Anasayfa / Genel / gebelikte ultrason

gebelikte ultrason

Gebelik aileler için çok özel ve heyecan verici bir durumdur. Anne karnındaki bebeğin ultrason ile takip edilebilmesi bunu daha da özel bir süreç haline getirir. Bebeğin gelişimini 6. haftadan itibaren izleyebilmek heyecan vericidir. Gebelik ultrasonu bebeğin sağlığını kontrol edebilmek ve gerektiğinde bu gebeliklerin takibini yönetebilmek için çok önemlidir.

Hastanemizde verilen hizmetler arasında

  • ·         Erken gebelik ultrasonu,
  • ·         11-14 hafta ense kalınlığı tarama testi,
  • ·         2. düzey ultrason ,
  • ·          3 ve 4 boyutlu ultrason,
  • ·          Fetal anormalliklerin değerlendirilmesi,
  • ·          Obstetrik Doppler ultrason,
  • ·          Büyüme ve fetal iyilik halinin değerlendirilmesi,
  • ·          Fetal davranışın değerlendirilmesi,
  • ·         Amniosentez ve koryonik villus biopsisi bulunmaktadır.

Hastanemizde Londra Fetal Medicine Foundation tarafından sertifikalı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Radyoloji Uzmanı Op Dr Ekin Fettahoğlu Ünlüer tarafından 11-14. hafta ultrasonografisinde başta ense kalınlığı olmak üzere fetusun haftası ile uyumlu detaylı incelemesi yapılmaktadır.

 

6-10 hafta erken gebelik ultrasonografisi;

Bu dönemdeki ultrason ile gebeliğin gerçek haftası ve fetusun gelişme durumu incelenir.

Bu haftada yapılan ultrason ile fetus sayısı (gebeliğin tekil mi yoksa çoğul gebelik mi olduğu ) ve gebeliğin yerleşimi (normal yerinde mi yoksa dış gebelik mi?) saptanır.

11-14 hafta tarama testi (ikili test);

Sağlıklı bebek sahibi olmak isteyen tüm aileler için çok önemli olan bu dönemde yapılan ultrasonografi inceleme aynı anda alınan kan örneğinden yapılan laboratuar araştırması ile sık rastlanılan bazı fetal anomalilerin (Down sendromu gibi), o gebelikde olma riskinin hesaplanmasını içerir.

Ense kalınlığı ölçümü ne işe yarar?

Anne karnındaki bebeğin ense kısmındaki cilt-cilt altı aralığındaki sıvı birikiminin ileri düzey ultrason yardımı ile ölçülmesidir.

Ense kalınlığı ölçümünün yükseldiği durumlarda hem kromozom anomalisi (örneğin Down Sendromu) hem de yapısal anomali (örneğin doğumsal kalp hastalığı gibi) olasılığı artmaktadır.

2. Düzey ultrason ne demektir?

Gelişmekte olan anne karnındaki bebeği tanımada en etkin yöntemlerden biri olan 2. düzey ultrasonografi ideal olarak 18-23. haftalar arasında yapılabilir ve bebeğin yüz, omurga, kalp, mide, böbrekler, eller, kollar ayaklar ve bacaklar gibi tüm vücudu anotomik açıdan incelenir. Bunun dışında bebeği besleyen plasenta dediğimiz yapının yerleşimi, yapısı, bebeğin suyunun miktarı ve haftasına göre fetal gelişim değerlendirilir. Bu inceleme sayesinde çoğunlukla ailelerin bebeklerinin sağlıklı gelişimi ile ilgili endişeleri azalır ve gebeliğe daha rahat devam ederler. Diğer durumlarda da fetus ya da plasentada izlenebilen anomalilere yönelik araştırma ve doğum sırası ve sonrası için hazırlıklar yapılır.

Gebelikde 3 ve 4 boyutlu ultrason;

Hastanemizde mevcut olan bu ultrasonografi ile bebeğinizin 3 boyutlu resim ve 4 boyutlu film (yani hareket ederken ki halini) görmek mümkündür. Bu aileler için heyecan verici ve unutulmaz bir tecrübedir.

3 ve 4 boyutlu ultrasonun faydaları nelerdir?

Anne karnındaki bebeğin hareket tarzları ve davranışlarının bazı zihinsel anormallikleri öngördüğü düşünülmektedir. Bebeğin hareket tarı ve davranışları 3 ve 4 boyutlu ultrasonografi ile daha rahmin içindeyken değerlendirilebilir ve hatta aile de bu hareketlere bizzat şahit olur. Mesela bebeğin ellerini yüzüne getirmesi, elini ağzına sokması, gülümsemesi, çiğneme hareketi yapması, elini açıp kapaması gibi hareketleri 4 boyutlu ultrasonografi ile izlemek ve kaydetmek mümkündür. Bu görüntüler hastanemizde CD’ye aktarılarak aileye verilmekte ve aileler kendi bilgisayarlarında da fetusun anne karnındaki halini izleyebilmekte ve saklayabilmektedir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir