Anasayfa / Kadın / Gebelikte (Hamilelik) Kabızlık

Gebelikte (Hamilelik) Kabızlık

Gebelikte (Hamilelik) Kabızlık

Gebelik surecinde bircok anne adayinin yasadigi ortak sorun kabizlik sorunudur, yazimizin devaminda gebelikte kabizligi onlemek icin yapilmasi gerekenleri ogrenebilirsiniz.

Anne adaylarının pek çoğunun ortak sorunudur gebelik döneminde kabızlık.

Hamilelikte oluşan hormonal değişiklikler, genişleyen uterusa (rahim) uyum sağlayabilmenizi kolaylaştırmak için kaslarınızı gevşetir. Bu gevşeme de bağırsak hareketlerinizin yavaşlamasına neden olarak kabızlığa yol açar.

Gebelikte kabızlıktan dolayı oluşan rahatsızlığınızı azaltabilmek için:
Posa içeriği yüksek besinler tüketebilirsiniz.
Su alımınızı artırabilirsiniz.
Kuru meyveleri belli miktarlarda tüketebilirsiniz.
Fiziksel aktivitelerinizi size uygun olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gebelikte Kabızlık ve Kabızlık Tedavisi

Kabızlık (konstipasyon) sindirim sisteminizin en sık rastlanılan sorunudur. Her bireyin hayatının bir döneminde karşılaşabileceği kabızlık sorunu, bir hastalığın belirtise olabileceği gibi, gebelik sürecinizde de gözlenebilir. Uzmanlara göre hamilelerin yarısından fazlasına kabızlık yakınmasına rastlanır. Bu sorunu, gebeliğinizin herhangi bir döneminde yaşamanız çok normaldir.

Hamileliğinizde artan progesteron hormonunuz, düz kaslarınızda yavaşlamaya neden olur. Midenizde boşalma zamanı uzar ve bağırsak hareketleriniz yavaşlar.
Hamileliğinizde bağırsaktan sıvı emiliminiz artar.
Hamileliğinizde kullandığınız ilaçlar (demir, kalsiyum) kabızlık şikayetinizi artırır.
Hamileliğinizde büyüyen uterusunuz, bağırsaklarınız üzerinde baskı etkisi gösterir ve buna bağlı kabızlık şikayetleriniz artar.
Gebelikte Kabız Olmadan Önce Almanız Gereken Önlemler

Yeterli sıvı tüketmelisiniz.(Günde 1,5 – 2 lt) Sıvı ihtiyacınızı su (günde en az 6-8 bardak), çorb, ayran, komposto, bitki/meyve çayları, meyve suyu ile karşılayabilirsiniz. Bu arada kahve ve kolanın kabızlık şikayetlerini artırabileceğini unutmayın.
Kurubaklagiller (kurufasulye, nohut, yeşil mercimek, barbunya gibi) hem posa hemde iyi birer protein kaynağı olduğundan, beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz.
Bitki ve meyve çaylarının (ıhlamur, limon, elm, nane gibi) sindirim sisteminiz üzerinde olumlu etkileri vardır, bu yüzden tüketmenizi öneriyoruz.
Posa içeriği yüksek olan (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna, esmer pirinç, yulaf ezmesi gibi) tam tahıllı besinleri tercih etmelisiniz.
Sindirim sisteminizin genel sağlığı için öğün atlamamalı ve yemeklerinizi yavaş yavaş çiğneyerek tüketmelisiniz. Özellikle kahvaltı, sindirim sisteminizin çalışmaya başlaması için en ideal öğündür.
Probiyotik ürünler (yoğurt, süt, kefir gibi) hamileliğinizde ve sonrasında kullanımı, sindirimi ve bağırsak hareketlerinizi kolaylaştırır, kabızlığı önler, bağışık sisteminizi güçlendirir.
Dışkılama ihtiyacınızı ertelememelisiniz.
Egzersizlerinizde haftada en az 3 gün, yarım saat yürümeniz veya yüzmeniz kabızlık şikayetleriniz azaltır.
Hamileliğinizde yaşadığınız kabızlık şikayetleriniz yukarıda belirttiğimiz önerileri uygulayarak geçecektir. Buna reğmen kabızlığınız devam ederse, laksatif & pürgatif ilaçlar olarak isimlendirilen ilaçları, doktorunuzun önerisi ile kullanabilirsiniz. Unutmamalısınız ki tedavi edilmeyen kabızlık probleminiz, anal fissür, hemoroid, rektal prolapsus gibi bir takım bindirim sistemi hastalıklarınıza neden olabilir.

KabızlıkTedavisi

Laksatif & pürgatif grubu ilaçların bir çoğunu hamileliğinizde kullanabilirsiniz. Etki ekanizmalarına göre, kitle oluşturanlar, stimüle ediciler, osmotikler, dışkı yumuşatıcılar, kayganlaştırıcılar ve salin içerenler olarak sınıflandırılır.

Gebelikte Kabızlık İlaçları Kullanırken Dikkat Edilecekler

Reçetesiz satılan psyllium lifleri dahil, hiç bir ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Erken doğum tehdidi olan hastalarda, ilaçların kontrolsüz kullanımı uterus kasılmalarını uyarabilir.
Salin içeren ilaçlar ÖDEM‘e yol açar.
Polyethylene glycol içeren ilaçlar ve stimulan olan caster yağını, hamilelik döneminizdeki kabızlık şikayetleriniz için kullanmamalısınız.
Lubrikan içeren ilaçları sık kullandığınızda, besin ve mineral emiliminizi azaltabilirler.

gebelikte kabizlik, gebelik ve hamilelik, hamilelik, hamilelikte kabizlik, gebelikte neden kabizlik olur, gebelikte kabizlik ve tedavisi,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir