Anasayfa / Genel / Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrılarının şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Göğsünde ağrı olan kişiler bunu umursamamazlıktan gelmemeli en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar. Çünkü bu ağrılar önemli ve ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Örnek vermek gerekirse sol göğüs kafesinde hissedilirken ağrı, sol kol ve çeneye de yayılıyor, yorgunluktan sonra oluşuyor ve biraz dinlenme ile kayboluyorsa kişide “koroner damar hastalığı” başlangıcı olabilir.

Göğüs ağrısı birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bunların başında akciğer embolisi, tüberküloz, kalp kapağı hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, ülser, reflü, pankreas, safra kesesi hastalıkları, zona, çeşitli türde kas hastalıkları gelebilir.

Göğüs ağrısı çeken bireyin tetkikleri sırasında herhangi bir problem ile karşılaşılmamış ise ağrı psikolojik kökenlide olabilir. Bu tür ağrılar genelde orta yaşlı erkek ve kadınlarda, bilhassa hasta olma korkusuna sahip kişilerde, ailesinde ve yakınlarında daha önceden kalp problemi yaşamış olanlarda görülebilir. Ağrı belirli bir alanda, aynı şiddette hissediliyor, kişi sabitken oluşup, hareket ettiğinden ortadan kayboluyorsa ve stresli, üzüntülü, kederli, sıkıntılı olduğu zamanlarda artıyorsa genelde psikolojik bir ağrıdır. Fakat bu tanıyı koymadan önce ağrı ile ilgili bütün tetkiklerin yapılmış olması gereklidir.

Kalp sağlığını tehdit eden ağrı türü ise hareket halinde artıp, kişi istirahat halinde iken azalır. Havanın soğuk olduğu, heyecan verici ve stresli durumlarda belirginleşir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir