Anasayfa / Kadın / Gebelikte Kaşıntı

Gebelikte Kaşıntı

Gebelikte Kaşıntı

Gebelikte kaşıntı nispeten sık rastlanan belirtilerden biridir. Bu kaşıntı gebeliğin kendisinden kaynaklanan bir durum olabilir veya gebe olunmayan dönemlerde kaşıntı yapan durumlar gebelik dönemine rastlamış olabilir.

Gebelik sırasında anne adaylarının hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği konusunda endişelenmeleri çok doğaldır. Pek çok kadın gebelik sırasında vücudunda kaşıntı sorunu yaşar. Bu kaşıntılar çoğu zaman hem anne adayı hem de bebek açısından tehlike habercisi değildir. Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların şilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti arttırarak kaşıntıya yol açabilir.

Gebelik sırasında oluşan kaşıntıların çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin meme altlarında, kasıklarda ve diğer cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı döküntü ve kaşıntılar olabilir. Bu bölgelerde cilt mantarı gelişebilir ve bu enfeksiyonlar da kaşıntıya yol açabilir. Vajina çevresindeki kaşıntılar ise genital mantar enfeksiyonuna, anüs çevresindeki kaşıntılar ise hemoroid ya da basrak parazitlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Avuç içi ve ayak tabanlarında kızarıklık ise artan östrojen düzeylerine bağlı olarak görülebilir. Durum doğumdan hemen sonra gerileyerek kaybolacaktır. Ayrıca hamile olmayan bir insanda kaşıntıya neden olabilecek egzema, cilt kuruluğu, besin alerjileri gibi durumlar da kaşıntının altında yatan neden olabilir. Gebelik kaşıntıları gebeliğe bağlı cilt hastalıkları ya da daha da önemlisi safra yolları ile ilgili problemlerin belirtisi de olabilir.

Öncelikle endişelenmeyin. Bu basit kaşıntılar hemen hemen herkeste görülebilir ve bunlarla başa çıkmak kolaydır. Birkaç basit önlem önerebiliriz. Örneğin çok sıcak su ile değil ılık su ile banyo yapmalısınız. Banyo sonrası sabun ve şampuanı iyice durulayınız ve yumuşak bir havlu ile iyice kurulayınız. Banyodan sonra kullandığınız ürünlere de dikkat etmelisiniz çünkü bazı parfümler ciltte rahatsızlığa neden olabilir bu nedenle kokusuz kremler ile vücudu nemlendiriniz. Yulaf özlü şampuan ve sabunların ciltteki basit kaşıntıları gidermekte etkilidir. Bu ürünler ülkemizde de satılmaktadır. Bol ve pamuk bazlı kıyafetleri tercih ediniz. Son olarak günün çok sıcak saatlerinde sokağa çıkmamanızı da öneririz.

Hamile kadınların yaklaşık %1’inde göbek çevresinde kaşıntılı kırmızı kabarıklıklar ortaya çıkar. PUPPP olarak adlandırılan bu durum gebeliğin son 3 ayında ve ilk bebeğini bekleyen ya da çoğul gebelik yaşayan anne adaylarında daha sık görülür. Kızarıklıklar ilk başta karın çevresinde ve çoğu zaman eğer varsa karın çatlaklarının etrafında başlar ve giderek kalçalara, bacaklara ve hatta kollara doğru yayılır. Tanısı cilt doktoru tarafından konur. Tedavisinde ise rahatlatıcı kremler ve gerekli durumlarda alerji ilaçları kullanılır. Anne tedaviye dirençli olursa ağızdan alınan steroidler kullanılabilir. PUPPP genelde doğumdan sonra birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bu durum anne adayı ve bebek için zararsızdır sadece bazen çok rahatsız edici boyutta kaşıntıya neden olabilir.

Gebeliğin kendisinden kaynaklanan kaşıntılar

Çatlaklar:

Karın, göğüs ve bacaklardaki çatlaklar cildi gererek rahatsız edici kaşıntılara neden olabilirler. Gerginliği azaltmak için bademyağı, krem ve ileri durumlarda kaşıntı giderici ilaçlar doktor önerisine göre kullanılabilir.

Gebelik kaşıntısı:

Gebelik döneminde vücutta yaygın kaşıntının en önemli nedeni gebelik kaşıntısı adı verilen durumdur. Yaklaşık 700 anne adayından birinde genellikle gebeliğin son haftalarında görülen bu hastalıkta artan gebelik hormonların etkisiyle safra kanallarında akım yavaşlamakta ve böylece kanda kaşıntıya neden olan safra asitleri birikmektedir.

Gebelik kaşıntısında genellikle tek belirti kaşıntı olmasına karşın ileri durumlarda kaşıntıdan birkaç gün sonra safra kanallarındaki tıkanıklık kanda bilirubin artışına ve sarılık gelişmesine neden olabilir.

Tek başına gebelik kaşıntısı gebeliğin seyrini ve bebeğin durumunu olumsuz etkileyen bir durum olarak kabul edilmemekle birlikte beraberinde sarılık olması durumunda gebeliğin daha yakın takibi gereklidir.

Gebelik kaşıntısı preeklampsi seyrinde gelişebilen karaciğer tutulumundan ayırtedilmesi gerekli bir durum olmakla beraber bu ayrım tansiyonun normal olması ve idrarda protein çıkışı olmamasıyla kolaylıkla yapılabilir.

Gebelik kaşıntısının tedavisinde doktor önerisine göre bölgesel krem veya losyon şeklinde tedavi veya ağızdan tablet alınması şeklinde tedavi yapılabilir

Gebelik kaşıntısı genellikle doğumdan iki hafta sonra kaybolur, ancak genellikle her gebelikte tekrarlayıcılık arzeder ve hastalığı geçiren anne adayları doğum kontrol hapı kullandıklarında da aynı belirtiler ortaya çıkabilir.

Vajina çevresindeki kaşıntılar vajinit yani vajinada mantar enfeksiyonuna bağlıdır genellikle. Anüs (makat) çevresindeki kaşıntılar hemoroid veya bazı barsak parazitlerine bağlı oluşabilir.

Gebe kadınların bazılarında el ve ayaklarda kızarıklık ve kaşıntı olmaktadır. Bu durumun gebelikte artan östrojen hormonuna bağlı olduğu düşünülmektedir ve doğumdan kısa süre sonra geçmektedir.

Kaşıntının sebebine göre tedavisi yapılır. Çatlaklara bağlı kaşıntı durumunda nemlendirici kremler ve bademyağı kullanılabilir. Gebelik kolestazı ve tedavisi ayrı bir konu olarak anlatılmıştır.

Etiketler: gebelikte kasinti, hamilelikte kasinti, kasinti ve gebelik,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir