Anasayfa / ilk yardım / Gıda Zehirlenmesi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Gıda Zehirlenmesi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Gıda zehirlenmesi bazı mikrop ve bakterilerin bulunduğu yiyecekleri yediğimiz zaman meydana gelen bulantı,kusma,ishale yol açan bir hastalıktır.

Gıda zehirlenmesinde dikkat etmemiz gereken pişirdiğimiz yiyecekleri iyi pişirmemiz,pişirmeden önce iyi yıkakamamız gerekiyor sadece bununla’da kalmadan kullandığımız bıçaklar,çatallar iyi dezenfekte edilmelidir yoksa bunlara bulaşan bakteriler yoluyla zehirlenmeler meydana gelebilir.

Mikroplar bir besinden diğer besine rahatlıkla geçebiliyor o yüzden yemek yapmadan önce pişireceğimiz sebzeleri iyice yıkamanız sağlığımız açısından en uygun olanıdır.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri.

Yediğimiz besinlerden sonra meydana gelen bulantı,kusma,sulu veya kanlı ishal,karın ağrısı,ishal başlıca belirtileridir yediğimiz yiyeceklerden sonra böyle belirtilerle karşılaşırsak dikkat etmemiz gereken şeyler vücudumuzun fazla su kaybetmemesi için sıvı tüketmemiz gerekiyor,yağ oranı düşük yiyecekler yiyin,dinlenin.

Eğer ateşiniz 38 derece ve üstüyse,kan kusuyor yada dışkınız’da kan varsa,yemek yiyemiyorsanız yada içemiyorsanız acil olarak doktora gitmeniz gerekmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gıda zehirlenmesinde bazı insanlar tedavi olmadan iyileşe biliyorlar ama bazıları için antibiyotik tedavisi veya mide yıkaması uygulanabiliyor.

İlginizi çekebilir

ilk yardım çantasında neler bulunmalı

ilk yardım çantasında neler bulunmalı; İlkyardım çantasını çocuklardan uzak, kilitli bir çekmecede muhafaza edin. Arabanızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir