip edilmeleri gerekebilir. Sonuçta kalp hastalığında doktor kontrolü ve önerisi ile bebek emzirmenin hiçbir sakıncası olmayacaktır.

Kalp kapağı hastalıkları
Kalp kapak hastalıkları çoğunlukla kalbin sol üst (odacık) ve alt (karıncık) bölmeleri arasında olan mitral kapağın ters açılması (prolaps) ve ters yöne kan kaçırması ile olur. Bu durumda sıklıkla ritm bozuklukları görülür. Bu durumda kalbin dinlenmesi ve ultrasonografik (ekokardiografi) incelemesi ile kesin tanı konabilir. Gebelik mitral kapak prolapsını çoğunlukla olumsuz etkilemez. Hipertansiyon sık rastlanan bulgular arasındadır. Fakat gebelik süresince gelişebilecek yüksek tansiyon bulguları kötüleştirebilir. Hipertansiyonun ayrıca göz ve böbrekler üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Mitral kapak prolapsı vakalarında özellikle doğum sonrasında kalp enfeksiyonu riski yüksektir. Doktorunuz sizin durumunuzdaki riskleri değerlendirerek antibiyotik kullanımını önerebilir.

ANNEYLE İLGİLİ RİSKLER

Gebelikte ortaya çıkan anemi kalbin yükünü arttırır.Gebelik öncesi demir hapı ve vitamin alınması anemiyi azaltır.Genişlemiş veya fonksiyonu bozuk kalp odacıkları veya anomalisi olan kadının gebeliğinde bu rahatsızlığı daha da ağırlaşacaktır.Bu da anne için gebelik öncesi hastalığının derecesine göre büyük risk oluşturabilir. Bu nedenle, daha önceden bir kalp rahatsızlığınız varsa, bu fazla yük kalp yetmezliğine neden olabilir. Özellikle kapakları içeren bir kalp sorununuz varsa, hamile kalmadan önce hamileliğin risklerini mutlaka doktorunuzla görüşün.

Genel olarak, diğer açılardan sağlıklıysanız ve kalp yetmezliği belirtisi yoksa, muhtemelen başarılı bir hamilelik geçirecek ve sağlıklı bir bebeğe sahip olacaksınız.

Aşırı kilo alma, aşırı su tutulması ve anemi, kalp rahatsızlığı olan bir kadın için özellikle tehlikeli olabilir ve bu sorunlardan kaçınmak için mümkün olan her şey yapılmalıdır. Bazı durumlarda hamileliğin bir bölümünde yatak istirahati önerilebilir.

Kalpteki basit ritm bozuklukları, gebelik sırasında sık görülür ve pek önemli değildir.Kalp hastalığı olan gebeler daha sık izlenmeli, kullandığı ilaçlar tekrar ayarlanmalıdır. Bu hastalarda kansızlık kalp hastalıklarını ağırlaştıracağından gerekli ilaçlar kullanılarak önlenmelidir. Doğum sırasında da hastaların gelişmiş hastanelerde monitörize edilerek izlenmeleri gerekir. Bu gebelerde doğum sancıları mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır, bu amaçla doğum sırasında epidural veya spinal anestezi uygulanır.

Fiziksel testler, kan testleri, ekokardiografi kalp ve kapak fonksiyon bozukluklarını değerlendirmek için kullanılır.Kalp kapasitesini değerlendirmek için egzersiz testleri yapılır.Gebelik boyunca bir kardiolog ve de kadın doğum uzmanı tarafından sıkı olarak takip edilmelidir.

YÜKSEK RİSKLİ HASTALAR

Yüksek pulmoner arter kan basıncı olan kadınlar gebe kaldıklarında %50 mortalite riskleri vardır.
Marfan sendromulu ve dilate aortu olan kadınlarda gebelik boyunca arter duvarları zayıfladığı için yırtılma riski artar.
Yapay kalp kapağı olanlar için ayrı bir risk söz konusudur.Gebelik boyunca kanda pıhtı oluşma riski yüksektir.Bu pıhtı yapay kapaklar üzerinde oluşarak tıkanıklıklara veya inmeye neden olabilir.Kumadin kullanılması bebek gelişimini etkileyebileceği için cilt altına veya ıntravenöz heparin kullanımımına gebelik saptanır saptanmaz başlanabilir.
Azalmış kalp pompa fonksiyonu olanlar.
Belirtileri olan kapak darlıkları(mitral kapak darlığı, aort darlığı, pulmoner kapak darlığı)
Siyanotik kalp hastalığı olanlar (kandaki oksijen seviyelerinin düşük olmasına bağlı olarak cilt renkleri mavimsi olan hastalar

BEBEK İÇİN RİSKLER

Annenin bazı kardiak problemlerinin olması özellikle siyanotik kalp hastalığı olması gebelikte düşük riski oldukça arttırır.Konjenital kalp hastalığı olan gebelerin bebeklerinde %5 konjenital kalp hastalığı olabilir, ancak bu hastalığın ne olduğuna göre de değişir.Eğer ki ailede konjenital kalp hastalığı hikayesi varsa, babada olması veya bebekte down sendromu gibi krozomal bir anormallik bulunması durumunda risk %15 veya daha da üstü olabilir.Gebeliğin 20 inci haftasında yapılan fetal kardiak ultrason ile bebeğin kalbinin normal olup olmadığına ve gebeliğin sonlandırılıp sonlandırılmayacağına karar verilir.Gebelikte alınacak bazı ilaçlar bebeğin gelişimini etkileyeceği için gebe kalmadan önce doktora başvurulmalıdır.

DOĞUM

Yüksek riskli hastalarda doğum dikkatle planlanmalıdır. Hastaneye yatırılmalı, böylece doğum indüksiyonu yapılabilir.Herhangi bir zorunluluk bulunmadığı taktirde normal vajinal doğum çoğu vakada tercih edilir.Ağrı kontrolünün iyi yapılması ve doğumun kısa sürmesi önemlidir.Anne ve bebeğin monitorizasyonu sıklıkla yapılmalıdır.Enfeksiyonu engellemek için doğum başlamadan önce antibiyotik tedavisine başlanır.

Kalpteki basit ritm bozuklukları, gebelik sırasında sık görülür ve pek önemli değildir.Kalp hastalığı olan gebeler daha sık izlenmeli, kullandığı ilaçlar tekrar ayarlanmalıdır. Bu hastalarda kansızlık kalp hastalıklarını ağırlaştıracağından gerekli ilaçlar kullanılarak önlenmelidir. Doğum sırasında da hastaların gelişmiş hastanelerde monitörize edilerek izlenmeleri gerekir. Bu gebelerde doğum sancıları mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır, bu amaçla doğum sırasında epidural veya spinal anestezi uygulanır.

Etiketler: gebelikte kalp hastaliklari, gebelik ve kalp hastaligi, gebelik ve kalp,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir