Anasayfa / Kadın / Gebelikte Spor

Gebelikte Spor

Gebelikte Spor

Egzersiz, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır ve gebelikte de belli kurallara uyularak uygulanabilir. Gebelikte yapacağınız egzersiz dolaşım ve solunum sisteminizin daha iyi çalışmasına katkıda bulunması yanında kendinizi daha iyi hissetmenize, uygun sınırlar içinde kilo almanıza, kendinize duyduğunuz güvenin artmasına, olumlu duygular hissetmenize ve daha “fit” (dinç) olma hissini taşımanıza önemli katkılarda bulunur. Egzersiz yapan anne adaylarında gebeliğe bağlı şikayetler (uykusuzluk, belağrıları, bacaklarda kasılmalar, varis, basur gibi) daha az görülür. Gebelikte düzenli yapılan egzersiz sezeryanla doğum riskini azaltır, annenin doğum sonrası “toparlanma ve kendine gelme” süresini kısaltır ve nihayet doğum sonrası daha kolay kilo vermesine önemli katkılarda bulunur.

Gebelik form tutmak için yapılacak sıkı diyetler için uygun bir zaman değildir. Ancak doktorunuzun yasakladığı kimi durumlar hariç hafif egzersiz programları ve çeşitli sporlar yapılabilir. Aktivitelerin yasak olduğu durumlar arasında düşük ve erken doğum tehdidi gibi genel olarak bilinen hallerin yanında kişiye özel haller de olabilir. Programınızı yaparken mutlaka doktorunuza danışınız.Spor ve egzersiz yaparken dikkat edilecek temel nokta bu sırada kişisel olarak belirlenebilen maksimum kalp hızının %60´ını aşmamak olmalıdır. Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında vücut sıcaklığının artmaması temel gerekliliklerdendir. Bu yüzden aşırı terlediğinizde veya yanaklarınızın kızardığını hissettiğinizde temponuzu düşürün. Güvenle yapılabilecek sporlar arasında yürüyüş, yüzme ve hafif koşu gelir. Gene karnın büyümediği ilk aylarda aşırıya kaçmaksızın ve yukarıdaki şartlara uyarak tenis oynanabilir.

Spor yaparken oluşabilecek ve gebeliğe zararı olabilecek dehidratasyonu (su kaybı) önlemek için bol sıvı almalısınız. İlk 3 aydan sonra rahmin kan akımını azaltan mekik çekme, ağırlık kaldırma, gene tüm gebelik boyunca yüksek eğimli pistlerde veya 3000 metrenin üstündeki yüksekliklerde kaymak, tavsiye edilmez. Kalp damar sistemi üzerinde hiçbir yararlı etkisinin olmadığı bilinen ve özellikle son 3 ayda sık yaşanan denge kaybı problemlerini davet edebilen bowling ve golf gebelere önerilmez. Aşağıdaki hallerde sporu veya egzersizi hemen bırakın !!!

Vücudun herhangibir yerinde;

* Özellikle sırt ve kasık ağrısı,
* Aşırı yorgunluk, sersemlik,
* Nefes darlığı,
* Yürüme güçlüğü,
* Dinlenmede bile yüksek kalp hızı,
* Bebek hareketlerinin kaybı ya da azalması,
* Baygınlık hissi,
* Kasılmalar,
* Vaginal kanama.

Gebelikte uygulanabilecek egzersiz türleri ve günlük uygulama miktarı her anne adayı için farklıdır. Profesyonel sporcu anne adayları, düzenli spor yapmaya alışkın olan anne adayları, gelişigüzel spor yapan anne adayları, hiçbir şekilde spora vakit ayırmayan anne adayları ve yüksek risk faktörleri taşıyan anne adayları için yapılacak egzersizin nitelikleri önemli farklılıklar gösterir. Genel olarak söylemek gerekirse belli kurallara uyulduğunda her anne adayının kendine uygun olan egzersizler olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler: gebelikte spor, hamilelikte spor, spor ve gebelik,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir