Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

GENİTAL BÖLGE (VULVA) VARİSLERİ

Genel kategorisine
10 Aralık 2012
eklenmiştir.

GENİTAL BÖLGE (VULVA) VARİSLERİ

Varis, günümüzün yaygın sorunlarından biri olup, sağlık açısından ciddi problemlere sebep olan, bazı damarların genişleyip şişmesi ile fonksiyonlarını yitirmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Genellikle bacak bölgesinde karşılaştığımız varis vücudumuzun çeşitli bölgelerinde de oluşabilir. Bunların başında özellikle kadınlarda görülen ve son derece ciddi tehlikeler oluşturan vulva varisleri (genital bölge varisleri) gelmektedir.

En sık hamilelik döneminde karşılaşılan genital bölge varislerinin oluşmasındaki başlıca sebepleri bebeğin ana toplardamara baskısı, kabızlık, çok ıkınmak, genetik nedenler ve kadın hastalıklarına bağlı ameliyatlar olarak sıralayabiliriz. Bu varisler çıplak gözle bakılarak ya da el yordamı ile anlaşılabilir. Kaşıntı şikâyeti, ağrı, yanma hissi gibi belirtilerinin yanı sıra cinsel ilişki esnasında veya yürürken ağrıya neden olabilirler. Birçok varis çeşidine ilişkin bilgi edinmek mümkünken vulva varisleri hakkındaki bilgi yetersizliğinden ötürü çoğu kadın bu durumdan habersizdir. Hamilelik döneminde genital bölge damarlarındaki genişleme sonucu pıhtılaşmalar ana toplardamara ulaşır ise anne ve bebeği için hayati tehlike söz konusu olabilir. Herhangi bir nedenle tedavide gecikme ya da ihmal olursa, ölüm riskini atlatmak için kadınlık organının tamamen alınması dahi gerekebilir. Yine böyle bir durumda gerek normal gerekse sezeryan sırasında hayati tehlikeyle sonuçlanan kanamalar olabilir. Hatta bu tür kanamalar uykuda bilinçsiz kaşımalarda tırnağın toplardamara ilişerek damarın yırtılması ile dahi mümkün olabilir.

Vulva varisleri doğumdan sonra bir miktar gerilese de asla kaybolmazlar. Bu nedenle genital bölge varislerinde, fark edildiği andan itibaren zaman kaybetmeden bir damar hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir.